Skip to main content

Podatki w Norwegii – pomoc podatkowa

Podatki w Norwegii – oferta kompleksowej pomocy podatkowej dla Polaków

Rozliczenia z norweskim Urzędem Skarbowym zawsze budzą szereg wątpliwości u osób dopiero zaczynających pracę. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych krajów europejskich, Norwegia wyróżnia się złożonym, lecz logicznym ustawodawstwem w zakresie podatku dochodowego. Firma ATS Anna Stankiewicz pomaga skutecznie i szybko przebrnąć przez formalności.

Dostosowujemy sposób rozliczeń do indywidualnej sytuacji klienta. Jeśli w grę wchodzi zwrot podatku, przedstawimy jasny plan działań w celu maksymalnego wykorzystania dostępnych opcji. Podatki w Norwegii nie muszą być trudne. Zamiast poświęcać długie godziny na samodzielne studiowanie procedur w obcym państwie, znacznie lepiej korzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Skala emigracji Polaków do Norwegii przybiera na sile. Nasze usługi pomocy podatkowej, prawnej i tłumaczeniowej stają się coraz bardziej niezbędne.

Skontaktuj się z ekspertami ATS i otrzymaj kompleksowe wsparcie przy rozliczeniach z fiskusem. Uzyskasz od nas gwarancję maksymalnego zwrotu podatku w ramach nakreślonych przez norweskie prawo. Żadna inna firma nie robi tego skuteczniej niż my. Podatki w Norwegii analizujemy od 2006 roku. Śledzimy zmiany legislacyjne i dopasowujemy do nich rekomendacje udzielane klientom.

Jak rozliczyć podatek?

Na przełomie marca i kwietnia każdego roku norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom rozliczenia roczne na ich profil Altinn. Zadaniem każdego jest sprawdzenie poprawności danych oraz dokonanie odpisów od podatku, jeśli takie są dostępne.

Status pendler

Czym jest status pendler w Norwegii? To możliwość specjalnego rozliczenia (uznawanego też jako zwrot) dla osób, które pracują w Norwegii, ale pozostawiły w Polsce rodzinę lub samodzielny lokal, do którego wracają z określoną częstotliwością.

Rybacy i marynarze

Særskilt fradrag to specjalna ulga podatkowa skierowana do zawodowych rybaków i marynarzy w Norwegii. Mogą oni skorzystać z różnych form rozliczeń – zarówno ulgi 10%, jak i wcześniej wspomnianego, specjalnego odpisu dla rybaków i marynarzy.

Formy komunikacji z urzędami

Aby załatwić większość spraw urzędowych w Norwegii, nie trzeba odwiedzać osobiście placówek. Komunikacja elektroniczna z urzędem jest możliwa m.in. przez system Alltin.

Korekta rozliczeń

Podatnik, po złożeniu rozliczenia rocznego w urzędzie skarbowym w Norwegii, ma prawo skorygować je w okresie nawet do 5 lat, aby uzyskać należny mu zwrot podatku.

Osoby bez prawa do statusu pendler

Pracujesz w Norwegii, ale nie masz w tym roku podatkowym prawa do odpisu pendler? Istnieją inne możliwości! Skorzystaj z typu rozliczenia podatkowego, jakie jest dopasowane do Twoich potrzeb.

Odpis odsetek od kredytów

Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Norwegii, masz prawo do odliczenia od podatku odsetek zapłaconych za granicą. Jeśli jesteś objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Norwegii, możesz ubiegać się o odliczenie tylko odsetek związanych z kredytem na zakup nieruchomościami w Norwegii lub z działalnością podlegającą opodatkowaniu w Norwegii.

Osoby zamieszkałe na stałe w Norwegii

Jeśli mieszkasz w Norwegii, lecz nie przysługuje Ci prawo do Statusu Pendler ani odliczenia 10% Standardfradrag – możesz skorzystać z innej formy odliczeń.

Kildeskatt

To nowy sposób opodatkowania, który wynika również z nowego sposobu wyliczania zaliczki na podatek dla pracowników zagranicznych, ale pracujących w Norwegii, czyli rezydentów. Został on wprowadzony od 1 stycznia 2019 r. przez norweski urząd podatkowy – Skatteetaten.

