Skip to main content
Pomoc dla Polaków w Norwegii

Sprowadzenie samochodu z Norwegii – rejestracja i opłaty

By 2 grudnia 20212 marca, 2022No Comments

Myślisz o sprowadzeniu samochodu z Norwegii? Jego zakup w tym kraju może być korzystną decyzją np. z uwagi na stan techniczny i standard wyposażenia. Trzeba jednak pamiętać, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, w związku z czym mogą się pojawić dodatkowe formalności oraz opłaty. Z czym trzeba się liczyć? Wyjaśniamy.

Sprowadzenie auta z Norwegii – czy to się opłaca?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że import auta z Norwegii nie jest dobrym pomysłem, i to z dwóch powodów. Po pierwsze to już wspomniana kwestia nieprzynależności tego kraju skandynawskiego do Unii Europejskiej, która przekłada się m.in. na wymóg opłacenia cła. Po drugie, pojawia się kwestia odległości, którą trzeba pokonać sprowadzonym autem do naszego kraju.

Jednak z drugiej strony warto zwrócić uwagę na zalety, które może mieć auto z Norwegii. Samochody z tego kraju:

 • to zazwyczaj nowsze modele – Norwegowie, z uwagi na swoją zamożność, chętnie wymieniają pojazdy na nowe po dość krótkim czasie użytkowania;
 • są najczęściej bogato wyposażone – nierzadko w standardzie, który nie jest dostępny w polskich salonach;
 • są w dobrym stanie technicznym, z uwagi na to, że Norwegowie generalnie dbają o posiadane pojazdy.

Warto też wspomnieć, że sprowadzenie samochodu z Norwegii może być w najbliższym czasie bardziej opłacalne finansowo – Norwegia planuje w 2025 roku wprowadzić całkowity zakaz rejestracji aut spalinowych, promując elektryczne i hybrydowe. A jako że obecnie zakup samochodów na prąd w tym kraju wiąże się z systemem licznych zachęt finansowych, skłania to Norwegów o pozbywania się starszych pojazdów.

Jak wygląda sprowadzenie auta z Norwegii w praktyce?

Zastanawiasz się, jak sprowadzić samochód z Norwegii? Wbrew pozorom nie wiąże się to z dużymi utrudnieniami, chociaż rzeczywiście po drodze czeka Cię kilka formalności.

Pierwsze zadania są związane jeszcze z samą procedurą zakupu. Przed nabyciem konkretnego pojazdu dobrze jest sprawdzić jego stan formalny. W Norwegii można to zrobić, wysyłając SMS pod numer 2282 o treści REGNR [Numer rejestracji pojazdu]. Pozwoli to sprawdzić, czy:

 • auto nie jest zadłużone, a zatem czy została odprowadzona coroczna opłata do urzędu celnego,
 • od auta zostały opłacone wszystkie podatki,
 • pojazd ma homologację UE, a więc czy będzie go można bez problemu wykorzystać na terenie Polski bez przeróbek (w większości przypadków jest to możliwe).

Warto też upewnić się, że sprzedający dokona zgłoszenia faktu pozbycia się pojazdu – konieczne jest sporządzenie dokumentu zgłoszenia sprzedaży – salgsmelding, z wykorzystaniem druku NA 0232.

Zakup samochodu w Norwegii
Wybrałeś już samochód i przyszedł czas na jego sprowadzenie z Norwegii? Czeka na Ciebie jeszcze kilka formalności.

Odprawa celno-przewozowa

Ponieważ Norwegia nie należy do UE, konieczne jest uiszczenie cła za sprowadzenie samochodu z Norwegii do Polski. Jednak nie w każdym przypadku. Jeżeli wartość zakupionego samochodu nie przekracza 6 000 euro, nie ma konieczności uiszczenia tej opłaty. Należy wówczas postarać się jeszcze w Norwegii o formularz EUR 1 świadczący o pochodzeniu samochodu. Taki dokument może wystawić tylko importer czyli np. dealer samochodowy w Norwegii.  Jeśli cena samochodu jest wyższa niż 6000 EUR to trzeba bedzie zapłacić cło w Polsce, a wysokość cła jest uzależniona od wartości pojazdu.

Przy odprawie celno-przewozowej potrzebne też będą dokumenty: wniosek SAD, dokument tożsamości nowego właściciela, oryginalne dokumenty pojazdu wydane przez urzędy w Norwegii.

Przeczytaj również: Rejestracja auta w norwegii krok po kroku

Opłacenie akcyzy

Akcyza to również opłata za auto z Norwegii, która nie jest naliczana w każdym przypadku, chociaż w większości sytuacji trzeba ją będzie zapłacić. Ile wyniesie? Jej wartość jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu oraz od jego wartości. Wynosi:

 • 3,1% wartości nabytego auta, jeśli pojemność jego silnika nie przekracza 2 l,
 • 18,6% wartości przy przekroczeniu pojemności silnika 2 l.

Z opłaty akcyzy są zwolnione osoby, które sprowadzają auto z Norwegii jako mienie przesiedleńcze. Jednak jest to opcja zarezerwowana dla tych, którzy:

 • korzystali z pojazdu w Norwegii przez minimum 6 miesięcy,
 • przeprowadzają się do Polski,
 • nie planują sprzedaży auta w Polsce ani go wynająć przez co najmniej kolejne 12 miesięcy.

Podatek VAT

Import auta z Norwegii w niektórych przypadkach wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku VAT. Dzieje się tak wówczas, gdy samochód:

 • jest kupowany przez osobę prywatną również od osoby prywatnej,
 • auto ma przejechane co najmniej 6 tys. km.

W innej sytuacji, a więc np. przy zakupie pojazdu o mniejszym przebiegu lub od firmy/osoby prawnej, będzie konieczne opłacenie tego podatku w wysokości 23% wartości auta.

Jak zarejestrować auto z Norwegii?

Po zakupie auta w Norwegii trzeba je jeszcze zarejestrować w Polsce – w wydziale komunikacji właściwego starostwa powiatowego. Jak to zrobić i jaki jest koszt rejestracji samochodu z Norwegii?

Przy wizycie w polskim urzędzie będziesz potrzebować:

 • potwierdzenia zakupu auta (np. umowy kupna-sprzedaży),
 • norweskiego dowodu rejestracyjnego lub innego dokumentu potwierdzającego rejestrację w Norwegii,
 • tablic rejestracyjnych lub oświadczenia, że auto ich nie ma,
 • dowodu odprawy celno-przewozowej,
 • dokumentu potwierdzającego opłatę akcyzy,
 • dowodu osobistego,
 • potwierdzenia ważnego badania technicznego pojazdu,
 • wypełnionego wniosku.

Warto przy tym pamiętać, że norweskie dokumenty należy przetłumaczyć na j. polski – musi to zrobić tłumacz przysięgły.

Ostateczny koszt rejestracji auta w Polsce powinien zamknąć się w kilkuset złotych, a cała procedura wydania stałego dowodu rejestracyjnego zajmie ok. 2-3 tygodnie.