Skip to main content

Na dwa dni przed upływem terminu rozliczeń podatkowych w Norwegii 500 000 podatników nie sprawdziło jeszcze zeznania podatkowego.

Termin składania rozliczeń podatkowych w Norwegii upływa 30 kwietnia. Zostały tylko dwa dni! Kto potrzebuje więcej czasu, ten powinien złożyć wniosek o przedłużenie terminu. Można to zrobić tylko przed 1 maja. Po złożeniu wniosku termin złożenia zeznania zostanie automatycznie przedłużony o miesiąc. Złożenie wniosku o przedłużenie nie wpływa na wynik rozliczenia.

11 mld NOK już zwróconych

Ponad 2,5 miliona podatników w Norwegii już otworzyło i złożyło swoje zeznanie, czyli skattemelding. Ci, którzy zrobili to szybko, czyli w drugiej połowie marca bądź na początku kwietnia, już otrzymali skatteoppgjør, a w przypadku zwrotu podatku również pieniądze na konto.

W komunikacie prasowym norweski Urząd Skarbowy informuje, że jak dotąd zwrócił 11 mld NOK nadpłaconych zaliczek. 1,3 mln podatników w Norwegii dostało ostateczny wynik rozliczenia, czyli skatteoppgjør.

Obowiązki podatnika

Nina Schanke Funnemark ze Skatteetaten przypomina, że wbrew obiegowym opiniom urząd nie „rozlicza podatników sam”. Obowiązkiem podatnika jest sprawdzić informacje podane na skattemelding i wprowadzić ewentualne poprawki, a także samodzielnie dodać niektóre ulgi, jeśli się należą.

– Dostępne w systemie elektronicznym zeznanie podatkowe jest tylko prawie gotowe – wyjaśnia Funnemark. – Sam powinieneś je dokończyć. Niektórzy powinni dodać tam informacje na przykład o ulgach podatkowych, posiadanych nieruchomościach czy sprzedaży mieszkania, a także majątku posiadanym w innych krajach. Inni powinni skontrolować, czy zebrane w zeznaniu dane są poprawne.

9 na 10

Z danych Skatteetaten na 28 kwietnia wynika, że 9 na 10 podatników otworzyło skattemelding. Oznacza to, że iż około pół miliona osób nawet nie zajrzało do swojego zeznania, prawdopodobnie zostawiając to na ostatnią chwilę albo licząc na to, iż „jakoś to będzie”.

Zwlekanie ze złożeniem zeznania podatkowego do sobotniego wieczora to jednak nienajlepszy pomysł. Może się na przykład zdarzyć, że system będzie w tym czasie przeciążony, co w techniczny sposób utrudni wysłanie skattemelding. W przypadku wątpliwości trudniej będzie uzyskać pomoc w urzędzie skarbowym.

Nierozsądne jest również nieotwieranie zeznania podatkowego. Po upływie terminu zostanie ono automatycznie uznane za zaakceptowane. Oznacza to, że jeśli np. urząd wpisał nieodpowiednią liczbę miesięcy pobytu w Norwegii, zaniży to ewentualną kwotę podatku do zwrotu lub zwiększy kwotę do zapłaty. Należne ulgi mogą nie zostać wprowadzone (część z tych naniesionych wstępnie należy potwierdzić). Nieotwarty skattemelding to również ryzyko niewłaściwe zaraportowania majątku czy dochodów z obracaniem kryptowalutami. Trzeba pamiętać, że te ostatnie przypadki mogą zostać uznane za celowe ukrywanie dochodów, co może skutkować nałożeniem kary na podatnika.

Znajdź chwilę, sprawdź zeznanie!

Sprawdzenie zeznania podatkowego w Norwegii nie jest bardzo czasochłonne. Większości podatników, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, zajmie to kilka, najwyżej kilkanaście minut.

Jak co roku, zachęcamy wszystkich do tego, by kontrolować zeznania podatkowe w Norwegii zamiast akceptować je bez otwierania. Podatnikom, którzy potrzebują czasu na zebranie dokumentów, przypominamy, że termin składania wniosków o odroczenie upływa 30 kwietnia.