Podatek w Norwegii 2023 – co musisz wiedzieć?

Dojrzałość systemu podatkowego w Królestwie Norwegii wynika z wewnętrznej polityki państwowej. Tutaj to norweski urząd skarbowy odpowiada za rozsyłanie wypełnionych deklaracji do podatników. Osoba zatrudniona musi natomiast przeprowadzić weryfikację poprawności danych w zeznaniu automatycznym i dokonania przysługujących odliczeń od podatku. Ten drugi element może sprawiać problemy Polakom, którzy dopiero rozpoczęli zatrudnienie w krainie fiordów. Z rozliczeniami zmagają się również doświadczeni fachowcy.

U nas otrzymasz wsparcie przy dopasowaniu ulg do własnej sytuacji życiowej. Podatek w Norwegii 2023? Z nami to żaden problem! Sprawdź ofertę firmy ATS Anna Stankiewicz i przestań się obawiać błędów w deklaracji, niedotrzymania terminów lub niewiedzy o korzystnych ulgach.

Podatek w Norwegii przyjmuje podział na pośredni i bezpośredni. W tej pierwszej grupie znajdują się daniny z tytułu akcyzy lub VAT-u. Podatkiem bezpośrednim będą natomiast świadczenia dochodowe od osób fizycznych lub prawnych, podatki od spadków i darowizn czy podatek uiszczany od własnościowych nieruchomości. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w kwestii ustalenia zobowiązań na rzecz fiskusa i kompletowania wymaganej dokumentacji. Pomoc podatkowa w Norwegii zyskuje na znaczeniu wraz z rosnącą intensyfikacją emigracji zarobkowej do tego kraju.

Dlaczego warto z nami rozliczać podatki w Norwegii?

Wspomniana wcześniej automatyczna metoda rozliczeń ma swoje ograniczenia. Zaniechanie złożenia indywidualnego zeznania uniemożliwia późniejsze odwołania od źle obliczonego podatku lub nieuwzględnionych ulg. Weź sprawy w swoje ręce i nie pozostawiaj ich norweskiemu fiskusowi. Nie musisz poświęcać wielu godzin na lekturę norweskich aktów prawnych. Wystarczy, że zaufasz ekspertom z ATS. Przeprowadzimy dla Ciebie korzystne rozliczenie, dzięki czemu ograniczysz wysokość swojego zobowiązania i zmaksymalizujesz kwotę przysługującego zwrotu.

Rewolucja internetowa w Norwegii postępuje w dużym tempie. Dzisiaj większość spraw urzędowych załatwisz w formule online. Przeprowadzimy Cię przez zawiłości platformy Altinn i wskażemy dostępne opcje.

Czym jest status pendler i jak wpływa na podatki w Norwegii?

Aby otworzyć sobie drogę do ulg dla pracowników z rezydencją podatkową w dwóch państwach, warto pomyśleć o uzyskaniu tzw. statusu pendler. W Norwegii podatki na korzystnych warunkach przysługują Polakom wyjeżdżającym do królestwa w celach zarobkowych, lecz pozostawiających swoją rodzinę w Polsce, a także osobom niezamężnym, które mają miejsce zamieszkania i lepsze warunki bytowe na terenie innego kraju.

Status pendler okazuje się dla nich metodą na otrzymanie zwrotu kosztów wynajmu mieszkania w Norwegii czy ulg z tytułu opłat za przedszkole, zwrotu kosztów wyżywienia lub transportu do miejsca pracy. Procedurę uzyskania statusu pendler można uznać za dość skomplikowaną. Z naszej pomocy podatkowej w Norwegii skorzystało już wiele osób polskiego pochodzenia. Ogromnie cieszy nas możliwość wspierania rodaków w optymalizacji kosztów emigracji zarobkowej do Norwegii. Dzięki nam zaoszczędzisz cenny czas i dziesiątki tysięcy NOK, jakie wynikają z nadania statusu pendler.

Czym jest Kildeskatt dla obcokrajowców rezydentów?

