Skip to main content

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne wiążesz przynajmniej część swojego życia z Norwegią. Jeżeli planujesz zamieszkać w tym kraju na dłużej, zdecydowanie warto zastanowić się nad tym, czy kupno mieszkania w Norwegii to dobre rozwiązanie oraz na jakich zasadach przebiega transakcja. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kupno mieszkania w Norwegii – jak to wygląda w praktyce?

Na początek najważniejsze: jako Polak masz możliwość zakupu mieszkania w Norwegii. Nie istnieją ograniczenia prawne dla obcokrajowców, które by na to nie pozwalały. Trzeba jednak wiedzieć, że w większości przypadków lokale są nabywane na drodze licytacji, a nie indywidualnych negocjacji z właścicielem

W zdecydowanej większości przypadków – choćby z uwagi na znacznie wyższe niż w Polsce stawki na rynku nieruchomości – na taką inwestycję będziesz musiał zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Jak wyglądają zasady? Przede wszystkim gdy chcesz kupić mieszkanie w Norwegii po raz pierwszy na kredyt, potrzebny Ci jest wkład własny. Banki zazwyczaj oczekują, że wyniesie on min. 15% wartości nabywanej nieruchomości. Możliwe jest także uzyskanie kredytu o wartości 100% mieszkania – np. na tej zasadzie jest przyznawany tzw. førstehjemslån. Otrzymać można również kredyt startowy, startlån.

Warto przy tym wiedzieć, że:

  • podobnie jak w Polsce, zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie osiąganych przychodów i ich stabilności – im więcej zarabiasz, tym wyższą kwotę możesz uzyskać,
  • kredyty mieszkaniowe w Norwegii są udzielane z bardzo niskim oprocentowaniem – może ono wynieść nawet tylko ok. 2%. Transakcja ta może być więc bardzo opłacalna,
  • z tytułu spłaty rat za mieszkanie w Norwegii przysługuje ulga od podatku dochodowego.

Przeczytaj również: KREDYT W NORWEGII – KTO I NA CO MOŻE SIĘ O NIEGO UBIEGAĆ?

Należy także podkreślić, że koszty zakupu mieszkania mogą być uzależnione od tego, czy nabywany jest lokal własnościowy (selveler), czy też mieszkanie spółdzielcze (andel). Trzeba więc to dokładnie sprawdzić przed dokonaniem transakcji.

Para otrzymuje klucze do mieszkania kupionego w Norwegii

Komu opłaca się zakup mieszkania w Norwegii?

Na pierwszy rzut oka inwestycja w kupno domu w Norwegii czy mieszkania na własność w tym kraju jest opłacalna wyłącznie dla osób, które zdecydowały się tam na stały pobyt. Pytanie jednak, czy przybywając do Norwegii jesteś w stanie z góry określić, czy pozostaniesz tam na rok, 5 lat, a może kilkadziesiąt?

Stąd też na kwestię zakupu mieszkania w Norwegii warto patrzeć w szerszej perspektywie – jako na długofalową inwestycję. Może się okazać, że nawet przy kilkuletnim pobycie w tym kraju będzie to wysoce opłacalne rozwiązanie. Dlaczego? Choćby dlatego, że gdy zechcesz sprzedać swoje norweskie mieszkanie po przemieszkaniu w nim co najmniej 1 roku, nie będziesz zobowiązany do opłaty podatku od zysku z tego tytułu.

Przeczytaj również: CENY MIESZKAŃ W NORWEGII W 2021 R. – JAK SIĘ KSZTAŁTUJĄ?

Jakie argumenty przemawiają za zakupem mieszkania w Norwegii?

Za zakupem mieszkania czy domu w Norwegii przez osoby, które przyjeżdżają tam co najmniej z myślą o pozostaniu na kilka lat, przemawia wiele argumentów. Zobacz, jakie:

Szybszy czas spłaty nieruchomości niż w Polsce

Zarobki w Norwegii są znacznie wyższe niż te polskie – także, pod względem wartości nabywczej pieniądza. Dlatego można oczekiwać, że czas spłaty kredytu na zakupione mieszkanie czy dom w Norwegii będzie nawet o ponad 50% krótszy niż w Polsce. A to oznacza, że przy wykonywaniu pracy zarobkowej w tym kraju znacznie szybciej przejmiesz lokal na własność.

Stale rosnące ceny nieruchomości w Norwegii

W Norwegii, podobnie jak w Polsce, ceny nieruchomości wzrastają. A to oznacza, że inwestycja w mieszkanie czy dom w tym kraju może Ci za kilka lat przynieść spory zarobek – nawet jeżeli nastąpi to już po kilku latach od zakupu.

Niskie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych

To wspomniany już wyżej argument, który warto powtórzyć – oprocentowanie na poziomie ok. 2-3% to tak naprawdę znikomy koszt. Oznacza to, że comiesięczna rata z tytułu nabycia mieszkania będzie relatywnie niska.

Zakup mieszkania będzie tańszy niż długoterminowy wynajem

Ceny wynajmu mieszkań w Norwegii nie należą do niskich, dlatego w dłuższej perspektywie czasowej zdecydowanie lepiej pomyśleć o zakupie. Miesięczna rata kredytu może być znacznie mniejszym obciążeniem niż koszty opłat za wynajem.

Kupno domu w Norwegii – jak to zrobić?

Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup mieszkania lub domu w Norwegii, zacznij od określenia swoich możliwości finansowych oraz przejrzenia aktualnych ofert w regionie, w którym mieszkasz. Pamiętaj, że ceny w Oslo czy Bergen będą się różnić od stawek w mniejszych miejscowościach.

Gdy planujesz skorzystanie z kredytu na zakup pierwszego mieszkania, zanim złożysz wniosek o finansowanie, musisz potwierdzić swoją zdolność finansową w banku. Dopiero później możesz się zgłosić po kredytowanie. Warto jednak jeszcze przed złożeniem jakiejkolwiek oferty mieć świadomość, na jaki kredyt jesteś w stanie liczyć – tak, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

Myślisz o tym, żeby zainwestować w mieszkanie w Norwegii, ale obawiasz się formalności? Powierz przeprowadzenie całego procesu ekspertom z naszej firmy. Zadbamy o to, abyś zrealizował transakcję sprawnie i na dogodnych warunkach. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zadzwoń lub napisz!