Skip to main content

Myślisz o sprowadzeniu samochodu z Norwegii? Jego zakup w tym kraju może być korzystną decyzją np. z uwagi na stan techniczny i standard wyposażenia. Trzeba jednak pamiętać, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, w związku z czym mogą się pojawić dodatkowe formalności oraz opłaty. Z czym trzeba się liczyć? Wyjaśniamy.

Sprowadzenie auta z Norwegii – czy to się opłaca?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że import auta z Norwegii nie jest dobrym pomysłem, i to z dwóch powodów. Po pierwsze to już wspomniana kwestia nieprzynależności tego kraju skandynawskiego do Unii Europejskiej, która przekłada się m.in. na wymóg opłacenia cła. Po drugie, pojawia się kwestia odległości, którą trzeba pokonać sprowadzonym autem do naszego kraju.

Jednak z drugiej strony warto zwrócić uwagę na zalety, które może mieć auto z Norwegii. Samochody z tego kraju:

  • to zazwyczaj nowsze modele – Norwegowie, z uwagi na swoją zamożność, chętnie wymieniają pojazdy na nowe po dość krótkim czasie użytkowania;
  • są najczęściej bogato wyposażone – nierzadko w standardzie, który nie jest dostępny w polskich salonach;
  • są w dobrym stanie technicznym, z uwagi na to, że Norwegowie generalnie dbają o posiadane pojazdy.

Warto też wspomnieć, że sprowadzenie samochodu z Norwegii może być w najbliższym czasie bardziej opłacalne finansowo – Norwegia planuje w 2025 roku wprowadzić całkowity zakaz rejestracji aut spalinowych, promując elektryczne i hybrydowe. A jako że obecnie zakup samochodów na prąd w tym kraju wiąże się z systemem licznych zachęt finansowych, skłania to Norwegów o pozbywania się starszych pojazdów.

Jak wygląda sprowadzenie auta z Norwegii w praktyce?

Zastanawiasz się, jak sprowadzić samochód z Norwegii? Wbrew pozorom nie wiąże się to z dużymi utrudnieniami, chociaż rzeczywiście po drodze czeka Cię kilka formalności.

Pierwsze zadania są związane jeszcze z samą procedurą zakupu. Przed nabyciem konkretnego pojazdu dobrze jest sprawdzić jego stan formalny. W Norwegii można to zrobić, wysyłając SMS pod numer 2282 o treści REGNR [Numer rejestracji pojazdu]. Pozwoli to sprawdzić, czy:

  • auto nie jest zadłużone, a zatem czy została odprowadzona coroczna opłata do urzędu celnego,
  • od auta zostały opłacone wszystkie podatki,
  • pojazd ma homologację UE, a więc czy będzie go można bez problemu wykorzystać na terenie Polski bez przeróbek (w większości przypadków jest to możliwe).

Warto też upewnić się, że sprzedający dokona zgłoszenia faktu pozbycia się pojazdu – konieczne jest sporządzenie dokumentu zgłoszenia sprzedaży – salgsmelding, z wykorzystaniem druku NA 0232. W tym celu zarówno kupujący jak i sprzedający muszą stawić się osobiście w Vegvesen, aby sprzedaż samochodu została zarejestrowana w urzędzie.

Zakup samochodu w Norwegii
Wybrałeś już samochód i przyszedł czas na jego sprowadzenie z Norwegii? Czeka na Ciebie jeszcze kilka formalności.

Odprawa celno-przewozowa

Ponieważ Norwegia nie należy do UE, konieczne jest uiszczenie cła za sprowadzenie samochodu z Norwegii do Polski. Jednak nie w każdym przypadku. Jeżeli wartość zakupionego samochodu nie przekracza 6000 NOK, nie ma konieczności zgłaszania samochodu do Norweskiego Urzędu Celnego. W przypadku pojazdów o wartości 6000 NOK lub niższej, zgłosić należy jedynie samochody uznane za wraki, pojazdy wyprodukowane przed rokiem 1950 oraz pojazdy wojskowe. Jeśli natomiast pojazd przekracza tę wartość, wtedy Norweski Urząd Celny wyda deklarację celną do wypełnienia (jej uzyskaniem i wypełnieniem może się też zająć wynajęta firma), a wysokość cła wyniesie dodatkowe 10% wartości samochodu.

Przy odprawie celno-przewozowej potrzebne też będą dokumenty: wniosek SAD, dokument tożsamości nowego właściciela, oryginalne dokumenty pojazdu wydane przez urzędy w Norwegii.

Przeczytaj również: Rejestracja auta w norwegii krok po kroku

Opłacenie akcyzy

Akcyza to również opłata za auto z Norwegii, która nie jest naliczana w każdym przypadku – zwolnione z niej są np. samochody elektryczne – chociaż w większości sytuacji trzeba ją będzie zapłacić. Ile wyniesie? Jej wartość jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu oraz od jego wartości. Wynosi:

  • 3,1% wartości nabytego auta, jeśli pojemność jego silnika nie przekracza 2 l,
  • 18,6% wartości przy przekroczeniu pojemności silnika 2 l.

Z opłaty akcyzy są zwolnione osoby, które sprowadzają auto z Norwegii jako mienie przesiedleńcze. Jednak jest to opcja zarezerwowana dla tych, którzy:

  • korzystali z pojazdu w Norwegii przez minimum 6 miesięcy,
  • przeprowadzają się do Polski,
  • nie planują sprzedaży auta w Polsce ani go wynająć przez co najmniej kolejne 12 miesięcy.

Podatek VAT

Samochody używane w Norwegii są zwolnione z VAT przy zakupie/sprzedaży – dopóki są w Norwegii. Dotyczy się to zarówno samochodów spalinowych, jak i elektrycznych. Elektryczne dodatkowo są zwolnione z VAT/-u, tak samo nowe, jak i  używane. Nie ma różnicy, czy kupuje się je od firmy czy od osoby prywatnej.

Dopiero w przypadku importu auta do Polski zachodzi konieczność zapłaty VAT w wysokości 23%. Obowiązek ten obejmuje zarówno osoby prywatne, jak i firmy. W tym wypadku najkorzystniejszy jest zakup samochodu przez firmę, która VAT może wrzucić w koszty.

Jak zarejestrować auto z Norwegii?

Po zakupie auta w Norwegii trzeba je jeszcze zarejestrować w Polsce – w wydziale komunikacji właściwego starostwa powiatowego. Jak to zrobić i jaki jest koszt rejestracji samochodu z Norwegii?

Przy wizycie w polskim urzędzie będziesz potrzebować:

  • potwierdzenia zakupu auta (np. umowy kupna-sprzedaży),
  • norweskiego dowodu rejestracyjnego lub innego dokumentu potwierdzającego rejestrację w Norwegii,
  • tablic rejestracyjnych lub oświadczenia, że auto ich nie ma,
  • dowodu odprawy celno-przewozowej,
  • dokumentu potwierdzającego opłatę akcyzy,
  • dowodu osobistego,
  • potwierdzenia ważnego badania technicznego pojazdu,
  • wypełnionego wniosku.

Warto przy tym pamiętać, że norweskie dokumenty należy przetłumaczyć na j. polski – musi to zrobić tłumacz przysięgły.

Ostateczny koszt rejestracji auta w Polsce powinien zamknąć się w kilkuset złotych, a cała procedura wydania stałego dowodu rejestracyjnego zajmie ok. 2-3 tygodnie.