Skip to main content

Jak rozliczyć podatek?

Na przełomie marca i kwietnia każdego roku norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom rozliczenia roczne na ich profil Altinn. Zadaniem każdego jest sprawdzenie poprawności danych oraz dokonanie odpisów od podatku, jeśli takie są dostępne.

Status pendler

Czym jest status pendler w Norwegii? To możliwość specjalnego rozliczenia (uznawanego też jako zwrot) dla osób, które pracują w Norwegii, ale pozostawiły w Polsce rodzinę lub samodzielny lokal, do którego wracają z określoną częstotliwością.

Rybacy i marynarze

Særskilt fradrag to specjalna ulga podatkowa skierowana do zawodowych rybaków i marynarzy w Norwegii. Mogą oni skorzystać z różnych form rozliczeń – zarówno ulgi 10%, jak i wcześniej wspomnianego, specjalnego odpisu dla rybaków i marynarzy.

Formy komunikacji z urzędami

Aby załatwić większość spraw urzędowych w Norwegii, nie trzeba odwiedzać osobiście placówek. Komunikacja elektroniczna z urzędem jest możliwa m.in. przez system Alltin.

Korekta rozliczeń

Podatnik, po złożeniu rozliczenia rocznego w urzędzie skarbowym w Norwegii, ma prawo skorygować je w okresie nawet do 5 lat, aby uzyskać należny mu zwrot podatku.

Osoby bez prawa do statusu pendler

Pracujesz w Norwegii, ale nie masz w tym roku podatkowym prawa do odpisu pendler? Istnieją inne możliwości! Skorzystaj z typu rozliczenia podatkowego, jakie jest dopasowane do Twoich potrzeb.

Odpis odsetek od kredytów

Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Norwegii, masz prawo do odliczenia od podatku odsetek zapłaconych za granicą. Jeśli jesteś objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Norwegii, możesz ubiegać się o odliczenie tylko odsetek związanych z kredytem na zakup nieruchomościami w Norwegii lub z działalnością podlegającą opodatkowaniu w Norwegii.

Osoby zamieszkałe na stałe w Norwegii

Jeśli mieszkasz w Norwegii, lecz nie przysługuje Ci prawo do Statusu Pendler ani odliczenia 10% Standardfradrag – możesz skorzystać z innej formy odliczeń.

Kildeskatt

To nowy sposób opodatkowania, który wynika również z nowego sposobu wyliczania zaliczki na podatek dla pracowników zagranicznych, ale pracujących w Norwegii, czyli rezydentów. Został on wprowadzony od 1 stycznia 2019 r. przez norweski urząd podatkowy – Skatteetaten.