Dodatkowo Norweska Agencja Kontroli Jakości Edukacji (NOKUT) analizuje wnioski o uznanie kwalifikacji odnośnie następujących zawodów: cieśla, hydraulik, betoniarz, fryzjer, wędliniarz, murarz, stolarz, tapicer, rzeźnik sklepowy, mechanik/monter maszyn i urządzeń przemysłowych.
Nostryfikacja kwalifikacji zawodowych
W Norwegii stosowana jest nostryfikacja, czyli procedura polegająca na uznaniu ważności stopni naukowych, ale także tytułów i kwalifikacji zawodowych. Osoby, które kształciły się poza granicami Norwegii, w wielu przypadkach muszą potwierdzić swoje umiejętności lub kwalifikacje w Skandynawii. Najczęściej wystarczy tłumaczenie dokumentów zawodowych lub świadectw na język norweski.
Uznanie zawodu w Norwegii
Uzyskanie uznania zawodu w Norwegii wymaga cierpliwości oraz wypełnienia wielu dokumentów. Często same umiejętności nie wystarczą do tego, by zdobyć kwalifikacje zawodowe w Norwegii. Z pomocą przychodzi nasze biuro – przeprowadzimy Cię krok po kroku po ścieżce prowadzącej do uznania zawodu w Norwegii.
Potwierdzenie i uznanie kwalifikacji zawodowych w Norwegii – niezbędne formalności
Oprócz zdanego egzaminy fagbrev, do potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w Norwegii niezbędne są także inne dokumenty, jak m.in.:
– świadectwo ukończenia szkoły (zarówno technikum, liceum, szkoły wyższej), uprawniającej do wykonywania danego zawodu (czyli wydającej dyplom zawodowy); dokument powinien również zawierać program zajęć oraz zakres odbytych zajęć teoretycznych i praktycznych;
– opis doświadczenia zawodowego, np. w formie CV;
– wypełniony wniosek do NOKUT,
– kserokopia dowodu tożsamości (np. paszportu lub dowodu osobistego).
Jakie dokumenty są niezbędne do uznania wykształcenia w Norwegii?
Wszystko zależy od tego, jaką szkołę skończyliśmy poza granicą kraju. W przypadku szkół zasadniczych wymagane jest świadectwo ukończenia szkoły oraz dyplom uzyskania tytułu zawodowego, potwierdzający zdobyte kwalifikacje. Jeśli skończyliśmy szkołę techniczną – w Norwegii do uzyskania uznania zawodu niezbędne będzie świadectwo ukończenia technikum lub świadectwo dojrzałości, a także dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Oprócz tego należy przygotować dodatkowe dokumenty do uznania wykształcenia w Norwegii, takie jak:
– CV osoby ubiegającej się o uznanie,
– kopia dowodu tożsamości, w przypadku osób, które nie posiadają elektronicznego konta Altinn,
– informacje o praktykach zawodowych,
– upoważnienie do kontaktu z ukończoną szkołą przez NOKUT.