Skip to main content

Zasiłek rodzicielski w Norwegii – Foreldrepenger

Komu przysługuje zasiłek rodzicielski w Norwegii? Czy z zasiłku macierzyńskiego i tacierzyńskiego może skorzystać każdy?

Chcesz ubiegać się o zasiłek rodzicielski w Norwegii, ale przytłaczają Cię formalności?

Sprawdzimy za Ciebie, czy spełniasz wymogi do pobierania świadczeń rodzicielskich. Skontaktuj się z nami!

Zasiłek rodzicielski w Norwegii – na czym polega?

W Norwegii obowiązuje bardzo rozwinięty system socjalny. Jednym z zasiłków, z których mogą skorzystać pary, którym urodziło się dziecko, jest zasiłek rodzicielski – foreldrepenger. To świadczenie, którego głównym zadaniem jest zapewnienie świeżo upieczonym rodziców źródła dochodu w tym wyjątkowym czasie.

Ile wynosi zasiłek rodzicielski w Norwegii?

Forelderpenger to zasiłek rodzicielski, który jest wypłacany przez Urząd Pracy i Polityki Socjalnej w Norwegii. Wysokość zasiłku rodzicielskiego w Norwegii jest ustalana na podstawie wcześniejszych dochodów rodzica. W trakcie zasiłku rodzicielskiego można zyskać nawet do 100% norweskich zarobków przez okres 49 tygodni urlopu rodzicielskiego, bądź 80% norweskich zarobków przez 59 tygodni, jeśli rodzice rozdysponują urlop pomiędzy siebie.

Warunki przyznania zasiłku rodzicielskiego w Norwegii

Świadczenie należy się osobom, które były aktywne zawodowo i uzyskiwały z tego tytułu dochód w przeciągu 6 z ostatnich 10 miesięcy. Kolejny warunek to wypracowanie dochodu równego co najmniej połowie kwoty G (od maja 2023 roku jest ona ustalona na 59 310  NOK).

Dokumenty wymagane do zasiłku rodzicielskiego

Aby ubiegać się o zasiłek rodzicielski w Norwegii, wymagana jest odpowiednia dokumentacja. W NAV należy przedstawić:

  • kartę ciąży, czyli dokument z lekarskim potwierdzeniem ciąży oraz daty porodu, który powinien być wydany po 26. tygodniu ciąży; obowiązkiem jest przetłumaczenie go na język angielski bądź norweski;
  • akt urodzenia dziecka – akt ten może być wydany na papierze europejskim lub może to być dokument polski przetłumaczony na język norweski lub angielski;
  • rejestrację pobytu rodziców w Norwegii lub pozwolenie na pobyt;
  • odcinki z pensji z ostatnich 6 przepracowanych miesięcy;
  • dokumenty, które potwierdzają, że drugi z rodziców wraca po porodzie do pracy bądź dalszej nauki.

Jak długo można pobierać zasiłek rodzicielski?

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono pewne zmiany i wyjaśnienia zasad dotyczących zasiłków rodzicielskich. Przy wyborze zasiłku rodzicielskiego w niepełnym wymiarze, tj. 80% zasiłku rodzicielskiego, ilość tygodni wzrasta, z 15 tygodni do 19 tygodni.

W tym samym czasie okres wspólny jest skrócony z 26 tygodni do 18 tygodni, tak więc całkowity okres świadczenia wynosi 59 tygodni przy wyborze niższego wymiaru. Zmiana dotyczy przypadków, w których pierwszy dzień świadczenia to 1 stycznia 2019 roku lub później.

Spodziewasz się dziecka i planujesz zasiłek rodzicielski w Norwegii?

Przygotujemy odpowiednie wnioski o zasiłek ojcowski lub macierzyński, wytłumaczymy, jak odroczyć zasiłek, by nie stracić przysługujących dni.

Tacierzyński i macierzyński w Norwegii – ile wynosi w przypadku ciąży mnogiej?

Jeśli podczas jednego porodu na świat przyjdzie więcej niż jedno dziecko, rodzice mogą liczyć na dłuższy urlop. Tym sam mogą pobierać zasiłek macierzyński lub tacierzyński w Norwegii przez większą liczbę tygodni. Jeśli urodzą się:

  • bliźnięta, można otrzymać 66 tygodni urlopu ze stawką 100% wynagrodzenia lub 88 tygodni, jednak zasiłek będzie wtedy wynosił 80% wynagrodzenia za pracę;
  • trojaczki, rodzicom przysługuje 95 tygodni urlopu, podczas którego otrzymują zasiłek w wysokość 100% wynagrodzenia. Natomiast jeśli zdecydują się spędzić z dziećmi 115 tygodni, świadczenie będzie wynosiło 80% wynagrodzenia.

