Skip to main content

Myślisz o przeniesieniu się do Norwegii i zastanawiasz się, jak kształtują się ceny mieszkań w tym kraju? Nie da się ukryć – są one znacznie wyższe niż w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że również zarobki w Norwegii są na zupełnie innym poziomie niż w naszym kraju. Jak jednak wygląda to w praktyce? Wyjaśniamy.

Od czego zależą ceny mieszkań w Norwegii?

W Norwegii rynek nieruchomości rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie – wszystko z uwagi na zwiększoną podaż na mieszkania, wynikającą także z napływu imigrantów. Jednak z uwagi na ciągłe niedobory lokalowe, rosną także ceny nieruchomości w Norwegii. Na przestrzeni ostatniego roku wyniósł on średnio 12,2%, a gdy spojrzeć tylko na Oslo – aż 15,7%. Można się też spodziewać dalszych wzrostów cen.

Wzrost cen nieruchomości w Norwegii ma znaczenie zarówno dla tych, którzy chcą kupić własne „M”, jak i decydujących się na wynajem. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna stawka jest uzależniona od kilku kluczowych czynników.

Lokalizacja

Jak można się spodziewać, najwyższe ceny mieszkań w Norwegii można spotkać w Oslo. Stolica kraju jest miejscem, gdzie najłatwiej o dobrą pracę czy o zdobycie wykształcenia. Dlatego też stawki są tu nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent wyższe niż na terenach podmiejskich i wiejskich. 

Dlatego wiele osób, nawet pracując w Oslo, decyduje się na wynajem mieszkania w miejscu oddalonym od stolicy o kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów. Choć może być to lekka niedogodność, trzeba pamiętać, że komunikacja miejska w Norwegii działa dobrze, a połączenia drogowe są doskonałe. Dlatego dojazdy nie stanowią dużej uciążliwości. Jest to jednak pojęcie względne. Czasami warto zdecydować się na nieco kosztowniejszy lokal, z którego do pracy dojedziesz np. w 30 minut, a nie w 2 godziny. Czas to również pieniądz!

A jak orientacyjnie wyglądają ceny mieszkania w Norwegii w zależności od lokalizacji? Poglądowo, w 2020 roku średnie stawki wynajmu 2-pokojowego mieszkania w Norwegii kształtowały się w okolicach 9 320 NOK miesięcznie (ok. 4 050 zł), ale w Oslo średnia wynosiła 12 080 NOK, a w Stavanger – 8 740 NOK.

Mieszkania w bloku w Norwegii

Powierzchnia lokalu

Możesz się spodziewać, że im większy lokal, tym cena wynajmu mieszkania w Norwegii będzie większa. Trzeba jednak pamiętać, że np. koszt wynajmowania kawalerki w Oslo może być porównywalny z wydatkami na znacznie większe „M” na terenach podmiejskich.

Jakie mieszkania można wynająć w Norwegii?

Kiedy przyjeżdżasz do Norwegii, może Ci być trudno na „dzień dobry” wynająć całe mieszkanie – zwłaszcza że aby to zrobić, najczęściej trzeba złożyć depozyt w wysokości trzech miesięcznych czynszów. Jeżeli zaś jesteś dopiero „na dorobku”, możesz nie mieć na to funduszy. Na szczęście istnieje wiele opcji wynajmu lokali.

Przeczytaj również: Wynajem mieszkania w Norwegii

Pokój jednoosobowy w mieszkaniu

To opcja najczęściej poszukiwana przez nowo przybyłych do Norwegii. Nie ma się czemu dziwić – to relatywnie tania opcja, ponieważ miesięczny czynsz za takie lokum kształtuje się w okolicach od 3 000 NOK, czyli ok. 1 300 zł. Mieszkanie we „wspólnocie mieszkaniowej” może być też szansą na poznanie nowych ludzi, np. innych osób, które jak Ty przybyły do Norwegii do pracy.

Pokój dwuosobowy w mieszkaniu

To propozycja dobra dla par, jak również dla dwójki przyjaciół czy dobrych znajomych. Wynajem takiego pokoju we wspólnocie może kosztować niewiele więcej niż „jedynki”, ale koszty można podzielić na dwie osoby, co znacznie zmniejsza wydatki na początek.

Hybel – mieszkanie w domu

Hybel to norweskie określenie na przybudówkę do domu lub np. jego piętro lub parter, które są udostępniane przez właścicieli na wynajem. Wybór takiego lokalu daje na pewno większe poczucie prywatności, a jednocześnie zazwyczaj wiąże się z nieco niższymi kosztami niż najem standardowego mieszkania.

Leilighet – mieszkanie w bloku

Ceny wynajmu mieszkania w Norwegii są uzależnione od jego wielkości. Małe, dwupokojowe mieszkanie, jak wspomnieliśmy, to miesięczny koszt ok. 9-10 000 NOK, kawalerka – 4-8 tys. NOK. Trzeba jednak pamiętać, że większe mieszkanie można wynająć na spółkę z współlokatorami, co zmniejsza wydatki.

Ceny mieszkań w Norwegii to nie wszystko. Zobacz, z jakimi formalnościami musisz się liczyć

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w Norwegii standardem jest tzw. visning, czyli swoisty casting na najemcę lokalu mieszkalnego. W czym rzecz? Otóż właściciele lokali dokładnie sprawdzają, czy osoba chcąca mieszkać w ich nieruchomości jest „odpowiednia”. To istotne, zwłaszcza że najczęściej chętnych do wynajmu jest więcej niż lokali. To, z kim właściciel podpisze umowę, może zależeć od pierwszego wrażenia, jakie wywrze na nim potencjalny nabywca. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z zatrudnieniem czy sytuacją rodzinną.

Pamiętaj także, że przy wynajmie mieszkania w Norwegii musisz spisać umowę z właścicielem lokalu. Pamiętaj: jeśli jest ona dostępna tylko po norwesku, a Ty nie rozumiesz jej zapisów – nie podpisuj jej bez przetłumaczenia na polski. To wiążący dokument, więc musisz dokładnie znać warunki, na jakie się godzisz.

A co z depozytem? Jest obowiązkowy w większości przypadków, ale podlega zwrotowi po zakończeniu wynajmu. Czasem alternatywą jest depositumsgaranti, czyli specjalne ubezpieczenie, które daje wynajmującemu gwarancję depozytu.

Potrzebujesz pomocy przy wynajmie mieszkania w Norwegii? Zgłoś się do naszych ekspertów, a pomożemy Ci krok po kroku bezpiecznie dopełnić wszystkich formalności.