Osoby na początku swojej drogi zawodowej w Norwegii mogą zazwyczaj skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania. W ramach Kildeskatt zyskujesz możliwość połączenia zaliczki na podatek dochodowy i składki ubezpieczenia społecznego w ramach jednej płatności, która wynosi obecnie 25% dochodu.

Sprawdź, czy Kildeskatt nadaje się dla Ciebie. Zadzwoń lub wyślij do nas e-mail, a pomożemy Ci w rozliczeniach na zasadach uproszczonych.

Norwegia podatki dla rybaków i marynarzy

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach transportu morskiego i w branży rybołówstwa to częsty wybór Polaków przyjeżdżających do kraju fiordów. Podatek w Norwegii w 2023 roku łączy w sobie szereg ciekawych ulg dla rybaków i marynarzy wykonujących swoją pracę w pełnym wymiarze godzin.

Podatek dla marynarzy jest określeniem, które nie obejmuje pełnego grona pracowników uprawnionych do skorzystania z preferencji podatkowych. Særskilt fradrag dotyczy bowiem wszystkich specjalistów na statkach towarowych lub pasażerskich. W ATS świadczymy pomoc dla tej grupy zawodowej w obszarze ulg i rozliczeń podatku. Norwegia okazuje się interesującym kierunkiem dla migrantów zarobkowych z Polski. Ciesz się atrakcyjnymi benefitami podatkowymi, a formalności pozostaw ekspertom z firmy ATS.

Komunikacja urzędowa w Norwegii w ramach systemu Alltin

Cyfryzacja stała się faktem – dla Królestwa Norwegii podatki i rozliczenia przechodzą do ogólnokrajowego systemu Alltin. Aby z niego skorzystać, należy wyposażyć się w szereg zabezpieczeń wysokiego poziomu, które zagwarantują wolne od ryzyka logowanie do konta bankowego lub profilu w NAV. Jeśli nazwy takie jak BankID på mobil, Buypass ID, Commfides e-ID lub SmartKort wciąż są Ci obce, nie wpadaj w panikę. Przeprowadzimy Cię przez cały proces uzyskiwania specjalistycznych zabezpieczeń i poinformujemy, jak komunikować się z urzędami bez wychodzenia z domu.

Podatek Norwegia – kiedy trzeba dokonać korekty rozliczeń?

Pomimo wprowadzenia systemu automatycznych deklaracji w Norwegii, błędy po stronie fiskusa wciąż się zdarzają. Algorytmy wyliczenia należnego podatku wymagają niekiedy punktowego dopracowania. Przyczyn nieprawidłowości można poszukiwać również w wadliwych danych u pracodawcy. Co ciekawe, za poprawność deklaracji odpowiada podatnik. Jeśli błąd doprowadzi do zaniżenia wysokości należnego świadczenia, a podatnik nie dokona odpowiedniej korekty, mogą go spotkać dotkliwe sankcje finansowe.

Korekta dokumentacji podatkowej ma zarazem wymiar praktyczny. Często prowadzi do otrzymania wyższej kwoty zwrotu i daje możliwość korzystania z pominiętych wcześniej ulg. Przedstaw nam swoje zeznanie, a my zajmiemy się sprawdzeniem jego poprawności. Natychmiast wychwycimy błędy i wskażemy, jak zrealizować proces korekty.

Pomoc podatkowa Norwegia – profesjonalne wsparcie dla Polaków

Rodacy w Norwegii mogą liczyć na nasze wsparcie w kontaktach z urzędami i opiekę doradców podatkowych. Oferujemy pełnozakresową pomoc w obszarze rozliczeń dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i przedsiębiorców z zarejestrowaną działalnością w Królestwie Norwegii. Przetłumaczymy dla Ciebie dokumentację z języka polskiego na norweski i wykonamy tłumaczenia ustne. Podatki w Norwegii dla Polaków nieznających miejscowego języka mogą wydawać się trudnością nie do pokonania. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz proces emigracji.

Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie dla formalnych problemów. Zaufaj ATS i skup się na rozwoju własnej specjalizacji zawodowej w 2023 roku. Procedury podatkowe wykonamy za Ciebie!