-
Osoba, która osiąga dochody np. z tytułu umowy o pracę w Norwegii, ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Trzeba to zrobić w kraju, w którym się pracuje i tam, gdzie jest się rezydentem podatkowym. Aby uniknąć podwójnego podatku, do niedawna w Polsce obowiązywała ulga abolicyjna, jednak obecnie została ona zniesiona. Dowiedz się, jak w 2022 roku należy rozliczyć się z pracy w Norwegii!
Praca w Norwegii to dla wielu osób szansa na to, żeby poprawić swoją sytuację finansową. Do tej pory było to bardzo opłacalne – na dochód osiągnięty za granicą obowiązywała ulga abolicyjna. Jednak przepisy podatkowe w 2021 roku się zmieniły.
Co to jest ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna to jedna z ulg podatkowych przeznaczona dla podatników uzyskujących przychody za granicą kraju, w którym mieszkają na stałe.
Takie rozwiązanie pozwalało zaoszczędzić znaczną ilość zarobionych pieniędzy i uniknąć podwójnego opodatkowania, jednak polski rząd zniósł tę możliwość. Oznacza to, że każdy pracujący za granicą jest zobowiązany zgłosić przychody za 2021 rok zarówno w Polsce, jak i w Norwegii.
Przykład:
Pan Jan pracował w Norwegii w 2018 roku, a jego rodzina mieszkała w tym czasie na stałe w Polsce. Dzięki uldze abolicyjnej zapłacił podatek z przychodu tylko w Norwegii.
Zastanawiasz się, od kiedy obowiązują nowe przepisy dotyczące zniesienia ulgi abolicyjnej? Zmiany zostały wprowadzone 1 stycznia 2021 roku. W związku z tym dochody uzyskane po tej dacie będą rozliczane według nowych zasad. Nie oznacza to jednak, że dochód zostanie opodatkowany jednocześnie w dwóch krajach.
Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa w Polsce jest równoznaczna z obowiązkiem złożenia tam zeznania podatkowego.
Kogo dotyczy zniesienie ulgi abolicynej?
Pracujesz w Norwegii i chcesz dowiedzieć się, czy musisz rozliczyć się w Polsce? 2022 rok i zniesienie ulgi zrodziło wiele pytań u Polaków pracujących za granicą. Zastanawiasz się, czy przepisy dotyczą także Ciebie? To zależy, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Obowiązek rozliczania się z dochodu uzyskiwanego za granicą mają obecnie:
- osoby, które są rezydentami podatkowymi w Polsce, czyli mają w kraju centrum interesów życiowych, małżonka i/lub dzieci,
- pracownicy sezonowi, którzy przebywają w Polsce więcej niż 183 dni w roku.
Wyjątek: osoby, które przebywają w Polsce na norweskich świadczeniach (renta chorobowa, emerytura) i posiadają również przychód w Polsce zobowiązane są przedstawić w banku (jeżeli świadczenia wpływają na polskie konto) dokument informujący o ilości pobieranego podatku w Norwegii. Bez tego dokumentu bank samodzielnie wyliczy kwotę i pobierze zaliczkę na podatek dochodowy.
Przykład nr 1:
Pan Jan, który pracuje w Norwegii, a żona wraz z dziećmi przebywa w Polsce, przepracował cały 2021 rok tylko w Norwegii – w 2022 roku zobowiązany jest rozliczyć się z podatku w Norwegii (najkorzystniej w statusie pendler). W Polsce składa TYLKO PIT/ZG, w którym informuje o przychodach opodatkowanych w innym kraju – nie płaci podatku do Urzędu Skarbowego w Polsce.
Przykład nr 2:
Pan Grzegorz, który przepracował w Polsce styczeń, luty i marzec, a w kwietniu postanowił wyjechać do pracy do Norwegii w 2022 roku rozliczy w Norwegii przychód, który osiągnął od kwietnia do grudnia, a Urząd Skarbowy w Polsce rozliczy takiego podatnika, łącząc te dwa przychody. Wtedy Pan Grzegorz dopłaci różnicę podatku, jeśli taka wystąpi. Należy pamiętać, że podatki w Norwegii mimo wszystko są wyższe niż w Polsce, zatem dopłata podatku w większości przypadków nie wystąpi lub będzie bardzo mała.
