Skip to main content

Zasiłek ciążowy w Norwegii – Svangerskapspenger

Zastanawiasz się nad pobieraniem zasiłku ciążowego w Norwegii? Doskonale trafiłaś – podpowiemy, jakie są warunki przyznawania świadczeń, jak wygląda odpowiednia procedura , oraz o których dokumentach nie możesz zapomnieć starając się o zasiłek ciążowy.

Nie możesz pracować w czasie ciąży, bo zagraża to zdrowiu lub życiu Twojego dziecka?

Pomożemy Ci uzyskać zasiłek ciążowy w Norwegii. Dopełnimy wszystkich formalności dot. Svangerskapspenger, byś Ty mogła cieszyć się macierzyństwem

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety. Jednak niektóre przyszłe mamy nie wspominają tego dobrze. Wiele z nich jest zmuszonych do zrezygnowania z pracy z powodu mdłości, bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Jesteś w takiej sytuacji? Zastanawiasz się nad pobieraniem zasiłku ciążowego w Norwegii? Sprawdź, jakie są warunki przyznawania świadczeń i jak wygląda cała procedura.

Jeśli mieszkasz w Norwegii i szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci spokojnie przejść przez okres ciąży, to dobrze trafiłaś. Skandynawia oferuje korzystny zasiłek ciążowy, dzięki któremu nie będziesz martwić się o swoją sytuację finansową. Aby ułatwić Ci staranie się o niego, przygotowaliśmy garść wskazówek i podpowiedzi m.in. o których dokumentach nie możesz zapomnieć.

Kiedy kobieta w ciąży może ubiegać się o zasiłek ciążowy w Norwegii?

Nie możesz sobie pozwolić na pracę w czasie ciąży? Twoje obecne obowiązki stwarzają realne zagrożenie dla życia lub zdrowia dziecka? Masz prawo ubiegać się o zasiłek ciążowy w Norwegii, jeśli musisz zrezygnować z pracy na czas oczekiwania na poród. Dzięki temu unikniesz problemów finansowych i będziesz mogła spokojnie przygotować się na nadejście malucha.

W Norwegii prawo funkcjonuje w taki sposób, że obliguje pracodawcę do podjęcia starań, by pomóc ciężarnej kobiecie w zmianie lub dostosowaniu warunków pracy. Zatem na jej życzenie można np.:

  • zmniejszyć liczbę godzin pracy,
  • zaproponować częstsze przerwy,
  • zmienić stanowisko na obarczone mniejszym stresem czy brakiem kontaktu z materiałami chemicznymi.

Jednak zdarza się, że stan zdrowia kobiety nie pozwala jej wypełniać obowiązków albo wykonywana praca stanowi zagrożenie dla jej zdrowia lub zdrowia płodu. Jeśli nie jest możliwe, aby ciężarna nadal zajmowała się tym, co dotychczas – warto skorzystać z Svangerskapspenger, czyli norweskiego zasiłku ciążowego.

To świadczenie socjalne przeznaczone dla kobiet w ciąży, które przysługuje im, jeśli pracodawca nie może zapewnić im bezpiecznych warunków pracy lub ich stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie kariery zawodowej.

Jak długo można pobierać zasiłek ciążowy?

Zasiłek ciążowy w Norwegii przysługuje kobietom przez cały okres ciąży, w którym nie jest możliwe, aby podjęły się dalszego wykonywania swojej pracy. Aby móc go otrzymać, trzeba zgłosić się do lokalnego biura NAV, czyli norweskiego Urzędu Pracy i Opieki Społecznej.

Na trzy tygodnie przed porodem kobieta przechodzi automatycznie na okres obowiązkowego zwolnienia lekarskiego, czyli foreldrepenger – nawet jeśli malucha nie ma jeszcze na świecie.

Czytaj więcej: Promocja na zasiłek rodzinny

Jakie warunki są konieczne, by otrzymać zasiłek ciążowy?

