Skip to main content

Kiedy przychodzi zwrot pieniędzy, do kiedy należy zapłacić zaległości i czy można zmienić zeznanie po jego wysłaniu – odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez naszych klientów.

Po wysłaniu przez podatnika elektronicznego zeznania podatkowego do urzędu, Skatteetaten proceduje wniosek. Po zakończeniu pracy informuje o tym podatnika przesyłając mu ostateczny wynik rozliczenia, czyli skatteoppgjøret. Widnieje na nim informacja o kwocie do zwrotu (til gode) lub kwocie do zapłaty (restskatt).

Większość podatników otrzymuje ostateczny wynik rozliczenia pomiędzy kwietniem i czerwcem, niektórzy muszą jednak poczekać aż do jesieni. Ostateczny termin wysyłania przez urząd skatteoppgjøret mija dopiero 1 grudnia.

Dopłata do podatku

Dla osób, które otrzymały skatteoppgjøret pomiędzy 1 kwietnia a 30 czerwca termin zapłaty zaległej kwoty to 20 sierpnia. Jeśli podatnik ma do zapłaty więcej niż 1000 NOK, to kwota zostaje podzielona na dwie faktury. Pierwszą należy zapłacić do 20 sierpnia, drugą do 24 września.

Podatnicy, którzy otrzymają skatteoppgjøret w sierpniu lub później muszą zapłacić pierwszą fakturę w terminie 3 tygodni od otrzymania ostatecznego wyniku zeznania, a drugą w terminie 8 tygodni.

Zaległość można też zapłacić w całości wcześniej. Numer konta oraz indywidualny numer KID są podane na skattemelding i skatteoppgjøret. Od zaległości w opłatach urząd nalicza ustawowe odsetki. Podatnicy, którzy opłacą należny podatek do 31 maja, unikają opłaty jakichkolwiek odsetek.

Podatnicy nie płacą restskatt, jeśli kwota jest mniejsza niż 100 NOK.

Zwrot podatku

Norweski Urząd Podatkowy zwraca nadpłatę podatku w krótkim terminie po wysłaniu skatteoppgjøret, najczęściej w terminie do dwóch dni. To, kiedy otrzymasz zwrot pieniędzy, zależy zatem głównie od tego, kiedy otrzymasz powiadomienie o ostatecznym wyniku rozliczenia.

Zdecydowanie należy pamiętać o zarejestrowaniu właściwego numeru konta w systemie podatkowym. Można to zrobić po zalogowaniu się na swój profil na stronie Skatteetaten. Uwaga – jeśli niedawno otrzymałeś odnowioną kartę bankową do swojego konta, bowiem stara straciła ważność, to nie musisz niczego zmieniać w systemie, twój numer konta pozostał ten sam, zmienił się wyłącznie numer karty.

Skatteetaten nie przesyła zwrotów mniejszych niż 100 NOK.

Jeśli na konto trafia mniej pieniędzy niż wskazano na wyniku rozliczenia, oznacza to, że Urząd Skarbowy pobrał istniejące zaległości. Podatnik otrzymuje wtedy dodatkową informację, jakie zaległości wobec urzędów zostały pokryte z kwoty do zwrotu.

Korekta zeznania podatkowego w Norwegii

Korektę zeznania podatkowego można składać do trzech lat wstecz. Istnieje też możliwość złożenia korekty za lata wcześniejsze, jednak w odmiennym trybie i z mniejszym prawdopodobieństwem, że zeznanie zostanie przyjęte.

Masz pytania dotyczące zeznania podatkowego w Norwegii? Zgłoś się do nas, postaramy się dostarczyć ci wiedzy, której potrzebujesz.