Skip to main content

Wybierasz się do Norwegii turystycznie? A może planujesz krótki pobyt zarobkowy? Jeśli tak, może Cię interesować wynajem samochodu. Norwegia to jeden z tych krajów, po których najłatwiej poruszać się własnymi czterema kółkami. Jak wyglądają zasady wypożyczenia auta w Norwegii i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wynajem samochodów w Norwegii – czy można to zrobić na polskim prawie jazdy?

Powyższe pytanie jest jednym z najważniejszych, które zadaje sobie każda osoba chcąca zdecydować się na wypożyczenie pojazdu. Mamy dobrą informację: polskie prawo jazdy daje uprawnienia do poruszania się po Norwegii. Dlatego nie ma najmniejszych problemów z przemieszczaniem się po drogach w tym kraju w oparciu o taki dokument.

Musisz jednak pamiętać, że:

 • przepisy drogowe w Norwegii są bardzo surowe,
 • warto zapoznać się z zasadami poruszania się po drogach, ponieważ w niektórych aspektach mogą się one różnić od polskich,
 • mandaty w porównaniu do polskich są bardzo wysokie – przykładowo za przekroczenie prędkości o 16-20 km/h jest to 5 500 NOK, czyli… ok. 2 500 zł (!).
Wynajem auta w Norwegii

Norwegia – wypożyczenie samochodu w praktyce

Wypożyczenie samochodu w Norwegii nie należy do trudnych zadań, ponieważ miejsc oferujących ich wynajem jest wiele, a formalności dość uproszczone, także dla obcokrajowców. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zoptymalizować koszty i nie narazić się na dodatkowe wydatki.

Przeczytaj również: Przeprowadzka do Norwegii – jakie formalności trzeba wykonać?

Wynajęcie samochodu w Norwegii – gdzie opłaca się najbardziej?

Najlepszym rozwiązaniem jest wynajem auta w Norwegii z wyprzedzeniem, za pośrednictwem internetu. Wcześniejsza rezerwacja pojazdu da Ci przede wszystkim gwarancję, że otrzymasz takie auto, jakiego oczekiwałeś, bez przepłacania. Online możesz porównać ze sobą oferty i znaleźć tę najkorzystniejszą finansowo. Niepolecane jest za to np. korzystanie z wypożyczalni na lotniskach – tam stawki są zazwyczaj o kilkanaście procent wyższe.

Ile kosztuje wynajem auta w Norwegii?

Koszt wypożyczenia samochodu w Norwegii jest, podobnie jak w Polsce, uzależniony m.in. od:

 • klasy pojazdu, na który się zdecydujesz,
 • czasu wynajmu,
 • terminu wynajmu – w wysokim sezonie stawki mogą być wyższe.

Istotny jest także wiek kierowcy – w niektórych sieciach osoby w wieku 30-65 lat mogą liczyć na niższe ceny niż młodsi prowadzący auto.

Dodatkowe opłaty mogą się wiązać np. z zapewnieniem bagażnika rowerowego czy fotelika dziecięcego. Stawki dobowe orientacyjnie wynoszą od 500 NOK wzwyż. Warto jednak przy tym upewnić się, czy:

 • cena uwzględnia ubezpieczenie pojazdu, czy trzeba je będzie samodzielnie wykupić,
 • istnieje jakiś limit kilometrów, które można przejechać bez dopłaty.

Ile kosztuje jazda wypożyczonym samochodem w Norwegii?

Wynajem auta oznacza również konieczność jego tankowania, a także w wielu sytuacjach uiszczania opłat za przejazd – np. autostradami. Cena za 1 litr paliwa w Norwegii oscyluje w okolicach 15-16 NOK (7-8 zł), a oleju napędowego w granicach 14-15 NOK (6,50-7,50 zł). Płatne są również przejazdy niektórymi drogami. Warto wiedzieć, że większość wypożyczalni samochodów w Norwegii rejestruje swoje pojazdy w systemie AutoPass. A to oznacza, że wydatki na jazdę nimi mogą być rozliczone bezgotówkowo między właścicielem auta a administratorem drogi. Za to Ty jako najemca rozliczysz te opłaty przy zdawania auta. Oczywiście nie działa to w każdej wypożyczalni, dlatego warto uzyskać informację przed wyruszeniem w trasę. Płatne są wszystkie promy (zazwyczaj jest to ok. 100-120 kr), niektóre tunele, a przy większych miastach Oslo, Bergen, Trondheim są płatne bramki

Kto może wynająć auto w Norwegii?

Aby wynająć samochód w Norwegii, musisz oczywiście mieć ważne prawo jazdy norweskie lub zdobyte na terenie UE. Poza tym warto wiedzieć, że wynajem samochodu jest możliwy tylko przez osoby, które ukończyły 19. rok życia, a w większości wypożyczalni usługi są świadczone tylko osobom po 21. roku życia. W niemal każdym przypadku konieczne jest też opłacenie kaucji wynajmu. Jej zwrot może jest rozliczany zazwyczaj do tygodnia. Kaucja zależy od wielkości samochodu, jest to koszt ok. 1000 kr.

Przeczytaj również: Leasing czy kredyt na auto w Norwegii? wady i zalety obydwu rozwiązań

O jakich jeszcze zasadach należy pamiętać, decydując się na wypożyczenie samochodu w Norwegii?

Formalności związane z wynajmem auta w Norwegii – już na miejscu, jeżeli wcześniej dokonałeś rezerwacji – są ograniczone do minimum. Zazwyczaj sprowadzają się do podania dokumentu tożsamości i prawa jazdy pracownikowi i odbioru pojazdu. Zwrot auta może polegać zaś nawet na odprowadzeniu pojazdu na parking i wrzuceniu kluczyków do skrzynki.

Trzeba jednak pamiętać, że:

 • w samochodach wynajmowanych w Norwegii obowiązuje całkowity zakaz palenia – za jego złamanie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami,
 • pojazd należy zwrócić po zatankowaniu i czysty – jeśli nie, może się to wiązać z zatrzymaniem części kaucji,
 • wynajem auta zazwyczaj można bez problemu przedłużyć, ale skrócenie okresu wypożyczenia bywa problematyczne lub może się wiązać z dodatkowym kosztem,
 • samochodem wynajętym w Norwegii najczęściej można przekroczyć granicę – np. ze Szwecją czy Finlandią, choć może się to wiązać z dodatkową opłatą i należy o tym powiadomić firmę wynajmującą.

Wypożyczenie auta w Norwegii może Ci pozwolić na optymalizację kosztów poruszania się po tym kraju podczas krótkiego pobytu. Dlatego warto zainwestować środki w skorzystanie z takiej usługi. Potrzebujesz pomocy będąc w Norwegii? Skontaktuj się z nami!