Skip to main content

Zasiłek rodzinny w Norwegii – Barnetrygd

Norweski zasiłek rodzinny to jedno z podstawowych świadczeń, o które ubiegać się mogą osoby pracujące w Norwegii. Barnetrygd przyznawany jest rodzicom i opiekunom dzieci w wieku poniżej 18 roku życia.

Odzyskamy dla Ciebie pieniądze z zasiłku rodzinnego za 3 lata wstecz

Skontaktuj się z nami – sprawdzimy, czy masz możliwość uzyskać dodatkowe środki finansowe w ramach barnetrygd.

Mieszkasz w Norwegii i opiekujesz się niepełnoletnim dzieckiem? A może pracujesz w Skandynawii, a w Polsce czeka na Ciebie pociecha? Czy wiesz, że możesz otrzymać norweski zasiłek rodzinny? To jedno z podstawowych świadczeń, o które mogą się ubiegać osoby pracujące w Norwegii. Nazywa się barnetrygd i przyznawany jest rodzicom oraz opiekunom dzieci w wieku poniżej 18 roku życia. Dowiedz się więcej.

Wychowywanie dziecka wiąże się nie tylko z ogromną odpowiedzialnością, ale także z wieloma wydatkami. Aby odciążyć rodziców, chociaż z części obowiązków, wiele państw oferuje wsparcie finansowe w postaci różnych świadczeń socjalnych. W tym gronie znajduje się również Norwegia. Zasiłki rodzinne w tym kraju są dość atrakcyjne, dlatego warto z nich skorzystać. Jednak nie każdy może je otrzymać.

Zasiłek rodzinny w Norwegii – co to jest?

Świadczenie rodzinne w Norwegii jest znane jako barnetrygd. Jest to, obok funkcjonującego w tym kraju zasiłku opiekuńczego, jedno z podstawowych świadczeń socjalnych na dzieci. Mogą z niego skorzystać osoby, które:

  • aktywnie pracują,
  • mieszkają na terenie Norwegii,
  • wychowują dzieci poniżej 18. roku życia.

Świadczenie rodzinne przysługuje zarówno matkom, jak i ojcom – nawet jeśli jedno z nich oraz pociechy mieszkają w innym kraju – np. w Polsce. Co więcej, mogą ubiegać się o nie także rodzice, którzy samodzielnie wychowują dzieci.

Czytaj więcej: Małżeństwo a związek nieformalny (konkubinat) w Norwegii.

Zasiłek rodzinny w Norwegii – warunki przyznania

Otrzymanie świadczenia socjalnego w Norwegii wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, aby otrzymać barnetrygd, należy osiągać dochód lub pobierać świadczenia zastępcze w Norwegii.

Szansę na zasiłek rodzinny ma każda osoba posiadająca umowę o pracę, prowadząca działalność gospodarczą lub pobierająca zasiłki: rodzicielski, chorobowy, rehabilitacyjny, pielęgnacyjny czy dla bezrobotnych. Pod uwagę w ramach zasiłku rodzinnego w Norwegii brane są te osoby, które opłacają składkę na ubezpieczenie społeczne w Norwegii, czyli tzw. trygdeavgift.

Po drugie, warunkiem koniecznym do uzyskania zasiłku rodzinnego, jest stałe zameldowanie w Norwegii aplikującego.

Aby otrzymać norweskie świadczenie socjalne, nie wystarczy jedynie mieszkać na terenie tego kraju. Do skorzystania z zasiłku są upoważnione wyłącznie osoby, które zameldowały się w kraju, a w związku z tym przebywają w nim dłużej niż sześć miesięcy i zawarły umowę na dłużej niż pół roku.

Jak długo można pobierać zasiłek rodzinny?

Zasiłek jest przyznawany i wypłacany na dzieci do 18. roku życia. Dodatkowo rodzic może starać się o wyrównanie, nawet do 3 lat wstecz. Dzięki temu można mieć zapewnione wsparcie finansowe przez cały czas, do momentu, aż dziecko będzie mogło rozpocząć pracę i zarabiać.

Nie wiesz, jak podejść do wypełniania wniosków o zasiłek rodzinny w Norwegii? Pomożemy Ci wypełnić wszelkie formalności związane z barnetrygd.

Ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii?

Jednym z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań jest to, ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii. Nic dziwnego. Każdy pragnie wiedzieć, jak duże wsparcie finansowe otrzyma i co za to będzie można kupić.

Od marca 2019 r. stawka zasiłku rodzinnego na dziecko w Norwegii wynosi 1 054 NOK miesięcznie, czyli ok. 512 PLN. Ile można zyskać zasiłku łącznie od 1. dnia życia malucha? Ponad 200 tysięcy NOK na każdą pociechę przez cały okres 18 lat. To ogromne wsparcie dla rodziców oraz pomoc dla najmłodszych, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w Polsce.

Warto jednak wspomnieć, że jest to zaledwie 2,5% miesięcznego, średniego wynagrodzenia w Norwegii. W rezultacie dla rodzin mieszkających w Skandynawii na stałe jest to zaledwie ułamek ich miesięcznych wydatków.

