Dodatkowa gotówka może się przydać każdemu – czy to na wyjazd na wakacje, czy też na remont, zakup wymarzonego domu lub samochodu. Chcesz się ubiegać o kredyt w Norwegii i zastanawiasz się, jak to wygląda w praktyce? Zobacz, dla kogo są dostępne pożyczki w tym kraju i jak się o nie skutecznie ubiegać.
Kredyt w Norwegii dla Polaka – czy to w ogóle możliwe?
Powyższe pytanie jest najważniejszym, dlatego odpowiadamy od razu: kredyt w Norwegii dla Polaka jest możliwy do uzyskania, pod warunkiem, że spełni się określone warunki. Podobnie jak w Polsce, tak i w tym kraju skandynawskim, banki, zanim udzielą finansowania, muszą się upewnić, że klient jest wypłacalny i ma odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli jednak tylko:
- jesteś zameldowany pod norweskim adresem,
- uzyskałeś stały numer personalny (personnummer, nie D-nummer),
szanse na to, że Twój wniosek o udzielenie pożyczki zostanie pozytywnie rozpatrzony, są spore.
Kredyt w Norwegii – jakie opcje są dostępne?
Rodzaje kredytów w Polsce i w Norwegii są do siebie bardzo zbliżone. Można je „z grubsza” podzielić na kredyty konsumenckie, hipoteczne i konsolidacyjne, na samochód itp. Można też uzyskać kredyt dla firm w Norwegii. Specjalnego wsparcia udzielają również poszczególne gminy przy współpracy z Bankiem Mieszkaniowym.
Warto przy tym wiedzieć, że:
- banki od wszystkich ubiegających się o kredyt wymagają potwierdzenia przychodów – należy przedstawić Skattemelding, czyli roczne zeznanie podatkowe,
- kredyt nie zostanie udzielony, jeśli masz zaległości w spłacie swoich zobowiązań w Norwegii (inkasso),
- banki badają zdolność kredytową przed udzieleniem pożyczki – na to, ile pieniędzy możesz uzyskać, wpływają m.in. stabilność i czas zatrudnienia oraz Twoja historia kredytowa.
Oto dokładniejsze informacje.
Szukasz pomocy w kwestii kredytu w Norwegii?
Skontaktuj się z nami
Konsumencki kredyt w Norwegii (Forbrukslån)
To najbardziej podstawowa i typowa wersja kredytu w Norwegii, czyli standardowy kredyt gotówkowy. Procedura jego przyznawania jest krótka (pod warunkiem, że spełniasz wymagania), a uzyskana w ten sposób kwota może wynieść od kilku do nawet kilkuset tysięcy koron.
Warto przy tym wiedzieć, że:
- kredyt konsumencki w Norwegii może mieć bardzo zróżnicowane oprocentowanie – od ok, 7,5 do ponad 30%, w zależności od banku, jak również warunków spłaty,
- maksymalny okres spłaty kredytu konsumenckiego wynosi najczęściej 5 lat,
- przy ubieganiu się o konsumencki kredyt w Norwegii nie trzeba przedstawiać zabezpieczenia. Środki można przeznaczyć na różne potrzeby. Najczęściej nie trzeba ich zgłaszać bankowi.
Kredyt na auto w Norwegii (billån)
Kredyt na auto w Norwegii to dedykowany produkt bankowy, co oznacza, że można go uzyskać na korzystniejszych warunkach niż konsumencki. Oprocentowanie może wynieść nawet tylko 5%.
Należy przy tym wiedzieć, że:
- można go zaciągnąć na nowe samochody,
- finansowanie nie jest udzielane co do zasady na pojazdy mające więcej niż 13 lat w momencie zakupu,
- raty muszą być spłacone najpóźniej w momencie, gdy auto „ukończy” 13 lat (czyli np. raty za 10-letni pojazd można rozłożyć maksymalnie na 3 lata),
- taka pożyczka jest przyznawana tylko osobom powyżej 20 roku życia.
Wymagana jest oczywiście również odpowiednia zdolność kredytowa. Samochód stanowi część zabezpieczenia dla banku. Może być też wymagany wkład własny w zakup, zazwyczaj na poziomie 20-30%. Tę kwotę trzeba wpłacić gotówką.
Kredyt hipoteczny dla pracujących w Norwegii
Kolejnym typem finansowania jest kredyt na mieszkanie w Norwegii. Najczęściej – podobnie jak w przypadku, gdy w grę wchodzi kredyt na dom w Norwegii – jest to kredyt hipoteczny. Warto wiedzieć, że norweskie banki:
- oczekują wkładu własnego, najczęściej na poziomie 15%,
- udzielają takiego kredytu w wysokości do trzykrotności zarobków rocznych brutto w rodzinie.
Dobra informacja jest taka, że kredyty hipoteczne w Norwegii są nisko oprocentowane. Ponadto jego zaciągnięcie pozwala uzyskać odpis od podatki dochodowego.
A co, jeżeli nie masz wkładu własnego? Wówczas warto ubiegać się o tzw. kredyt startowy w gminie, w której chcesz kupić mieszkanie. Jest on wypłacany przez Bank Mieszkaniowy i może posłużyć do opłacenia wkładu własnego.
Refinansowanie kredytu w Norwegii
Masz na koncie wiele produktów finansowych, a ich wysokość zaczyna Cię powoli przytłaczać. Opcją, która może Ci przynieść ulgę, jest kredyt konsolidacyjny w Norwegii. Pozwoli on połączyć wszystkie dotychczasowe zobowiązania w ramach jednej pożyczki. Jej czas spłaty może być wydłużony do 15 lat.
Kredyt dla firm w Norwegii
Prowadzisz działalność w Norwegii? Jeśli tak, również możesz się ubiegać o kredyt – np. na zakup samochodu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli jesteś właścicielem jednoosobowej działalności, bank może wymagać dołączenia do wniosku kogoś, kto ma stałe zatrudnienie.
Chcesz wziąć kredyt w Norwegii, ale obawiasz się formalności – np. ze względu na słabą znajomość norweskiego? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci uzyskać finansowanie na korzystnych warunkach!