Skip to main content

Dofinansowanie do przedszkola w Norwegii

Warunkiem powrotu rodziców na norweski rynek pracy bardzo często jest możliwość skorzystania z opieki przedszkolnej. Jeśli chcesz wznowić swoją zawodową karierę po urodzeniu potomstwa i spełniasz określone warunki, zawnioskuj o dofinansowanie do przedszkola w Norwegii. Kto może liczyć na dodatek i ile kosztuje posłanie dziecka do takiej placówki w kraju fiordów?

Masz pytania lub wątpliwości co do tego, czy kwalifikujesz się do wsparcia? A może poszukujesz pomocy w zakresie wypełnienia i złożenia wniosku? Skontaktuj się z nami już dziś i dołącz do tysięcy Polaków, którym pomogliśmy otrzymać dopłatę na dziecko.

Masz niskie dochody, a potrzebujesz posłać dziecko do przedszkola w Norwegii?

Uzyskaj dofinansowanie do przedszkola – skontaktuj się z nami, pomożemy w zdobyciu funduszy.

Jakie są warunki uzyskania dofinansowania do przedszkola?

Zgodnie z norweskim prawem, rodzice maluchów w wieku przedszkolnym mają prawo do dodatkowego wsparcia. Warunkiem jego uzyskania jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku oraz wszystkich niezbędnych dokumentów. Wypłatą dofinansowania do przedszkola zajmują się gminy i to one określają jego wysokość. Jeśli spełniasz powyższe kryteria, a Twoje dochody zostaną uznane za niskie, zyskujesz uprawnienie do świadczenia.

Przy ubieganiu się o dopłatę obowiązują trzy progi dochodowe:

1. 500 500 NOK brutto – jeśli dochód Twojej rodziny przekracza tę kwotę, nie możesz wnioskować o dodatkowe pieniądze, a Twoim obowiązkiem jest pokrycie 100% kosztów.

2. Jeżeli rodzina osiąga dochody niższe niż 500 500 NOK brutto, za przedszkole w Norwegii nie powinna zapłacić więcej niż 6% swojego rocznego dochodu.

3. W przypadku dochodu rodziny na poziomie 428 000 NOK brutto lub mniej maluch nabywa prawo do 20 godzin darmowej edukacji tygodniowo.

Dodatek przedszkolny a liczba dzieci w rodzinie

Zwracamy uwagę również na fakt, że wysokość świadczenia zmienia się w zależności od tego, jak liczna jest Twoja rodzina. Jeśli masz jedno lub więcej potomstwa, gmina zobowiązana jest zmniejszyć płatność o 30% na drugie i o 50% na każde kolejne dziecko. Warunkiem jest to, aby dzieci były zarejestrowane pod tym samym adresem co rodzic w krajowym rejestrze ludności. Nie trzeba ubiegać się o zniżkę, jest ona przyznawana automatycznie.

Ile kosztuje przedszkole w Norwegii – opłaty za miejsce i wyżywienie

Wielu rodziców rozważa skorzystanie z norweskiego systemu opieki wczesnoszkolnej, jednak ich podstawowa obawa dotyczy tego, czy posłanie malucha do placówki nie obciąży przesadnie domowego budżetu. Ile kosztuje przedszkole w Norwegii? W świetle obowiązujących przepisów i przy zachowaniu wymienionych wcześniej ulg rodzice nie mogą płacić więcej niż 2910 NOK miesięcznie. Pamiętaj jednak, że w tutejszych przedszkolach – podobnie jak w Polsce – dodatkowo płatne jest wyżywienie. Koszty śniadań, obiadów oraz przekąsek ustalane są indywidualnie i zależą od tego, jakie posiłki oferowane są w danej placówce.

Czy Polacy mogą skorzystać z dofinansowania do opieki przedszkolnej?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby Polacy, którzy legalnie zamieszkują Norwegię i spełniają kryteria dochodowe, mogli uczestniczyć w tutejszym systemie świadczeń socjalnych, w tym w programie dofinansowania przedszkolnego. Jeśli chcesz zgodnie z przysługującym Ci prawem uzyskać dopłatę, ale nie wiesz, od czego zacząć i jakie dokumenty zgromadzić, skorzystaj z naszej pomocy. Zapewnimy Ci wsparcie na każdym etapie wnioskowania o dodatek na dziecko w przedszkolu w Norwegii.

Norweskie placówki są często bardzo różnorodne i otwarte na maluchy z różnych krajów i kultur. Dzięki temu rówieśnicy mogą poznać i uczyć się od siebie nawzajem oraz rozwijać swoje zdolności i umiejętności w międzynarodowym środowisku.

Prawo do miejsca w norweskim systemie przedszkolnym

Wątpliwości wielu rodziców dotyczą nie tylko tego, ile kosztuje edukacja przedszkolna w kraju fiordów, ale również tego, czy ich pociechom należy się miejsce w placówce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do takiego miejsca w gminie zamieszkania rodziny przysługuje maluchom, które:

  • swoje pierwsze urodziny obchodzą przed sierpniem – wówczas mogą rozpocząć edukację od sierpnia,
  • mają roczek we wrześniu lub później – wtedy miejsce w placówce przysługuje im od ukończenia pierwszego roku życia.