Aby zawsze wiedzieć, ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii, należy uważnie śledzić zmiany – jego stawka jest co pewien czas podwyższana. Ponadto 1 września 2021 roku weszła w życie ustawa dotycząca zmiany wysokości świadczenia dla rodziców, którzy wychowują dzieci wieku 0–6 lat. Otrzymają oni zasiłek wyższy o kilkaset koron.

Dla osób, które pobierają zasiłek barnetrygd, istotna jest także częstotliwość przekazywania świadczenia. Otóż wygląda to nieco inaczej niż w Polsce, ponieważ stawka jest wypłacana w zależności od NAV:

  • co miesiąc,
  • jednorazowo, za okres kilku miesięcy łącznie.

Jeśli ubiegasz się o świadczenie socjalne pierwszy raz, nie bądź zaskoczony, jeśli nie otrzymasz pieniędzy przez pewien czas.

Zastanawiasz się, ile wynosi zasiłek na dziecko w Norwegii dla samotnego rodzica? Osoby, które samodzielnie zajmują się dzieckiem, otrzymują dodatkowe wsparcie ze strony państwa. Mogą one starać się o przyznanie tzw. zasiłku rozszerzonego – utvidet barnetrygd, który wynosi dodatkowe 1 054 NOK. W rezultacie samotni rodzice mogą otrzymywać co miesiąc 2 108 NOK, czyli ok. 1 025 PLN.

Czytaj więcej: Zasiłek opiekuńczy w Norwegii czy rodzinny kapitał opiekuńczy w Polsce?

Co w przypadku, gdy rodzice pobierają rodzinne w Norwegii, a chcą ubiegać się o 500+ w Polsce?

Zmiana przepisów w czerwcu 2022 roku spowodowała niepewność co do właściwej interpretacji przepisów międzynarodowych.

Od 1 czerwca 2022 wprowadzono zmiany odnośnie przyznawania świadczenia wychowawczego 500+. Wszystkie osoby zamieszkałe w Polsce z dziećmi (aktywne i nieaktywne zawodowo) mają prawo do 500+, nie jest już brany pod uwagę kraj pierwszeństwa. Jeśli drugi rodzic pracuje za granicą, na przykład w Norwegii, to decyzja o przyzaniu zasiłku w pełnej kwocie bądź jako dodatku dyferencyjnego leży w gestii tego kraju.

Przed zmianą przepisów sytuacja wyglądała następująco: osoby, które starały się o przyznanie zasiłku barnetrygd w Norwegii, podlegały ustaleniu, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania świadczeń dodatkowych na dzieci.

W sytuacji gdy:

  • jedno z rodziców przebywało i pracowało w Norwegii, a drugie nie pracowało i zajmowało się dziećmi w Polsce – wypłata zasiłku rodzinnego przysługiwała Norwegii. Wtedy wystarczyło zgłosić się z potrzebnymi dokumentami do NAV, aby uzyskać prawo do wypłaty świadczenia,
  • mama lub tata z dziećmi przebywali w Polsce i to właśnie w tym kraju odprowadzali składki społeczne z tytułu zatrudnienia, bezrobocia lub KRUS – pierwszeństwo wypłaty miał kraj, w którym mieszkają dzieci. W takim przypadku Norwegia wypłaca wyłącznie różnicę pomiędzy polskim 500+ a barnetrygd.

Jakie dokumenty są wymagane do zasiłku barnetrygd?

Dla niektórych rodziców najbardziej problematyczne przy ubieganiu się o zasiłek rodzicielski jest dopełnienie wszystkich formalności. Nic dziwnego. Liczba niezbędnych dokumentów jest dość długa. Jednak większość z nich z pewnością masz w domu. Oto co jest potrzebne do uzyskania zasiłku barnetrygd:

  • akty urodzenia wszystkich dzieci, na które ubiegasz się o świadczenie – ważne jest, aby znajdowały się one na druku unijnym i były przetłumaczone na język norweski bądź angielski,
  • akt małżeństwa – dokument może być złożony, ale nie musi! Zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje także osobom, które nie są po ślubie lub samotnie wychowują dziecko,
  • kopia wszystkich dotychczasowych umów o pracę, ale także decyzji w sprawie innych zasiłków pobieranych w Norwegii – dokumenty te mają poświadczyć okresy zatrudnienia, za jakie ma być wypłacony zasiłek rodzinny,
  • sammenstilling fra arbeidsgiver, czyli kopie wszystkich rozliczeń rocznych, za lata, za które ma zostać wypłacony barnetrygd,
  • pozwolenie na pobyt w Norwegii,
  • dokument tożsamości osoby, która ubiega się o zasiłek rodzinny.

Nie wiesz, jakie dokumenty są wymagane? Pomożemy Ci je zebrać i złożyć do NAV. Dzięki temu uzyskanie świadczenia socjalnego na swoje pociechy będzie bardzo łatwe.

Skorzystaj z zasiłku rodzinnego w Norwegii i zapewnij sobie i swoim pociechom wsparcie finansowe!

