Skip to main content

Zapłaciłeś za mało zaliczek na podatek w roku 2022 i masz dług wobec urzędu? Dla niektórych termin spłaty właśnie mija, dla innych się zaczyna.

Podatnicy, którzy mają podatek do zapłaty, czyli na skatteopgjør za rok 2022 znaleźli pozycję „å betale” (nor. restskatt albo baksmell), powinni zajrzeć do otrzymanych z urzędu rachunków. Osoby, które otrzymały ostateczny wynik zeznania podatkowe w okresie do końca czerwca, powinny spłacić dług do 20 sierpnia. Osoby, które skatteopgjøret otrzymały z urzędu później, mają na zapłatę trzy tygodnie.

Niedopłata powyżej 1000 NOK

Jeśli twoja niedopłata wyniosła więcej niż 1000 NOK, to urząd skarbowy automatycznie podzielił spłatę na dwie raty. W przypadku, gdy skatteopgjøret dostałeś do końca czerwca, termin zapłaty drugiej faktury minie 24 września. Jeśli wynik zeznania rocznego za 2022 rok dostałeś później, to drugą fakturę musisz zapłacić do 8 tygodni po otrzymaniu skatteopgjøret.

Jeśli termin zapłaty wypada na sobotę lub niedzielę, to wpłaty można dokonać w następny dzień roboczy. Oznacza to, że osoby, które zapomniały zapłacić faktury do 20 sierpnia, mogą to jeszcze zrobić dwudziestego pierwszego sierpnia.

Za spóźnione wpłaty naliczane są odsetki w wysokości 2,15 % w skali roku oraz opłata za wystawienie przypomnienia. Podatnicy, którzy nie płacą mimo wysłanego ponaglenia, powinni wiedzieć, że urząd skarbowy dysponuje kilkoma środkami na odzyskanie należności, w tym zajęciem części pensji. Osoby, które nie uiszczają należności wobec urzędu skarbowego w okresie dłuższym niż trzy lata, mogą mieć zredukowane emerytury.

Warto wiedzieć

Do użytkowników elektronicznych rachunki do zapłacenia zostają wysłane poprzez Altinn. Pozostali otrzymują fakturę pocztą. Na fakturze jest podany numer konta do wpłaty oraz KID.

UWAGA! Restskatt trzeba zapłacić nawet w przypadku, jeśli w międzyczasie złożyło się korektę zeznania! Kiedy korekta zostanie rozpatrzona pozytywnie, urząd zwróci nadpłacone pieniądze.

Jeśli do zapłaty jest mniej niż 1000 NOK, urząd wysyła tylko jedną fakturę. Podatnicy nie muszą regulować długu mniejszego niż 100 NOK.