W biurze konsultingowo-rachunkowym ATS Anna Stankiewicz od lat wspieramy obywateli polskich, starających się o wsparcie w ramach norweskiego systemu socjalnego. Osobom zainteresowanym uzyskaniem należnego im świadczenia zapewnimy wszechstronną pomoc, obejmującą doradztwo i wsparcie przy kompletowaniu dokumentów oraz wnioskowaniu o zasiłki w Norwegii. Uzyskiwanie zapomogi nie musi być stresującym ani długotrwałym procesem, jeśli zaufasz profesjonalistom. Sprawdź naszą ofertę – zobacz, o jakie pieniądze mogą ubiegać się Polacy i ile wynoszą poszczególne świadczenia w kraju fiordów.
Spis treści
Zasiłek dla bezrobotnych
Straciłeś pracę i środki do życia? Pracodawca wysłał Cię na permittering? Pomożemy Ci stanąć na nogi! Skontaktuj się z nami – sprawdzimy, czy spełniasz wymogi, aby móc pobierać świadczenia socjalne.
Becikowe
Urodziłaś dziecko w Norwegii? Możesz ubiegać się o jednorazową zapomogę od państwa w związku z powitaniem na świecie maleństwa. Planujesz adopcję? Skorzystaj z Engangsstønad i ciesz się z dodatkowego wsparcia.
Zasiłek chorobowy
Sykepenger, czyli chorobowe, podobnie jak zasiłek przejściowy (Arbeidsavklaringspenger AAP) to wsparcie finansowe, które można uzyskać z powodu utraty dochodów, spowodowanych m.in. długotrwałą chorobą bądź urazem.
Zasiłek opiekuńczy
Kontantstøtte to specjalny, norweski dodatek opiekuńczy na dziecko. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13 do 23 miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym.
Zasiłek rodzicielski
Jedną z form wsparcia, z których mogą skorzystać pary, którym urodziło się dziecko, jest dodatek rodzicielski – foreldrepenger. To świadczenie, którego głównym zadaniem jest zapewnienie świeżo upieczonym rodziców źródła dochodu w tym wyjątkowym czasie.
Zasiłek pogrzebowy
Gdy odchodzi bliska osoba, oprócz wszechogarniającego smutku, należy także załatwić ogrom spraw urzędowych. Nie każdy w takiej chwili ma do tego głowę. Przychodzimy z pomocą także w tak trudnych chwilach.
Emerytura
Osoby, które pracują w kraju fiordów dłużej niż trzy lata, zbierają kapitał emerytalny w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Im więcej przepracowanych lat i im wyższe dochody, tym więcej odłożonych składek i tym samym wyższa emerytura w przyszłości. Pomożemy Ci przejść przez procedurę oraz zgromadzić obowiązkowe dokumenty.
Dofinansowanie do przedszkola
Masz dzieci w wieku przedszkolnym? Chcesz wrócić do pracy? Przedszkole w państwie norweskim umożliwia zaopiekowanie się maluchem w sytuacji, gdy nie możemy poprosić o pomoc dziadków lub pozwolić sobie na skorzystanie z niani. Na terenie kraju obowiązuje specjalny program dofinansowania do przedszkola.
Zasiłek rodzinny
Norweski dodatek rodzinny to jedno z podstawowych świadczeń, o które ubiegać się mogą osoby pracujące w Norwegii. Od marca 2019 jego stawka wynosi 1054 NOK miesięcznie. Ile można zyskać łącznie? Ponad 200 tysięcy NOK na każde dziecko przez cały okres 18 lat. To ogromne wsparcie dla rodziców oraz pomoc dla dzieci.
Zasiłek ciążowy
Nie możesz pracować w czasie ciąży, bo zagraża to zdrowiu lub życiu Twojego dziecka? Norweski zasiłek ciążowy przysługuje kobietom przez cały okres ciąży, w którym nie jest możliwe, aby podjęły się dalszego wykonywania swojej pracy.
Zasiłek mieszkaniowy
Przebywasz w państwie norweskim i znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej? Masz szansę otrzymać wsparcie w postaci dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać Bostøtte
Pomoc socjalna
Mieszkasz w Królestwie i znalazłeś się w trudnej sytuacji? Pomożemy Ci uzyskać świadczenia w ramach pomocy socjalnej w Norwegii. Zapewnij sobie źródło dochodu, jeśli nie możesz podjąć pracy! Postaw na økonomisk stønad.
