Skip to main content

Wracasz na stałe do Polski? Sprawdź, jakie formalności należy załatwić.

Przeprowadzka to zawsze prawdziwy zawrót głowy, tym bardziej, jeśli przenosimy się do innego kraju. O tylu rzeczach trzeba pamiętać: klucze, telefon, adres, dokumenty, walizki, podpisy… Sprawa tym bardziej się komplikuje, jeśli dotyczy całej rodziny, a w grę wchodzi dużo sprzecznych emocji. Kiedy już rozważy się wszystkie za i przeciw i podejmie ostateczną decyzję, rozpoczyna się faza planowania przeprowadzki. Sprawy zaczynają się piętrzyć, łatwo można przeoczyć coś ważnego…

Spokojnie, to wszystko da się załatwić i to bez większego problemu. Podpowiadamy, co należy załatwić w związku z przeprowadzką z Norwegii do Polski, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów administracyjnych.

 

Wypowiedzenie kontraktu na mieszkanie

Sprawdź umowę o wynajem mieszkania, istotny jest okres i sposób wypowiedzenia. Jeśli wystarczająco wcześnie dasz znać o rezygnacji z lokum, nie będziesz płacić za coś, czego nie używasz.

 

Zgłoszenie wymeldowania z Norwegii

Jeśli posiadasz stały numer personalny, to najwcześniej na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem z Norwegii powinieneś wysłać do Urzędu Rejestracji Ludności Folkeregisteret wniosek o wymeldowanie. We wniosku możesz tez wpisać ewentualnych członków rodziny, którzy wraz z Tobą przenoszą się do Polski. Podanie nowego adresu zapewnia, że w razie potrzeby będzie się można z Tobą komunikować. W przypadku, gdy masz d-nummer, nie musisz rejestrować wyprowadzki z Norwegii.

Zmianę adresu powinieneś też zgłosić norweskiej poczcie. Możesz to zrobić elektronicznie, a dodatkowo zamówić i opłacić przesyłanie listów na twój nowy adres. Przez dwa pierwsze miesiące Posten będzie to robić za darmo, ale dalszą usługę należy z góry opłacić. Poczta norweska przesyła na nowy adres wyłącznie listy, nie jest to możliwe w przypadku paczek.

 

Rezygnacja z zasiłków pobieranych w NAV

 

Po wyprowadzce z Norwegii tracisz prawo do pobierania w tym kraju części zasiłków, na przykład rodzinnego lub opiekuńczego. Sprawdź, które z nich możesz ewentualnie przenieść do Polski (przez trzy miesiące możesz na przykład zachować zasiłek dla bezrobotnych, jeśli spełnisz warunki), a z których powinieneś zrezygnować. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z urzędem.

 

Zebranie dokumentacji z Norwegii

 

Zastanów się, jakie dokumenty z Norwegii mogą ci być potrzebne w Polsce. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe lub byłeś w Norwegii w trakcie leczenia, rozsądnie jest zabrać ze sobą dokumentację medyczną. To samo dotyczy leczenia dentystycznego.

Osoby, które zachowują sobie czasowo dostęp do logowania się elektronicznego w Norwegii, mogą w razie potrzeby pobrać wiele potrzebnych dokumentów z systemu. W przypadku, gdy takiej możliwości się nie posiada, warto zabrać ze sobą papierowe kopie ważnych dokumentów.

 

Decyzja w sprawie norweskiego konta bankowego

 

W Norwegii nie ma obowiązku zamykania konta bankowego, z którego się aktualnie nie korzysta, jednak w niektórych wypadkach jest to wskazane. Nie trzeba robić tego od razu, jednak po jakimś czasie po przeprowadzce warto się tym zająć. Wiele banków pobiera opłaty za prowadzenie konta, nawet jeśli nie są tam przeprowadzane operacje. Banki mogą też naliczać odsetki za nawet drobne zaległości wygenerowane przez koszty administracyjne. Z tego powodu dobrze jest zamknąć rachunek, z którego nie korzystamy.

Zdarza się też sytuacja, gdy klient norweskiego banku przeprowadza się do Polski zostawiając na norweskim rachunku dużo środków (na przykład w wyniku otrzymania odszkodowania, feriepenger bądź zwrotu podatku). Dostęp do konta staje się z czasem utrudniony, bo na przykład zmieniają się formy logowania, przestaje działać token bądź trudno jest dopełnić formalności związanych z ponownym wylegitymowaniem się. Transfer pieniędzy do Polski bywa wtedy problematyczny.

Informacje na temat pomocy w zamknięciu rachunku możesz znaleźć w TYM artykule.

Ewentualnie decyzja w sprawie samochodu

Jeśli posiadasz w Norwegii samochód, to musisz zdecydować, czy zabrać go ze sobą do Polski, czy sprzedać przed wyjazdem. W tym pierwszym wypadku możesz zostać zwolniony z opłat, jeśli spełniasz warunki konieczne do skorzystania z procedury mienia przesiedleńczego. Aby móc przewieźć samochód z Norwegii do Polski w ramach mienia przesiedlenia, czyli ze zwolnieniem z cła, podatku akcyzowego i podatku VAT, musisz spełnić poniższe warunki:

– samochód osobowy był w twoim posiadaniu i użytkowaniu przez co najmniej 6 miesięcy przed opuszczeniem Norwegii,

– mieszkałeś w Norwegii przez co najmniej 12 miesięcy,

Dodatkowo samochód sprowadzany jako mienie osobiste nie może zostać sprzedany, wynajęty lub oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy od dnia przywozu jego do kraju,

Musisz udowodnić organowi celnemu półroczny okres użytkowania pojazdu w Norwegii, w tym celu wystarczy pokazać dowód rejestracyjny pojazdu wystawiony na twoje nazwisko.

O procedurach sprowadzania samochodu z Norwegii do Polski możesz przeczytać między innymi w TYM artykule.

Potrzebujesz pomocy w procedurach związanych z przeprowadzką z Norwegii do Polski? Zgłoś się do nas! Stosownie do Twojej sytuacji zajmiemy się formalnościami, żebyś ty mógł w spokoju spakować walizki.