Skip to main content

Kupujesz samochód w Norwegii, a może chcesz korzystać na terenie tego kraju ze swojego auta z Polski i zastanawiasz się, jakich formalności należy dokonać w związku z tym? Wbrew pozorom, zadanie, które przed Tobą stoi, nie jest bardzo dużym wyzwaniem. Zobacz, jak krok po kroku wygląda rejestracja samochodu w Norwegii.

Rejestracja auta w Norwegii – o czym trzeba pamiętać?

Na początek najważniejsze: rejestracja auta w Norwegii jest obowiązkiem prawnym, a poruszanie się po drogach w tym kraju samochodem, który nie przeszedł tej procedury, może oznaczać bardzo wysokie kary finansowe. Dlatego jeśli chcesz korzystać ze swojego samochodu podczas pobytu w Norwegii – czy to tego sprowadzonego z Polski, czy zakupionego na miejscu, musisz dokonać kilku formalności. To, jakich dokładnie, jest uzależnione od drogi, jaką nabyłeś auto. Zasadniczo, istnieją trzy opcje:

  1. zakup samochodu w salonie – tu sytuacja jest najprostsza, ponieważ wszelkie sprawy związane z rejestracją auta w Norwegii może zająć się dealer, co znacznie ułatwia zadanie,
  2. zakup auta z drugiej ręki – jeśli kupujesz je w Norwegii w komisie, doprecyzuj ze sprzedawcą, które formalności będą po Twojej stronie. W części przypadków (zazwyczaj za dodatkową opłatą), możesz zlecić przeprowadzenie rejestracji komisowi. W sytuacji, gdy kupujesz auto od osoby prywatnej, trzeba będzie dokonać całej procedury rejestracyjnej na własną rękę;
  3. sprowadzenie i rejestracja polskiego auta w Norwegii – w tym przypadku również trzeba dopełnić formalności na własną rękę.

W każdej z tych sytuacji urzędem, do którego musisz się zgłosić, jest Statens vegvesen, czyli Urząd Transportu Drogowego.

Zobacz, jak to wygląda w przypadku zakupu norweskiego auta, a jak, gdy w grę wchodzi przerejestrowanie auta z Polski w Norwegii.

Rejestracja samochodu w Norwegii – zakup na miejscu

Zdecydowałeś się na zakup samochodu w Norwegii? Oto, jak dokonać jego rejestracji krok po kroku.

Salgsmelding – obowiązkowy formularz podczas zakupu pojazdu

Formalności zaczynają się już w momencie nabycia pojazdu. Podczas zawierania transakcji wraz z poprzednim właścicielem auta musisz spisać na formularzu NA 0232 – melding om eierskifte, czyli dokument potwierdzający zmianę właściciela. Musi on zostać podpisany zarówno przez starego, jak i nowego właściciela. Zasadniczo, to poprzedni właściciel pojazdu powinien złożyć salgsmelding do Statens vegvesen. Upewnij się jednak, że na pewno to zrobił. Zgłoszenie musi dotrzeć do urzędu najpóźniej w ciągu 3 dni od zmiany właściciela pojazdu. To podstawa przy rejestracji samochodu w Norwegii.

Rejestracja auta w Norwegii w Statens vegvesen – czego potrzebujesz?

Zanim udasz się do urzędu, aby zarejestrować auto w Norwegii, upewnij się, że masz aktualny dowód tożsamości oraz swój norweski D-nummer. Bez tego drugiego „identyfikatora” nie będziesz w stanie przejść przez procedurę.

Uwaga! Jeśli auto ma być zarejestrowane na firmę, musisz mieć także jej numer identyfikacji podatkowej, czyli TIN.

Karta pojazdu

Norweska karta pojazdu składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera podstawowe informacje o aucie i powinna być w nim przechowywana cały czas. Druga informuje o właścicielu auta. Powinna być ona złożona przez sprzedającego wraz z salgsmelding do urzędu. Powinien on również przekazać kupującemu tymczasową kartę pojazdu, która umożliwi poruszanie się nabytym autem. Uwaga! Pozwolenie to obejmuje jedynie Norwegię – nie możesz wyjechać samochodem poza kraj aż do otrzymania stałej karty pojazdu.

Opłata rejestracyjna

W niedługim czasie po tym, jak do Statens vegvesen dotrą dokumenty rejestracyjne, na Twój adres korespondencyjny przyjdzie blankiet opłaty za przerejestrowanie auta w Norwegii. Kiedy opłacisz wymaganą sumę (jej wysokość jest uzależniona od typu i masy pojazdu), pocztą dotrze do Ciebie nowa karta pojazdu, która umożliwi pełnoprawne korzystanie z niego.

Dodatkowe formalności

W trakcie procedury rejestracyjnej jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC pojazdu (Forsikring). Upewnij się też, że auto ma ważne badanie techniczne. Jeśli nie, należy je również wykonać na stacji kontroli auta. Co roku będziesz też zobowiązany do opłacenia podatku od samochodu.

Rejestracja polskiego auta w Norwegii krok po kroku

Przyjeżdżasz do Norwegii na dłużej i chcesz tu sprowadzić swoje auto? Możesz to zrobić, o ile auto spełnia podstawowe wymogi, tj. jest dopuszczone do ruchu drogowego w Polsce, ma ważne OC i dowód rejestracyjny oraz oryginalną kartę pojazdu. Ty zaś musisz mieć ważne prawo jazdy – np. norweskie lub polskie.

Sprowadzenie auta do Norwegii z Polski wiąże się z uiszczeniem podatku na rzecz Urzędu Skarbowego w tym kraju (Skatteetaten). Ile wynosi? To zależy od wagi pojazdu, mocy silnika oraz wieku auta. Na stronie urzędu znajduje się kalkulator, którym możesz się posłużyć, aby sprawdzić wysokość opłaty.

Aby dokonać rejestracji auta:

  • wypełnij na norweskiej granicy specjalne dokumenty tranzytowe (sprawę załatwisz na przejściu granicznym oznaczonym kolorem czerwonym),
  • opłać podatek VAT w lokalnym Urzędzie Celnym – jako potwierdzenie otrzymasz blankiet NA-0221. Masz na to 3 dni od przekroczenia granicy;
  • upewnij się, że auto ma ważną homologację. Jeśli nie, dokonaj jego kontroli na stacji drogowej,
  • zgłoś się do Statens vegvesen i dokonaj rejestracji zgodnie z procedurą opisaną powyżej. W czasie procedury Twoje polskie tablice rejestracyjne zostaną wymienione na norweskie.

A jeśli potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności przy rejestracji auta w Norwegii, zgłoś się do naszych specjalistów. Przeprowadzimy Cię przez nie krok po kroku.