Zasiłek socjalny
Żyjesz w kraju fiordów, ale masz problemy z utrzymaniem się? Skorzystaj ze świadczenia socjalnego, czyli z økonomisk stønad. Co należy wiedzieć przed składaniem wniosku? Jak możemy Ci pomóc w uzyskiwaniu zapomogi socjalnej?
Renta
Kiedy dochodzi do trwałej niezdolności do pracy – nie mamy szans na uzyskanie przychodów. W takim przypadku można liczyć na Uføretrygd, czyli rentę zdrowotną, która jest formą stałego wsparcia finansowego.
Uzyskiwanie zasiłku w Norwegii – w czym możemy Ci pomóc?
Jeśli podobnie jak tysiące Polaków legalnie przebywających w tym skandynawskim kraju chcesz ubiegać się o należne Ci świadczenie, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Uzyskiwanie zasiłku w Norwegii wiąże się z licznymi formalnościami, przy których możesz liczyć na nasze kompleksowe wsparcie. Zapewniamy:
- pomaganie w gromadzeniu niezbędnych dokumentów,
- wsparcie w wypełnianiu i składaniu wniosków do NAV oraz innych instytucji,
- konsultacje w zakresie uprawnienia do świadczeń,
- symulację prognozowanej wysokości zapomogi,
- doradztwo przy pisaniu odwołań od decyzji organów samorządowych oraz państwowych.
Współpracując z nami, zyskujesz pewność, że Twój wniosek zostanie wypełniony prawidłowo, a należne Ci pieniądze otrzymasz terminowo i bez przeszkód formalnych.
Najpopularniejsze zasiłki dla Polaków w Norwegii – co musisz o nich wiedzieć?
1. Ile wynosi macierzyńskie w Norwegii?
Świadczenie macierzyńskie jest wypłacane przez NAV, a wysokość i sposób jego rozkładania zależy od kilku czynników, takich jak dochody rodziny, liczba dzieci i wiek dzieci. Zapomoga ta, dostępna również dla Polaków jest wypłacana przez okres pomiędzy urodzeniem dziecka a jego 1. urodzinami. Środki przekazywane są co miesiąc na rzecz matki dziecka i mogą być wypłacane również na rzecz ojca w przypadku, gdy matka nie jest w stanie opiekować się dzieckiem.
Wiele osób zastanawia się, ile wynosi zasiłek macierzyński w Norwegii? Minimalna wysokość wsparcia rodzicielskiego to ok. 48 000 NOK rocznie, a maksymalna kwota macierzyńskiego dochodzi do 580 000 NOK na rok. Warto pamiętać, że wysokość zapomogi może się zmienić w zależności od polityki rządu i inflacji.
2. Becikowe w Norwegii: dla kogo?
Norweskie becikowe to jednorazowe wsparcie dla matek, które nie wypracowały sobie prawa do świadczenia macierzyńskiego. Zapomoga przysługuje również samotnym ojcom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Kwotę wynoszącą obecnie 90 300 NOK można otrzymać w przypadku urodzenia bądź adopcji dziecka do 15. roku życia.
3. Czy można pobierać zasiłek rodzinny w Norwegii i 500+ w Polsce?
Tak, można pobierać jednocześnie norweskie świadczenie rodzinne i korzystać z programu „Rodzina 500+” w Polsce. Niemniej istnieją pewne ograniczenia dotyczące dochodów, którymi obwarowane są rodzinne zasiłki w Norwegii dla Polaków. W Polsce program „500+” jest skierowany do rodzin z dziećmi, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza określonego poziomu.
Pamiętaj, że pobieranie transferów socjalnych z dwóch różnych krajów może mieć wpływ na wysokość każdego z nich, a także na inne świadczenia, takie jak emerytura lub renta. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie kryteria i ograniczenia dotyczące uzyskiwania pieniędzy w obu krajach. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sytuację, by uniknąć nieporozumień lub problemów związanych z prawem.
4. Kto może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?
Również osoby mierzące się z problemami na rynku pracy mogą liczyć na wsparcie rządu. Aby uzyskać zasiłek w Norwegii dla osób bezrobotnych, należy spełnić określone kryteria.
Legalny pobyt – aby nabyć uprawnienie do świadczenia, musisz mieć prawo do legalnego pobytu i pracy w Królestwie.
Wiek – musisz być osobą pełnoletnią i nie być emerytem.
Aktywność zawodowa – musisz być w gotowości do podjęcia pracy i aktywnie poszukiwać zatrudnienia.
