Skip to main content

Norweski urząd skarbowy Skatteetaten ostrzega przed mailami i smsami masowo wysyłanymi w ostatnich dniach przez oszustów.

Okres rozliczeń podatkowych w Norwegii, podobnie jak okres wypłat świadczeń urlopowych oraz czas przed Świętami Bożego Narodzenia, to tradycyjnie pora wzmożonych prób wyłudzeń pieniędzy. Rozliczenie podatku w Norwegii to dla niektórych osób, szczególnie tych bez dużego doświadczenia w Skandynawii, skomplikowana procedura. Oszuści chcą wykorzystać niewiedzę i próbują za pomocą różnych trików przekonać swoje ofiary do podania im wrażliwych danych. Łudzą na przykład otrzymaniem szybkiego zwrotu podatku bądź straszą wymyślonymi błędami w systemie, które mają jaoby uniemożliwić otrzymanie zwrotu podatku lub wysłanie rozliczenia.

Komunikacja wyłącznie przez oficjalne strony

Norweski urząd skarbowy przypomina w komunikacie prasowym, że nigdy poprzez maile czy sms-y nie prosi podatników o podawanie danych karty płatniczej. Nie wysyła mailowo ponagleń o dane z paszportu, próśb o skany prawa jazdy czy przesłanie kodów do logowania się.

Aby mieć pewność, że nie ma się do czynienia z oszustem, należy wypełniać zeznanie podatkowe oraz kontaktować z urzędem skarbowym w Norwegii  przez jedną z dwóch stron internetowych: skatteetaten.no lub altinn.no.

Logowanie do tych stron z pomocą kodów MinID, BankID lub innych zaufanych sposobów daje gwarancję bezpieczeństwa.

Przykłady fałszywych wiadomości

Na swojej stronie internetowej urząd skarbowy w Norwegii prezentuje wiele przykładów komunikacji będącej próbą wyłudzenia danych i pieniędzy. W smsach, podszywając się pod Skatteetaten, oszuści piszą w języku norweskim bądź angielskim, że urząd potrzebuje więcej informacji do zeznania podatkowego. W mailach mówią na przykład, iż dana osoba ma do odebrania pieniądze za podatek od nieruchomości i podają konkretną kwotę. W innym typie maila przypominają o konieczności odebrania zwrotu podatkowego za poprzednie lata, również z podaniem konkretnej kwoty. Wabikiem są w tym przypadku pieniądze. Kto nie chciałby otrzymać na konto 4500 czy 6800 NOK? W tej nieczystej grze pieniądze można jednak wyłącznie stracić.

Wykorzystując logo i nazwę urzędu oszuści mogą też podać się za konkretną osobę i namawiać do kontaktu z tym „urzędnikiem” w celu „wyjaśnienia wątpliwości”.

Czasami mail informuje tylko o otrzymaniu nowej wiadomości z urzędu. W każdym przypadku wiadomość zawiera link, którego nie należy otwierać. Po jego dokładnym sprawdzeniu okazuje się, że nieznacznie różni się od linka oficjalnej strony urzędu.

Zwrot podatku z Norwegii dopiero za kilka tygodni

W przypadku otrzymania wiadomości będącej próbą wyłudzenia, urząd skarbowy w Norwegii prosi o przesłanie zrzutu ekranu na adres mailowy [email protected], a następie skasowanie otrzymanej wiadomości. W żadnym wypadku nie należy otwierać załączników w takich komunikatach ani klikać w załączone hiperłącza.

Jak sprawdzić czy naprawdę otrzymało się zwrot podatku w Norwegii? Przede wszystkim, należy poczekać jeszcze kilka tygodni. Zwrot można otrzymać dopiero po upływie terminu składania zeznań podatkowych, czyli po 30 kwietnia. Informacja na ten temat będzie widoczna między innymi na koncie podatnika w systemie Altinn.no.