Skip to main content

Komunikacja elektroniczna z urzędami w Norwegii – system Altinn

Aby załatwić większość spraw urzędowych w Norwegii, nie trzeba odwiedzać osobiście placówek. Komunikacja elektroniczna z urzędem jest możliwa m.in. przez system Alltin.

Potrzebna Ci pomoc w uzyskaniu dostępu do systemu Alltin lub NAV?

Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów!

Jak wygląda komunikacja elektroniczna z urzędem w Norwegii?

Do systemu internetowego NAV, podobnie jak do wielu innych urzędów i serwisów w Norwegii, w tym Altinn, Skatteetaten, Lånekassen, Mineresepter, Samordnetopptak, Legemiddelverketitp. można się logować na kilka sposobów. Popularne logowanie za pomocą kodów MinID niestety jest już mało efektywne, bowiem nie daje wystarczającego stopnia zabezpieczenia, aby korzystać z wielu istotnych usług, w tym dostępu ze skrzynek służących do odbierania i wysyłania wiadomości.

Z kodów pin możemy korzystać głównie w celu logowania do Altinn, czy też do wysłania kart meldunkowych na NAV. 

Jednak, aby komunikować się z innymi urzędami (np. NAV) lub bankami, musimy posiadać przy logowaniu wyższy poziom zabezpieczeń. W takiej sytuacji najczęściej zamawia się:  BANKID, BANKKID PÅ MOBIL, BUYPASS ID, SMARTKORT, BUYPASS ID I MOBIL, COMMFIDES.

Te formy logowania pozwalają na komunikowanie się ze wszystkimi urzędami i bankami w Norwegii. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Bowiem używając jednej z tych form wszelkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.

Warto zaopatrzyć się w jedno z powyższych rozwiązań zaraz po rozpoczęciu pracy w Norwegii. W przypadku potrzeby komunikowania się z jakimkolwiek urzędem, niektóre sprawy można załatwić nawet w jeden dzień.

Należy pamiętać, że zamówienie któregokolwiek z rozwiązań trwa od kilku do kilkunastu dni.

Kody PIN do Alltin

UWAGA, duże zmiany w systemie logowania się poprzez MinID od 2023 r!

Wcześniej kody pin były wysyłane drogą pocztową na norweski lub polski adres, obecnie korzysta się z kodów wysyłanych na sms bądź aplikacji MinID w telefonie. 

3 października 2022 roku zaprzestano wysyłania listów z kodami MinID. Nowi użytkownicy otrzymują teraz list aktywacyjny i nie mają już możliwości zamawiania nowych kodów MinID. List aktywacyjny dla nowych użytkjowników aplikacji MinID, która zastapiła wczesniejsze rozwiązanie, zamawia się elektronicznie. Zostaje on wysłany na adres, który został wcześniej zarejestrowany w Folkeregisteret.
W przypadku użytkowników, którzy przed zmianami korzystali z MinID (w formie kodów papierowych lub kodu SMS) konieczne będzie zresetowanie konta w MinID i ponowne zamówienie nowych kodów w formie kodu aktywacyjnego.

Na temat aktualnych regulacji w tej sprawie czytaj w artykułach:

DUŻE ZMIANY W MINID

NOWE SPOSOBY LOGOWANIA SIĘ – MASZ CZAS DO 16 STYCZNIA

Dzięki rozliczeniu podatku drogą elektroniczną możemy liczyć na szybszy zwrot. Rozliczenia papierowe zostają zatwierdzone najwcześniej w sierpniu, podczas gdy większość rozliczeń elektronicznych jest przez urząd skarbowy rozpatrywana i zatwierdzana w czerwcu. Rozliczając się elektronicznie mamy też możliwość złożenia wniosku o przedłużenie terminu składania zeznania podatkowego nawet do końca maja.

Logując się na profilu Altinn za pomocą kodów PIN można m.in.:

 • rozliczyć podatek/złożyć korektę/odwołanie,
 • sprawdzić swoje dochody,
 • złożyć wniosek o kartę podatkową,
 • zarejestrować się do lekarza,
 • zrobić przemeldowanie,
 • prowadzić korespondencję z urzędami,
 • zarejestrować nowego członka rodziny,
 • złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności,
 • zarejestrować firmę,
 • składać raporty VAT firmy,
 • rejestrować pracowników,
 • wysyłać deklaracje firmy.