Brak pracy – wsparcie przeznaczone jest dla osób bezrobotnych, nieotrzymujących innego rodzaju wynagrodzenia.
Mieszkanie – warunkiem otrzymania pieniędzy jest adres norweski zamieszkania.
Zasoby finansowe – twoje środki finansowe nie mogą przekraczać określonego limitu.
5. Dla kogo jest dodatek mieszkaniowy w Norwegii?
Bostøtte, czyli norweski dodatek mieszkaniowy jest przeznaczony dla osób, które mają trudności finansowe w utrzymaniu swojego mieszkania i które nie są w stanie zapłacić wszystkich swoich rachunków mieszkaniowych. Zasiłek na mieszkanie jest wypłacany przez lokalne urzędy mieszkaniowe, które same decydują, ile wynosi kwota wsparcia.
Aby uzyskać wsparcie, należy spełnić kilka wymagań, takich jak bycie rezydentem w państwie norweskim, uzyskiwanie dochodów poniżej określonego poziomu i posiadanie trudności finansowych w utrzymaniu lokalu. Wysokość świadczenia określana jest indywidualnie.
6. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?
W przypadku śmierci członka rodziny, bliskiego przyjaciela lub współmałżonka, możesz uzyskać pomoc finansową od rządu norweskiego w postaci zapomogi na pokrycie kosztów pogrzebu i innych wydatków związanych z tą okolicznością. Maksymalna kwota wynosi 25 377 NOK, natomiast rzeczywisty wymiar wsparcia zależy od faktycznych kosztów pogrzebu, sytuacji materialnej zmarłego, czy sumy ubezpieczenia wypłaconego po jego śmierci.
7. Chorobowe w Norwegii – warunki otrzymania
O świadczenie chorobowe może ubiegać się Polak, który jest legalnie zatrudniony przez minimum 4 tygodnie i opłaca składki ubezpieczeniowe, a także jest niezdolny do pracy ze względu na chorobę lub niezdolność do wykonywania swoich codziennych obowiązków.
Aby uzyskać pieniądze, pracownik musi zgłosić niezdolność do pracy swojemu pracodawcy i otrzymać zwolnienie lekarskie. Następnie należy złożyć wniosek o chorobowe do norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Społecznej (NAV). Przez pierwsze 16 dni środki wypłaca pracodawca, za kolejne dni płaci NAV. Korzystanie ze wsparcia umożliwia uzyskiwanie świadczenia, które wynosi nawet 100% norweskiego wynagrodzenia przez 52 tygodnie.
Zasiłek w Norwegii – pomożemy Ci uzyskać świadczenie!
Jeśli norweskie przepisy socjalne są dla Ciebie niezrozumiałe i potrzebujesz porady, odezwij się do nas. Bez względu na to, czy wnioskujesz o pomoc przy zasiłkach w Norwegii, czy dopiero zastanawiasz się, jakie masz szansę na pieniądze, jesteśmy po to, by Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś i przedstaw swoją sytuację, a my wesprzemy Cię w uzyskiwaniu świadczenia. Przedstawimy wszystkie możliwe rozwiązania oraz zapewnimy niezbędne wsparcie na każdym etapie ubiegania się o transfery socjalne w ramach norweskiego systemu opieki społecznej.
Emerytura
Osoby, które pracują w Norwegii dłużej niż trzy lata, zbierają kapitał emerytalny w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Im więcej przepracowanych lat i im wyższe dochody, tym więcej odłożonych składek i tym samym wyższa emerytura w przyszłości. Pomożemy Ci przejść przez procedurę oraz zgromadzić obowiązkowe dokumenty.
Dofinansowanie do przedszkola
Masz dzieci w wieku przedszkolnym w Norwegii? Chcesz wrócić do pracy? Przedszkole w Norwegii umożliwia zaopiekowanie się maluchem w sytuacji, gdy nie możemy poprosić o pomoc dziadków lub pozwolić sobie na skorzystanie z pomocy niani. W Norwegii obowiązuje specjalny program dofinansowania do przedszkola.
Zasiłek rodzinny
Norweski zasiłek rodzinny to jedno z podstawowych świadczeń, o które ubiegać się mogą osoby pracujące w Norwegii. Od marca 2019 stawka zasiłku rodzinnego na dziecko w Norwegii wynosi 1054 NOK miesięcznie. Ile można zyskać zasiłku? Ponad 200 tysięcy NOK na każde dziecko przez cały okres 18 lat. To ogromne wsparcie dla rodziców oraz pomoc dla dzieci.