Komu przysługuje norweski zasiłek pogrzebowy?
W ciężkich chwilach wiemy, jak istotne jest odpowiednie wsparcie. Nie wiesz, czy masz prawo do norweskiego zasiłku pogrzebowego? Wyjaśniamy, co stanowią norweskie przepisy.
Zasiłek pogrzebowy w Norwegii przysługuje w sytuacji, gdy zmarły w chwili śmierci był członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Nie ma znaczenia, czy śmierć nastąpiła w Norwegii, czy w Polsce. Co istotne, świadczenie przysługuje jednocześnie tylko z jednego z krajów EOG. Co to oznacza? Jeśli wypłacono zasiłek np. w Polsce, nie będzie dłużej przysługiwał w Norwegii.
O zasiłek pogrzebowy w Norwegii może starać się osoba, która pokryła koszty pogrzebu lub/i transportu. Przepisy nie określają jednak, czy ma to być wyznaczony prawnie spadkobierca, czy ktoś inny. O zasiłek może się też starać osoba mająca formalne upoważnienie od kogoś posiadającego prawo do wystąpienia o świadczenie.
Gravferdsstonad – zwrot kosztów pogrzebu w Norwegii
Aby ubiegać się o zwrot kosztów pogrzebu oraz dofinansowanie po śmierci bliskiej osoby, należy wypełnić stosowny formularz – Krav om gravferdsstønad. Wiele osób ma problemy z prawidłowym wypełnieniem formalności – wtedy z pomocą przychodzimy ATS Pomoc w Norwegii. Wskażemy Ci odpowiedni wniosek, pomożemy w zapoznaniu się z jego treścią, a także w zgromadzeniu odpowiednich dokumentów.
Zasiłek pogrzebowy wynosi maksymalnie 28 677 NOK (dane na styczeń 2024 r.) i jest uzależniony od wysokości faktycznych i niezbędnych kosztów poniesionych w związku z pochówkiem. Na jego ewentualne pomniejszenie może mieć wpływ kilka czynników:
- majątek posiadany przez zmarłego, a w sytuacji, gdy zmarły posiadał małżonka, również majątek małżonka (bądź partnera, o ile związek był w świetle norweskiego prawa zdefiniowany jako formalny) ;
- sumy ewentualnego ubezpieczenia wypłaconego po śmierci;
- ewentualna kwoty emerytury wypłaconej zmarłemu za ostatni okres przed śmiercią;
- ewentualne inne wypłaty z organizacji, stowarzyszeń, czy od innych podmiotów, jakich członkiem był zmarły.
Zasada generalna jest następująca – jeśli w chwili śmierci zmarły dysponował na koncie kwota większą niż maksymalna kwota zasiłku, świadczenie nie zostanie przyznane.
Jeżeli zmarł miał mniej niż 18 lat, zasiłek pogrzebowy nie jest uzależniony od dochodów i nie zostanie ewentualnie stosownie do nich pomniejszony. Zasada ta dotyczy również dzieci martwo urodzonych.
Dodatek związany z transportem zwłok
Gdy bliski umiera w Norwegii, rodzina najczęściej decyduje się na sprowadzenie zwłok z zagranicy. Nie jest to najprostsze rozwiązanie i wymaga dopełnienia szeregu formalności i procedur. Czy można samemu przewieźć prochy zmarłego? Kto pokrywa koszty sprowadzenia zwłok z zagranicy?
Zgodnie z prawem, urnę może przewieźć każdy, kto posiada odpowiednią zgodę (czyli uprawnienie do sprowadzenia zwłok z zagranicy), którą my w ATS Pomoc w Norwegii pomagamy uzyskać.
W kwestii transportu zwłok poza granice kraju obowiązują osobne zasady niż w przypadku, gdy transport odbywa się na terenie kraju. Odmienne przepisy są też stosowane, jeżeli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy. Ponieważ sprawy te mogą być rozpatrywane indywidualnie, konieczny jest dokładny opis sytuacji.
Dokumenty niezbędne do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy
Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy?
- Akt zgonu,
- Rachunek z zakładu pogrzebowego,
- Potwierdzenie kosztów nagrobka oraz wszelkich innych kosztów komunalnych,
- Potwierdzenie kosztów transportu zwłok z zagranicy (z dokładnym wyszczególnieniem kilometrów, danych przewoźnika oraz adresem),
- Skattemelding, czyli deklaracja podatkową zmarłego.
W przypadku, gdy osoba zmarła przebywała w związku małżeńskim lub miała dzieci – istotne jest także zeznanie podatkowe osoby owdowiałej.
UWAGA: o zasiłek można się starać w ciągu sześciu miesięcy od daty odejścia zmarłego. Tylko w wyjątkowych przypadkach NAV robi wyjątki od tej reguły.