Odliczenia podatkowe dla rybaków i marynarzy

Særskilt fradrag to specjalna ulga podatkowa skierowana do zawodowych rybaków i marynarzy w Norwegii., mogą skorzystać z różnych form rozliczeń – zarówno ulgi 100%, jak i wcześniej wspomnianego, specjalnego odpisu særskilt fradrag for sjøfolk.

Pracujesz na morzu minimum 130 dni w ciągu roku podatkowego?

Skorzystaj z dedykowanych dla rybaków i marynarzy odliczeń podatkowych – prześlij nam swoje dokumenty.

Kto może skorzystać z odliczeń dla rybaków i marynarzy?

Rozliczenia podatkowe rybaków i marynarzy w Norwegii wiążą się ze specjalnymi ulgami. Aby skorzystać z odpisu dla rybaków i marynarzy, należy w danym roku przebywać i pracować na statku minimum 130 dni. Do odpisu nie mają prawa osoby, dla których praca przy połowach bądź praca w charakterze marynarza stanowią tylko zajęcie dodatkowe.

Z særskilt fradrag mogą skorzystać także inne osoby pracujące zawodowe na statkach, jak np. kucharze. Warto też wiedzieć, że rybacy powinni również być zarejestrowani w rejestrze dla rybaków (Fiskermannstallet).

Ile wynosi ulga dla marynarzy i rybaków?

Dzięki tej uldze marynarze mogą odpisać od podstawy opodatkowania maksymalnie 80 000 NOK, zaś rybacy 150 000 NOK (ulga pozwala odpisać 30% dochodu od podstawy opodatkowania). Odpisy te wolno łączyć z innymi ulgami podatkowymi, na przykład odpisem 10% dla obcokrajowców czy statusem pendler.

ATS Pomoc w Norwegii zaprasza marynarzy i rybaków do składania dokumentów do analizy. Z nami można nie tylko skorzystać z bieżących ulg, ale też odzyskać zapłacony wcześniej podatek! Nasze biura zajmują się tak samo rozliczeniami podatkowymi, jak i składaniem odwołań za lata poprzednie.

Na czym polega całkowite zwolnienie z podatku dla marynarzy i rybaków?

Rybacy i marynarze pływający pod norweską banderą na wodach norweskich lub międzynarodowych mogą również zostać całkowicie zwolnieni z podatku, zarówno w Norwegii, jak i w Polsce. Mogą oni podlegać w Norwegii wyłącznie oskładkowaniu emerytalnemu i zdrowotnemu w wysokości 8,2% dochodów (chyba, że w Polsce opłacają składki ZUS, w takim wypadku mogą wystąpić o zwolnienie opłacania składek w Norwegii).
    Pracujesz jako marynarz lub rybak w Norwegii?

    Zadbaj o swoje podatki – złóż zeznanie z naszą pomocą i uzyskaj ulgi w Norwegii.

    Skontaktuj się z nami