Warto w tym miejscu dodać, że rodzice ponoszą koszty przez 11 miesięcy w czasie trwania roku kalendarzowego. Lipiec w norweskich placówkach jest natomiast miesiącem bezpłatnym, ponieważ są wakacje i przedszkola są zamknięte.

Dodatek przedszkolny – wymagane dokumenty

Ubieganie się o dofinansowanie z gminy możliwe jest pod warunkiem złożenia stosownego wniosku oraz złożenia odpowiednich dokumentów. Aby móc skorzystać z naszej pomocy i otrzymać dodatek przedszkolny w Norwegii, musisz przedstawić nam:

  • swój adres zamieszkania na terenie Królestwa,
  • rozliczenie podatkowe za ubiegły rok,
  • nazwę i adres przedszkola,
  • numer telefonu,
  • kody do logowania w systemie,
  • informację o tym, na jaki procent dziecko uczęszcza do placówki.

Doradzimy i pomożemy w załatwieniu formalności!

Jeśli zgromadzenie niezbędnych dokumentów sprawia Ci trudność bądź chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasiłków dla polskich rodzin mieszkających na terenie państwa norweskiego, służymy swoim doświadczeniem oraz pomocą. Doradzamy, pomagamy wypełnić wniosek oraz czuwamy nad terminami i poprawnością całego procesu. Wszystko po to, aby ułatwić Ci korzystanie ze świadczeń należnych w ramach norweskiego systemu socjalnego.

Dofinansowanie do przedszkola w Norwegii – czy warto się o nie ubiegać?

Nawet jeśli założymy, że w kraju fiordów zarabia się znacznie więcej niż w Polsce, należy pamiętać, że życie tutaj kosztuje niemało. Skorzystanie z dofinansowania to korzystne rozwiązanie dla wielu rodzin, zwłaszcza tych o niskich dochodach. System opieki nad dziećmi zakłada, że rodzice wracają na rynek pracy, a opiekę nad pociechami powierzają państwowym lub prywatnym placówkom.

Pomoc oparta na systemie dodatków procentowych sprawia, że mieszkające w Norwegii rodziny z niższymi dochodami mają możliwość skorzystania z opieki za mniejsze koszty lub wręcz za darmo, a te z wyższymi dochodami pokrywają koszty opieki w większym stopniu.

Warto podkreślić, że norweskie przedszkola oferują wysoką jakość opieki, co jest związane z obowiązkiem uzyskania przez nauczycieli przedszkolnych wykształcenia wyższego oraz prowadzeniem przez instytucje ścisłej dokumentacji i kontroli jakości.

Gdzie w Norwegii mieszkają Polacy?

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, w jakich norweskich rejonach najczęściej osiedlają się Polacy? Największe skupiska znajdują się w większych miastach, głównie w rejonach Oslo i Bergen. Szacuje się, że w stolicy zamieszkuje ok. 30-40 tysięcy naszych rodaków. Bergen to drugie co do wielkości miasto w kraju i drugie pod względem rozmiarów skupisko Polaków, których mieszka tam ok. 5-6 tysięcy. Ważnym „polskim” ośrodkiem jest również Stavanger. To położone na południowym zachodzie miasto zamieszkiwane jest przez ok. 3 tysiące Polaków, podobnie jak mieszczące się na północy Trondheim.

Inne norweskie świadczenia dla rodzin – sprawdź, czy możesz z nich skorzystać

Oprócz dodatku przedszkolnego państwo norweskie przewiduje także wiele innych programów wsparcia dla rodzin, które mają na celu zwiększenie równości społecznej oraz poprawę warunków życia, które kosztuje coraz więcej. Należą do nich:

  • zasiłek rodzinny – jest to miesięczne świadczenie dla rodzin, które pomaga w pokryciu kosztów utrzymania. Jego wysokość zależy od liczby dzieci w rodzinie i wysokości dochodu.
  • zasiłek na dziecko – forma pomocy socjalnej dla rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku rodzinnego. Na kwotę pomocy wpływają wiek malucha oraz dochód rodziny.
  • świadczenie na dziecko niepełnosprawne – dodatek dla rodzin, które wychowują potomstwo z niepełnosprawnością. Wypłacana kwota uzależniona jest m.in. od stopnia niepełnosprawności.
  • świadczenie macierzyńskie i rodzicielskie – dofinansowania dla rodziców, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.
  • ulga podatkowa na dzieci – ulga dla rodziców lub opiekunów prawnych osób małoletnich.

Zasiłki w Norwegii – zaufaj specjalistom!

Zyskaj profesjonalną pomoc w ubieganiu się o norweskie świadczenia dla Polaków. Skorzystaj z oferty biura ATS Anna Stankiewicz i przekonaj się, że uzyskanie zagranicznego zasiłku przez polskiego obywatela nie musi być trudne. Skontaktuj się z nami i opowiedz o swojej sytuacji, a my podpowiemy Ci, z których form wsparcia socjalnego masz prawo skorzystać.

Skorzystaj z norweskiego prawa i nie płać więcej z przedszkole niż to konieczne

Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie do przedszkola dla każdego z Twoich dzieci.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com