Pamiętajmy, że wysyłając dokumenty drogą tradycyjną, ryzykujemy, że mogą one zaginąć w trakcie wysyłki, przez co okres oczekiwania na załatwienie każdej sprawy może się znacząco wydłużyć.

System NAV lub banki czy inne instytucje – jak wygląda komunikacja elektroniczna?

Aby komunikować się z innymi urzędami (np. NAV) lub bankami, musimy posiadać przy logowaniu wyższy poziom zabezpieczeń. W takiej sytuacji najczęściej zamawia się:  BANKID, BANKKID PÅ MOBIL, BUYPASS ID, SMARTKORT, BUYPASS ID i MOBIL, COMMFIDES. Te formy logowania pozwalają na komunikowanie się ze wszystkimi urzędami i bankami w Norwegii. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Bowiem używając jednej z tych form wszelkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Warto zaopatrzyć się w jedno z powyższych rozwiązań zaraz po rozpoczęciu pracy w Norwegii. W przypadku potrzeby komunikowania się z jakimkolwiek urzędem, niektóre sprawy można załatwić nawet w jeden dzień.

Bank ID

Najczęściej wykorzystywany w Norwegii sposób identyfikowania się oraz podpisywania elektronicznych dokumentów. Posiada go niemal każdy dorosły obywatel. Bank ID zamawia się za pośrednictwem swojego norweskiego banku. Aby go otrzymać, należy się wylegitymować ważnym dowodem tożsamości ze zdjęciem. Użytkownicy elektroniczni niektórych banków mają możliwość zamówić Bank ID za pośrednictwem strony internetowej, bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Na przykład w Banku DNB czy Sparebanken można to zrobić korzystając z opcji Ustawienia jako klient elektroniczny. Żeby używać Bank ID, należy ustalić osobiste hasło. Chcąc zalogować się do danego systemu, należy wpisać swój numer personalny, kod generowany przez token otrzymany z banku oraz hasło.

Aplikacja BankID

Jest to forma korzystania z rozwiązania bankowego za pomocą telefonu komórkowego. Zastąpiła ona BankID på mobil, który to zaczęto wycofywać w drugiej połowie 2022 r. 

O instalacji aplikacji możesz przeczytać TUTAJ.

Zamówić BankID w naszym sklepie możesz TUTAJ.

Buypass ID mobil

Coraz częściej używany system identyfikacji elektronicznej w Norwegii. Jest to aplikacja mobilna na telefon, ze stałą opłatą jednorazową w kwocie 989 nok. Działaj ona we wszystkich stosowanych obecnie nowoczesnych telefonach. Po ściągnięciu jej z internetu należy ustalić czterocyfrowy kod dostępu. Aplikacja generuje jednorazowe kody, z jakich korzysta się podczas logowania do wybranych systemów wraz z nazwą użytkownika. Bardzo ważnym jest posiadanie norweskiego numeru telefonu oraz zarejestrowanego adresu w Norwegii. Ponadto należy osobiście na poczcie w Norwegii odebrać kody okazując się paszportem. Czas oczekiwania na przesyłkę to około 3 dni robocze.

Buypass smartkort

System elektronicznej identyfikacji zapewniający dostęp do serwisów za pomocą portu USB. Zamawia się go wraz z kartą za pośrednictwem strony internetowej https://www.commfides.com/, na której należy wpisać szereg danych osobowych, a następnie zapłacić około 1150 NOK (karta buypass + czytnik kart) za użytkowanie przez najbliższe 3 lata. Pocztą otrzymuje się USB wraz z instrukcją dalszego postepowania. Kartę wraz z czytnikiem można odebrać na poczcie w Polsce lub w Norwegii, okazując się ważnym paszportem.

Ta forma Buypass ID jest droższa i mniej wygodna ale jest skierowana do osób nieposiadających norweskiego numeru telefonu oraz adresu. Czas oczekiwania na przesyłkę do Polski to około 2 tygodnie a do Norwegii to około 3 dni robocze.

 

Każda z tych form logowania zapewnia ten sam, czwarty poziom zabezpieczenia elektronicznego, który zapewnia dostęp do istotnych usług w kontakcie z norweskimi urzędami.

Pomożemy Ci uzyskać elektroniczny dostęp do wszystkich platform urzędowych, jak Nav czy Altinn

Skontaktuj się, a podpowiemy, jak skomunikować się elektronicznie z urzędami w Norwegii