Rozliczenia podatkowe w Norwegii

W Norwegii, podobnie jak w Polsce, każda osoba osiągająca przychody jest zobowiązana do rozliczania podatków. Aby otrzymać jak najwyższy zwrot podatku, warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Pomożemy Ci poprawnie rozliczyć się w Norwegii

Dzięki nam otrzymasz zwrot z podatku z Norwegii i będziesz mógł się cieszyć dodatkową gotówką!

Skorzystaj z usług naszej firmy i odzyskaj maksymalny zwrot podatku w Norwegii. Nasza firma daje gwarancję , że nikt nie zrobi tego lepiej! Nie wierzysz? Przekonaj się! Wykonaj rozliczenie za pośrednictwem naszej firmy – ATS Pomoc w Norwegii i odzyskaj maksymalny zwrot podatku. Gwarantujemy zwrot pieniędzy, jeśli inna firma zrobi to lepiej.

Jak wyglądają rozliczenia podatkowe w Norwegii?

Każda osoba pracująca w Norwegii jest rozliczana automatycznie przez urząd na podstawie informacji przesłanych przez jego pracodawcę oraz urzędy państwowe do Skatteetaten. Na podstawie tych informacji dane dotyczące wszystkich przychodów oraz odpisów i majątku podatnika zostają wpisane we wstępne rozliczenie podatkowe, tzw Skattemelding. Urząd publikuje propozycje rozliczenia za pomocą platformy Altinn, zwykle pod koniec marca każdego roku. 

Obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie poprawności wszystkich danych, zarówno tych o przychodach , jak i odpisach od podatku. Jeśli wszystko się zgadza i nie chcemy wprowadzać żadnych korekt, możemy już nic nie robić z rozliczeniem, tylko czekać na ostateczną wersję, tzw Skatteoppgjør. 

Najczęściej jednak okazuje się, ze trzeba wprowadzić zmiany do skattemelding. Dzieje się tak w kilku przypadkach:

  1. Urząd popełnił błąd W takiej sytuacji, należy go koniecznie skorygować i wysłać do urzędu właściwe dane. Błąd może wyniknąć z otrzymania nieprawdziwych informacji z innych urzędów  czy od pracodawcy, lub też mógł powstać w systemie urzędu podatkowego. Niezależnie od tego, jaka była przyczyna nieścisłości, każdy podatnik w takiej sytuacji ma obowiązek dokonać korekty. 

Bardzo istotnym jest tu fakt, że jeśli podatnik nie wykona korekty, urząd ma prawo nałożyć karę grzywny tytułem próby dokonania oszustwa podatkowego. Sprawa taka może nawet zostać zgłoszona na policję. Niestety zdarza się, że urząd popełnił błąd i wtedy należy go poprawić. 

  1. We wstępnej propozycji Skatteteten nie są zawarte odpisy jakie się należą podatnikowi lub jest uwzględniona zbyt mała kwota wolna od podatku. W takiej sytuacji podatek do zapłaty będzie wyższy, niż w rzeczywistości powinien być. 

Jest cały szereg odpisów od podatku, z których osoba pracująca w Norwegii może skorzystać. O odpisach można poczytać  tutaj. 

Zgłoś się do nas ze swoim rozliczeniem. Nasi specjaliści analizują każdy przypadek indywidualnie i na pewno wykorzystają wszelkie możliwości aby zwrot podatku był maksymalnie wysoki.

Rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce – zmiany w zasadach opodatkowania

Od 1 stycznia 2021 osoby, które osiągnęły dochody m.in. z Norwegii, będą miały obowiązek złożenia w Polsce zeznania podatkowego PIT 36 i PIT ZG, w ramach nowej ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kogo dotyczy zmiana zasad opodatkowania?

Nowa zasada dotyczy wszystkich osób fizycznych, które zdobywają dochody m.in. w Norwegii. Do tej pory obowiązek ten mieli tylko pracownicy osiągający przychody jednocześnie w Polsce i za granicą. Zgodnie z nową konwencją obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granicą istnieje zawsze, bez względu na to, czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał inne dochody opodatkowane w Polsce według skali podatkowej czy nie.

Ulga abolicyjna w Norwegii – co to takiego?

Sam fakt złożenia zeznania nie oznacza automatycznie obowiązku zapłaty podatku w Polsce. Podatnik ma bowiem możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Ostateczna wysokość podatku płaconego w Polsce od tych dochodów będzie zatem taka sama jak przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. O tym gdzie i w jakim zakresie podlega się opodatkowaniu decyduje przede wszystkim tzw. rezydencja podatkowa.

Metoda proporcjonalnego odliczenia – czy jest korzystna?

Metoda proporcjonalnego odliczenia, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 dla Norwegii jest mniej korzystna. W tym przypadku dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w naszym kraju, a od podatku należnego w Polsce odlicza się podatek zapłacony za granicą. Jeśli dochód był za granicą zwolniony z podatku, to realny dochód podatnika obniży się o wysokość podatku, który zapłacić będzie musiał w Polsce (17 proc. PIT do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty – 32 proc. podatku). Jeśli natomiast zapłacony za granicą podatek był niższy, to podatnik będzie musiał dopłacić różnicę w Polsce.

 

Rozlicz podatek z ATS Pomoc w Norwegii

Pracowałeś w Norwegii i nie wiesz, czy powinieneś rozliczyć się w Polsce? A może zależy Ci na uniknięciu podwójnego opodatkowania? Nie wiesz, czy wystarczy złożyć tylko deklarację Pit w Polsce, czy będziesz musiał tam też  dopłacić podatek? Jesteś marynarzem lub rybakiem pływającym pod banderą norweską?

Na te lub inne pytania nasi eksperci z przyjemnością udzielą Ci rzetelnych odpowiedzi. Przeanalizujemy, gdzie powinieneś zapłacić podatek – w Polsce czy w Norwegii, jakie deklaracje i gdzie powinieneś złożyć oraz wypełnimy dla Ciebie wszystkie niezbędne deklaracje w obu krajach.

Kompleksowo zadbamy o Twoje rozliczenia podatkowe w Norwegii

Zapoznaj się z zakresem naszych usług w zakresie podatków!