Skip to main content

Podania i odwołania od decyzji NAV

Nie z każdą decyzją NAV lub Skatteetaten musimy się zgodzić. Są sytuacje, w których wymagane jest indywidualne podejście – wtedy to my wkraczamy z pomocą. W Norwegii każdy ma prawo do odwołania się od decyzji NAV, jednak nie zawsze wiemy, jak to zrobić.

Uważasz, że urząd w Norwegii błędnie rozpatrzył Twoje podanie?

Skontaktuj się z nami – napiszemy za Ciebie odwołanie od decyzji z Urzędu Podatkowego lub innych instytucji.

Od jakich decyzji można się odwołać w Norwegii?

Zdarza się, że urzędy publiczne mogą negatywnie rozpatrzyć nasze podanie. Wtedy zamiast załamywać ręce – lepszym rozwiązaniem jest odwołanie się od decyzji NAV. W tym celu należy złożyć odpowiednie podanie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić – skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy Ci napisać odpowiedni dokument. 

Od jakich decyzji można się odwoływać? Praktycznie od każdej. Jeśli tylko uważasz, że norweski urząd błędnie ocenił Twoje pierwsze podanie, np. o zasiłek rodzinny, opiekuńczy lub pogrzebowy, permittering bądź jakiekolwiek inne świadczenie socjalne – pomożemy Ci wypełnić stosowne odwołanie. Można je pobrać ze strony NAV, a następnie przesłać do urzędu. Musi być jednak odpowiednio przygotowane, posiadać specjalną pierwszą stronę wraz z kodem kreskowym, który pozwala skierować pismo do odpowiedniego oddziału NAV.

W jakim terminie należy odwołać się od decyzji NAV lub Skatteetaten?

Od decyzji urzędowych w Norwegii może odwołać się każdy, jednak najistotniejsze jest, by napisać odwołanie w wyznaczonym terminie. Tylko wtedy norweski urząd ma obowiązek zająć się ponownie Twoją sprawą. Warto pamiętać, że termin składania odwołania do NAV jest różny w zależności od świadczenia, o jakie chodzi.

Każda osoba, która ubiega się w Norwegii o odpowiednie świadczenie, w przypadku otrzymania odmowy dostanie od urzędu pismo zwrotne, w którym umieszczony jest także termin możliwości złożenia odwołania od decyzji. Najczęściej w przypadku norweskich urzędów mamy czas na to od 3 do 6 tygodni.

Jakie podania i odwołania możemy sporządzić?

Specjalizujemy się w pisaniu podań oraz odwołań od decyzji NAV, Skatteetaen oraz innych urzędów. Zajmujemy się tworzeniem pism, dotyczących m.in.:

  • odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych,
  • odmowy przyznania zasiłku podczas tzw. permitteringu,
  • odmowy wypłacenia świadczenia chorobowego,
  • nieprawidłowo wypłaconego zasiłku rodzinnego (barnetrygd),
  • anulowania kar i odsetek,
  • rozłożenia długu na raty,
  • wyjaśnienia pochodzenia zadłużenia w Norwegii,
  • czynnego żalu.

Chcesz wystąpić o ponowne rozpatrzenie podania o zasiłek, ale nie wiesz jak zabrać się za wniosek?