W minionym roku podatkowym do posiadania kryptowalut przyznało się 48 155 podatników w Norwegii. Zdaniem analityków Urzędu Skarbowego to o wiele mniej niż wynosi realna liczba.
Nina Schanke Funnemark ze Skatteetaten przypomina podatnikom, że dochody osiągane podczas obrotu kryptowalutami trzeba samodzielnie wpisać do rocznego zeznania podatkowego, nie są one automatycznie wprowadzane do skattemelding. W roku 2020 dochody z tego tytułu zaraportowało około 15 000 podatników, rok później około 43 000. W roku 2022 już 48 155 podatników wprowadziło do skattemelding dane o obrocie kryptowalutami, dane za ostatni rok podatkowy poznamy dopiero za kilka miesięcy.
Najwięcej podatników, którzy wpisują dane o obrocie kryptowalutami do skattemelding mieszka w dużych miastach – Oslo, Bergen oraz Trondheim. W roku 2022 podatnicy zaraportowali w sumie 3,3 miliardów NOK dochodu, otrzymało odpisy na łączną wartość 3,5 miliardów i ujawniło w sumie 8 miliardów majątku.
Te same zasady
Skatteetaten szacuje, że choć z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ujawnienie dochodów z tego tytułu, wciąż większość tego nie robi. Prawdopodobnie tylko około 15% wszystkich posiadaczy kryptowalut raportuje to Urzędowi Skarbowemu w rocznym zeznaniu podatkowym. W urzędzie powołano specjalną grupę ekspertów, która zajmuje się wyłącznie tą problematyką. Jej zdaniem część osób ukrywających dochody z kryptowalut, to… nastolatki. Apeluje do rodziców, aby porozmawiać z dziećmi o kwestiach podatkowych, zapytać, czy posiadają kryptowaluty i wspólnie wypełnić zeznanie podatkowe.
Raportowanie obrotu kryptowalutami podlega tym samym zasadom, co raportowanie innych dochodów – kiedy osiągamy zyski finansowe, to płacimy od tego podatek, kiedy notujemy stratę, możemy liczyć na odpis, zaś posiadanie kryptowaluty wpływa na nasz całościowy majątek. Podatek od zysku wynosi 22%. Wprowadzone dane wymagają posiadania dokumentacji.
Część podatników nie uwzględnia kryptowalut w norweskim zeznaniu podatkowym uznając, że obraca zbyt małymi kwotami, aby były one przedmiotem zainteresowania Urzędu Skarbowego. Jest to jednak błędne założenie, zaraportować powinno się nawet małe kwoty. Dzięki temu można się też nauczyć, jak robić to na przyszłość, jeśli planujemy nadal działać na rynku kryptowalut.
Możliwość korekty
Zaraportować kryptowaluty na rozliczeniu rocznym można nawet już po tym, jak zaakceptowało się zeznanie roczne. Istnieje też możliwość dokonania korekty za trzy poprzednie lata. Podatnicy, którzy nie raportują wszystkich dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym ryzykują nałożeniem karnego podatku.
Chcesz zaraportować obrót kryptowalutami w swoim zeznaniu podatkowym bądź dokonać korekty? Zgłoś się do nas, nasi profesjonalni doradcy pomogą ci prawidłowo wypełnić rozliczenie.
Więcej na temat rozliczeń podatkowych oraz życia i spraw formalnych w Norwegii możesz się dowiedzieć z naszych podcastów dostępnych między innymi na naszym kanale YouTube.