Skip to main content

Wiele świadczeń NAV jest związanych z kwota bazową G (grunnbeløpet). W tym roku jej stawka zostanie wyregulowana 20 maja, co podniesie wysokość zasiłków, w tym zasiłku dla bezrobotnych, AAP, zasiłku chorobowego oraz renty.

Grunnbeløpet, czyli kwota bazowa G, służy do ustalania granicy dochodowej dla większości zasiłków. Na przykład, aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, należy w roku poprzedzającym wypracować sobie minimum 1,5 kwoty G. Podniesienie kwoty bazowej oznacza w praktyce, iż osoby starające się o ten zasiłek muszą się wykazać wyższym dochodem niż wcześniej.

Jednocześnie podniesienie „grunnbeløpet” oznacza, że wzrastają kwoty wyliczanych na jej podstawie świadczeń socjalnych, w tym na przykład: emerytury, renty zasiłku dla bezrobotnych, becikowego, zasiłków chorobowego oraz przejściowego itp.

Poprzednio kwota bazowa G była ustalona na 106 399 NOK. 20 maja wyregulowano ją do 111 477 NOK.

20 maja 2022 nowa stawka

W zeszłym roku kwota bazowa ubezpieczeń społecznych wzrosła o rekordowe 5%. Poprzednio tak duży wzrost zanotowano tylko w roku 2008. W tym roku nowa stawka zostanie przyjęta 20 maja i będzie obowiązywała od 1 maja. Oznacza to, iż beneficjenci świadczeń wyliczanych na jej podstawie otrzymają wyrównanie. Większość powinna się spodziewać tej dodatkowej, niewielkiej wpłaty w czerwcu.

Emeryci mają otrzymać wyrównanie wraz z wypłatą 20 czerwca. Osoby pobierające zasiłek przejściowy AAP bądź zasiłek dla bezrobotnych otrzymają pieniądze osobnym przelewem pod koniec maja. Rodzice pobierający zasiłek rodzicielski również powinni spodziewać się wyrównania pod koniec maja. Zasiłek chorobowy oraz zasiłek rentowy zostaną wyrównane wraz z wypłatami czerwcowymi.

Kwota bazowa a poziom wynarodzeń

Co roku kwota bazowa G jest w Norwegii regulowana w stosunku do wzrostu poziomu wynagrodzeń. Kiedy w 1976 roku wprowadzono to rozwiązanie, kwota G wynosiła zaledwie 5400 NOK.

Warto pamiętać, że NAV jest urzedem publicznym, na który ustawy nakładają obowiązek informowania. Kiedy zgłaszasz się z opisem swojej sytuacji życiowej, urzednicy powinni cię poinformować o tym, jakie zasiłki pieniężne lub rzeczowe ci się należą. Podobnie jest w przypadku zmian w świadczeniach – jeśli masz wątpliwości i pytania co do otrzymywaneo zasiłku bądź jego stawki, nie wahaj się skontaktować z urzędem, by uzyskac odpowiedzi na swoje pytania.