Skip to main content

Odliczenia podatkowe dla rybaków i marynarzy

Særskilt fradrag to specjalna ulga podatkowa skierowana do zawodowych rybaków i marynarzy w Norwegii. Mogą oni skorzystać z różnych form rozliczeń – zarówno ulgi 10%, jak i wcześniej wspomnianego, specjalnego odpisu rybaków i marynarzy.

Pracujesz na morzu minimum 130 dni w ciągu roku podatkowego?

Skorzystaj z dedykowanych dla rybaków i marynarzy odliczeń podatkowych – prześlij nam swoje dokumenty.

ATS Pomoc w Norwegii zaprasza marynarzy i rybaków do składania dokumentów do analizy. Z nami można nie tylko skorzystać z bieżących ulg, ale też odzyskać zapłacony wcześniej podatek! Nasze biura zajmują się tak samo rozliczeniami podatkowymi, jak i składaniem odwołań za lata poprzednie.

Kto może skorzystać z odliczeń dla rybaków i marynarzy?

Rozliczenia podatkowe rybaków i marynarzy w Norwegii wiążą się ze specjalnymi ulgami. Aby skorzystać z odpisu dla rybaków i marynarzy, należy w danym roku przebywać i pracować na statku minimum 130 dni. Do odpisu nie mają prawa osoby, dla których praca przy połowach bądź praca w charakterze marynarza stanowią tylko zajęcie dodatkowe.

Z særskilt fradrag mogą skorzystać także inne osoby pracujące zawodowe na statkach, jak np. kucharze. Warto też wiedzieć, że rybacy powinni również być zarejestrowani w rejestrze dla rybaków (Fiskermannstallet).

Ile wynosi ulga dla marynarzy i rybaków?

Dzięki tej uldze marynarze mogą odpisać od podstawy opodatkowania maksymalnie 80 000 NOK, zaś rybacy 150 000 NOK (ulga pozwala odpisać 30% dochodu od podstawy opodatkowania). Odpisy te wolno łączyć z innymi ulgami podatkowymi, na przykład odpisem 10% dla obcokrajowców czy statusem pendler.

Na czym polega całkowite zwolnienie z podatku dla marynarzy i rybaków?

Rybacy i marynarze pływający pod norweską banderą na wodach norweskich lub międzynarodowych mogą również zostać całkowicie zwolnieni z podatku, zarówno w Norwegii, jak i w Polsce. Mogą oni podlegać w Norwegii wyłącznie oskładkowaniu emerytalnemu i zdrowotnemu w wysokości 8,2% dochodów (chyba, że w Polsce opłacają składki ZUS, w takim wypadku mogą wystąpić o zwolnienie opłacania składek w Norwegii).

Jakie będą skutki likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarz?

Marynarze zatrudnieni w modelu, w którym zastosowanie znajdzie metoda proporcjonalnego zaliczenia (m.in. Norwegia, Singapur, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Finlandia, Guernsey, Arabia Saudyjska, Katar, Indie etc.) przy braku ulgi abolicyjnej w polskim systemie podatkowym, będą musieli liczyć się z następującymi skutkami:

  • Obowiązek comiesięcznego opłacania zaliczek na poczet PIT w wysokości 17%;
  • Brak możliwości ograniczenia poboru zaliczek;
  • Obowiązek rozliczenia dochodów z zagranicy w Polsce nawet jeśli będą to jedyne dochody w roku podatkowym marynarza z możliwością odjęcia podatku zapłaconego zagranicą od podatku należnego w Polsce;
  • Obniżenie realnych dochodów netto o wysokość podatku w Polsce (17% PIT do ok 85.528 zł, a powyżej tej kwoty 32% PIT).

Warto również podkreślić, iż usunięcie ulgi abolicyjnej nie będzie miało wpływu na rozliczenie marynarzy objętych korzystną metodą wyłączenia z progresją np. Niemcy, Cypr, Malta.

Więcej aktualności dotyczących opodatkowania marynarzy i rybaków znajdziecie w artykule z dnia 3 marca 2021-tutaj.

Pracujesz jako marynarz lub rybak w Norwegii?

Zadbaj o swoje podatki – złóż zeznanie z naszą pomocą i uzyskaj ulgi w Norwegii.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
[email protected]
Biuro w Szczecinie
+48 535 770 970
+47 930 74 855
[email protected]
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
[email protected]