Okres macierzyński, tacierzyński lub wspólny

W Norwegii zasiłek rodzicielski jest dość skomplikowany – dlatego dokładamy starań, by wytłumaczyć przyszłym rodzicom, jakie warunki muszą spełnić, by uzyskać pełną wypłatę świadczeń. W przypadku gdy oboje rodzice mieszkają w Norwegii, okres korzystania z zasiłku rodzicielskiego rozkłada się na:

  • 3 tygodnie (bezpośrednio przed porodem) obowiązkowego okresu odpoczynku dla matki, która już w tym czasie zaczyna pobierać zasiłek rodzicielski;
  • okres macierzyński zasiłku rodzicielskiego (mødrekvote), który (w zależności od wyboru rodziców) może trwać 15 lub 19 tygodni od dnia porodu. Matka ma jednak obowiązek wykorzystać w pierwszej kolejności 6 tygodni urlopu macierzyńskiego – pozostałe tygodnie może odebrać w innym terminie;
  • okresfedrekvote – czyli tacierzyński. W tym czasie ojciec dziecka może skorzystać również z 15 lub 19 tygodni urlopu;
  • okres wspólny (po zakończeniu powyższych urlopów), czyli fellesperiode, którym rodzice mogą dowolnie podzielić się między sobą. Do dyspozycji mają 16 lub 18 tygodni.

W wielu przypadkach tylko ojciec ma wypracowane prawo do zasiłku, bowiem matka mieszka w Polsce. Może on wtedy przejść na urlop tacierzyński (foreldrepenger til far). Urlop ten może rozpocząć po 6 lub 14 tygodniach od narodzin dziecka, bowiem jest to okres zarezerwowany wyłącznie dla matki, o ile matka podejmie pracę na co najmniej 75% etatu lub dziennie studia na państwowej uczelni. Ojciec może w takim wypadku aplikować o 40 tygodni pełnopłatnego urlopu lub 50 tygodni ze stawką 80% wynagrodzenia.

Zasiłek rodzicielski w Norwegii – co zrobić, jeśli świadczenie to nie przysługuje?

Bywa, że zarówno matka, jak i ojciec dziecka nie spełniają warunków, aby został im przyznany urlop macierzyński lub tacierzyński. W takiej sytuacji rodzice mogą starać się o inne świadczenie – engangsstønad.

Engangsstønad to odpowiednik polskiego becikowego. Jest ono wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 90 300 NOK. Jednak aby otrzymać to świadczenie, także należy spełniać pewne warunki.

Norweskie becikowe zostanie wypłacone:

  • jeśli matka w chwili porodu miała członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń i urodziła dziecko na terenie Norwegii;
  • w przypadku adopcji dziecka.

O engangsstønad można wnioskować już od 26 tygodnia ciąży. Ostateczny termin złożenia wniosku przypada 6 miesięcy po porodzie. Becikowe mogą dostać też ojcowie. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy całkowicie przejmują opiekę nad dzieckiem.

Dlaczego decydując się na urlop macierzyński lub tacierzyński w Norwegii, warto skorzystać z naszej pomocy?

System przyznawania zasiłków rodzicielskich w Norwegii jest zawiły. Dotyczy to zarówno obliczenia wysokości świadczenia, jak i podziału urlopu między oboje rodziców. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, warto skontaktować się z nami. Korzystając z naszych usług:

  • szybko złożysz wniosek o zasiłek tacierzyński lub macierzyński w Norwegii – jeśli chcesz mieć pewność, że zasiłek trafi na Twoje konto, musisz poprawnie wypełnić wniosek o to świadczenie. Znajduje się on na stronie nav.no. Mimo że jest ona przetłumaczona m.in. na język angielski, formularz, który należy wypełnić, jest w języku norweskim. Dlatego jeśli nie znasz niuansów urzędowych terminów i specjalistycznego słownictwa, uzupełnienie wniosku może być dla Ciebie trudne. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w wypełnieniu formularza;
  • dowiesz się, ile będzie wynosił Twój zasiłek macierzyński lub tacierzyński – przeanalizujemy Twoją sytuację i obliczymy, na jak wysoki zasiłek rodzicielski w Norwegii możesz liczyć. Dlatego, aby móc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej opcji, zgłoś się do nas jeszcze przed porodem. Ponadto podpowiemy Ci, co robić, jeśli okaże się, że Twoje dochody są zbyt niskie, aby móc ubiegać się o zasiłek rodzicielski. Ocenimy wtedy, czy możesz starać się o norweskie becikowe;
  • wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie – w zależności od tego, jaka jest sytuacja zawodowa rodziców i ile zarabiają, może okazać się, że rodzina zyska więcej pieniędzy, jeśli to ojciec zostanie dłużej z dzieckiem. Rozważymy z Tobą każdą możliwość – dzięki temu ocenisz, która z form zasiłku rodzicielskiego w Norwegii najbardziej Ci odpowiada.

Czy zasiłek rodzicielski to jedyne świadczenie, które przysługuje rodzicom?

W Norwegii istnieje także zasiłek rodzinny. Przysługuje on od pierwszego dnia życia dziecka do ukończenia przez nie 18. roku życia. Można pobierać go równolegle ze świadczeniem rodzicielskim. Po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia rodzicom zaczyna przysługiwać także zasiłek opiekuńczy – można go pobierać do momentu gdy podopieczny skończy 2 lata.

Jeśli mieszkasz w Norwegii i właśnie na świat przyszło Twoje dziecko lub Twoja rodzina niedługo się powiększy, zgłoś się do nas. Jeżeli zastanawiasz się, ile wynosi zasiłek macierzyński 2023 w Norwegii lub jak złożyć o niego wniosek, chętnie udzielimy Ci odpowiedzi i pomocy!

Czas pomyśleć nad zasiłkiem rodzicielskim – złóż wniosek!

Wyliczymy, ile możesz zyskać na zasiłku, dokonamy niezbędnych kalkulacji i pomożemy Ci załatwić wszelkie formalności związane z Foreldrepenger.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com