Wniosek o pieniądze na dziecko w Norwegii – jak go złożyć?

Dużym ułatwieniem podczas składania wniosku o pieniądze na dziecko w Norwegii jest fakt, że można zrobić to przez Internet. Jest to możliwe za pośrednictwem strony Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej – www.nav.no. Po wejściu na stronę należy odnaleźć zakładkę „Skjema”. Znajdziesz tam wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego.

Jeśli jesteś zameldowany w Norwegii, a Twoje dziecko przyszło na świat w tym kraju, NAV prawdopodobnie sam zacznie wypłacać Ci barnetrygd. Jednak jeśli tak się nie stanie, będzie trzeba złożyć wniosek. Nie obawiaj się, że w takiej sytuacji pieniądze przysługujące na dziecko przepadną – w dalszym czym ciągu możesz ubiegać się o świadczenie, do którego prawo Ci przysługiwało – o ile nie minęły 3 lata od narodzin dziecka.

Wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego są rozpatrywanie znacznie dłużej niż w przypadku podobnych świadczeń w Polsce. Czas oczekiwania na decyzję NAV może wynosić nawet do 24 miesięcy od dnia dostarczenia urzędowi kompletu dokumentów. Również w tym przypadku nie należy martwić się o stratę pieniędzy związaną ze specyfiką pracy NAV. Urząd wypłaci opiekunowi dziecka wyrównanie za okres, kiedy wniosek był rozpatrywany.

Nie wiesz, jak złożyć wniosek o barnetrygd? Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w ubieganiu się o świadczenie rodzinne w Norwegii – postaraj się o nie z naszą pomocą!

Wychowanie dzieci jest kosztowne, dlatego każde, nawet najmniejsze wsparcie finansowe ma duże znaczenie dla opiekunów. Między innymi dlatego warto postarać się o zasiłek rodzinny w Norwegii. Regularnie otrzymywane pieniądze lub wypłacana rzadziej większa kwota to potrzebny zastrzyk gotówki.

Dzięki naszej pomocy:

  • dowiesz się, czy taki zasiłek Ci przysługuje – niestety nie wszyscy rodzice, którzy wychowują dziecko w Norwegii, mogą otrzymać świadczenie rodzinne czy zasiłek opiekuńczy. Jeśli zgłosisz się do nas, przyjrzymy się dokładnie Twojej sytuacji i ocenimy, czy masz prawo do barnetrygd. Dzięki temu dowiesz się, czy zbieranie dokumentacji i składanie wniosku ma sens. Jeśli okaże się, że na razie nie możesz otrzymywać zasiłku, nie stracisz cennego czasu,
  • unikniesz problemów z gromadzeniem dokumentacji – nasi specjaliści dokładnie wskażą Ci, jakich zaświadczeń i pozwoleń potrzebujesz. W zależności od Twojej sytuacji konieczne będzie skompletowanie odpowiedni zestaw dokumentów. Nie martw się jednak, że ich lista jest długa – pomożemy Ci w załatwianiu formalności, dzięki czemu zdobędziesz je bez problemu,
  • poprawnie złożysz wniosek – oferujemy pomoc w wypełnieniu wniosku, a także w złożeniu go NAV. Aby otrzymać zasiłek na dziecko w Norwegii, należy skrupulatnie zebrać dokumentację oraz starannie uzupełnić formularz. Dlatego jeśli nie znasz zbyt dobrze norweskiego, skorzystaj z naszych usług. Dzięki temu zyskasz pewność, że wniosek o pieniądze na dziecko w Norwegii będzie prawidłowo wypełniony i złożony, a świadczenie zostanie Ci przyznane.

Zasiłek na dziecko w Norwegii – dlaczego warto?

Mimo że barnetrygd to zaledwie niewielki procent wynagrodzenia, które można otrzymać w Norwegii, zawsze warto postarać się o przyznanie zasiłku. Otrzymane świadczenie pokryje bowiem choć część wysokich kosztów utrzymania w tym kraju. Ponadto zasiłek rodzinny pomaga w ciągu 18 lat zebrać znaczną kwotę pieniędzy – zwłaszcza po przeliczeniu na złotówki. Można ją dobrze zainwestować lub przekazać podopiecznemu jako kapitał na początek dorosłego życia.

Oprócz tego zebranie dokumentacji i złożenie wniosku z naszą pomocą jest bardzo łatwe. Formalności należy załatwić tylko raz, a pieniądze będą wpływać na konto świadczeniobiorcy do ukończenia 18. roku życia jego podopiecznego. Świadczenie rodzinne w Norwegii to niejedyna forma pomocy, jaką państwo oferuje rodzicom. Mogą oni pobierać także zasiłek macierzyński, tacierzyński czy dopłatę do przedszkola. Zgłoś się do nas, a dowiesz się, czy i w jakim wymiarze przysługują Ci te świadczenia!

Pracujesz w Norwegii i masz dzieci poniżej 18 roku życia?

Postaraj się o zasiłek rodzinny w Norwegii – przygotujemy za Ciebie podanie i sprawdzimy, który kraj ma pierwszeństwo wypłacania świadczenia.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com