Kiedy nie trzeba płacić podatku dochodowego w Norwegii?
Według nowych przepisów z dochodów uzyskanych w Norwegii musi rozliczyć się każdy rezydent podatkowy Polski, czyli każda osoba, która ma meldunek i/lub małżonka w ojczyźnie. Zastanawiasz się zatem, czy jeżeli się rozwiedziesz lub wymeldujesz z Polski, to nie będziesz musiał płacić podatku?
To niestety nie wystarczy, aby uniknąć tego obowiązku. W przypadku rozliczania się z dochodów nie ma znaczenia stan cywilny lub meldunek. Dla większości rozwód spowoduje utratę statusu pendler, bądź współmałżonek utraci prawa do świadczeń w przypadku śmierci podatnika. Podatku nie zapłaci wyłącznie ten, kto nie osiągnął dochodu w Polsce w danym roku.
Przykład:
Pan Jan jest rozwodnikiem, dzieci ma dorosłe, nie ma meldunku w Polsce. W Norwegii następuje przerwa na budowie. Nie ma wypracowanego prawa do permitteringu, więc postanawia przyjechać do Polski. W Polsce kolega proponuje mu jednorazowe zlecenie. Oznacza to, że Pan Jan mimo stanu cywilnego i braku meldunku zobowiązany jest rozliczyć się w Norwegii oraz w Polsce, łącząc te dwa przychody.
W jaki sposób można uniknąć płacenia podatku za dochód z Norwegii w Polsce?
Z powodu wprowadzonych zmian wiele osób szuka sposobu na to, żeby uniknąć podatku w Polsce. Nic dziwnego – wizja podwójnego opodatkowania nie należy do przyjemnych. Zastanawiasz się zatem, czy jeżeli pieniądze za wynagrodzenia lub świadczenia będą wpływały na inne konta, to unikniesz płacenia podatku?
Niestety nie. Każdy podatnik zobowiązany jest zgłosić w Urzędzie Skarbowym, że osiąga przychody w innym kraju, nawet jeśli wpływają one do zagranicznych banków.
Czytaj więcej: Otrzymałeś już informację o zwrocie podatku z Norwegii? To oszustwo.
Czy każdy, kto mieszka w Norwegii, musi składać PIT w 2022 roku?
Od lat pracujesz, mieszkasz i osiągasz dochody tylko w Norwegii? Niepokoi Cię myśl, że będziesz musiał oddawać część swoich pieniędzy do polskiego urzędu skarbowego? Bez obaw. Jeśli nie masz centrum interesów życiowych w Polsce, to nie jesteś rezydentem podatkowym. Dzięki temu jesteś całkowicie zwolniony z tego obowiązku.
Do tej grupy zalicza się:
- osoby, które przeprowadziły się do Norwegii wraz z rodziną na stałe i przyjeżdżają do Polski np. tylko na wakacje (nawet do swojego własnościowego mieszkania),
- rozwodników mieszkających na stałe w Norwegii, których dorosłe lub niepełnosprawne dzieci mieszkają w Polsce razem z byłą żoną,
- osoby samotne, które do Polski przyjeżdżają np. dwa razy w roku (nie są rozliczani w statusie „samotny pendler”) do własnego mieszkania.
Wniosek jest jeden: nie trzeba się rozwodzić, zakładać kont poza granicami kraju, ani ukrywać rodziny, aby uniknąć płacenia podatku.
Jeżeli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi – napisz do nas. Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.
Pamiętaj! Każdy, kto musi zapłacić podatek, powinien zrobić to w terminie. Dzięki temu można uniknąć kary nałożonej przez Urząd Skarbowy i poważnych kłopotów finansowych.