Kobieta w ciąży nie może sama uznać, że jest niezdolna do pracy, aby móc skorzystać ze Svangerskapspenger – nawet jeśli źle się czuje. Aby móc otrzymać zasiłek ciążowy, trzeba najpierw porozmawiać z pracodawcą i zapytać o dostosowanie stanowiska do stanu zdrowia. Kiedy nie jest to możliwe, ponieważ warunki pracy są szkodliwe dla zdrowia ciężarnej oraz płodu, stresujące, obciążające fizycznie lub psychicznie, wtedy można ubiegać się o Svangerskapspenger. Jednak oprócz tego trzeba spełnić kilka warunków, czyli:

  • osiągnąć roczny dochód w wysokości minimalnej wynoszącej 0,5 stawki G, czyli 49929 NOK brutto;
  • nie móc wykonywać swojej pracy z uwagi na dobro dziecka;
  • uzyskać zaświadczenie od lekarza bądź położnej (odnośnie do braku możliwości wykonywania swoich obowiązków);
  • być zatrudnioną w Norwegii przez minimum 4 tygodnie.

Co ważne, nie trzeba całkowicie rezygnować z pracy, aby otrzymać zasiłek dla ciężarnych. O to świadczenie socjalne mogą ubiegać się także kobiety, które ze względu na zdrowie swoje lub płodu, zdecydowały się na zmniejszenie godzin pracy. Wtedy ciężarna nie otrzyma pełnego Svangerskapspenger, a jego część.

Jednocześnie warto pamiętać, że z tego zasiłku socjalnego mogą korzystać także kobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub wykonują tzw. wolny zawód. Warunkiem uzyskania świadczenia w takiej sytuacji jest udokumentowanie, że kontynuowanie pracy nie jest możliwe – ze względu na negatywny wpływ na zdrowie ciężarnej lub płodu.

Ile wynosi zasiłek dla kobiet w ciąży w Norwegii?

Kwota zasiłku ciążowego w Norwegii jest obliczana na podstawie dochodu, który osiągała kobieta w chwili przejścia na Svangerskapspenger. Kalkulacją świadczenia zajmuje się NAV. Urząd wypłaca świadczenie zazwyczaj w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

Jeśli przyszła mama prowadziła dotychczas własną działalność gospodarczą – jej podstawa do zasiłku ciążowego jest wyliczana na podstawie średnich dochodów na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Jednocześnie należy pamiętać, że wysokość zasiłku może się zmieniać w zależności od Twojej sytuacji finansowej, rodzinnej, w pracy lub pobytu za granicą. Jeśli nastąpią jakieś czynniki, które mogłyby wpłynąć na kwotę świadczenia, trzeba zgłosić je niezwłocznie do NAV.

Czytaj więcej: Zasiłek opiekuńczy w Norwegii czy rodzinny kapitał opiekuńczy w Polsce?

Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania zasiłku ciążowego w Norwegii?

Potrzebujesz wsparcia finansowego, ponieważ nie możesz wykonywać swojej pracy przez jej negatywny wpływ na zdrowie Twoje lub płodu? Zacznij od przygotowania dokumentów, które są wymagane do zasiłku ciążowego, czyli:

  • karty ciąży – to dokument potwierdzający stan kobiety, przetłumaczony na język norweski lub angielski;
  • opinii lekarza bądź położnej o braku możliwości dalszego wykonywania obecnej pracy;
  • zaświadczenia potwierdzającego rejestrację pobytu w Norwegii lub pozwolenia na legalny pobyt;
  • Lønnsoppgave – za poprzedni rok podatkowy;
  • zaświadczenia od pracodawcy o tym, iż nie ma możliwości przystosowania stanowiska pracy dla kobiety ciężarnej.

Po zgromadzeniu tych dokumentów zgłoś się do lokalnego oddziału NAV i złóż stosowny wniosek.

Ciąża w obcym kraju to dla wielu kobiet stresująca sytuacja. Jednak w Norwegii system wsparcia dla ciężarnych działa bardzo sprawnie, więc nie musisz o nic się martwić!

Jesteś w ciąży, a Twoja praca zagraża dziecku?

Skorzystaj z pomocy w Norwegii! Pomożemy Ci uzyskać zasiłek ciążowy, który możesz pobierać aż do 37. tygodnia ciąży.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com