Skip to main content

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii – Kontantstøtte

Norwegia może poszczycić się bardzo rozwiniętym programem socjalnym dla nowych rodziców. W kraju funkcjonuje zasiłek rodzinny, becikowe i wiele innych świadczeń. Do podstawowych zasiłków na dzieci należy także kontantstøtte.

Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci dodatkowy zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

Sprawdzimy, czy Ty oraz Twój małżonek spełniacie odpowiednie wymogi. Przygotujemy wniosek o zasiłek opiekuńczy i uzyskamy pieniądze, które należą Ci się z kontantstøtte.

Komu przysługuje w Norwegii kontantstøtte?

Kontantstøtte to specjalny norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13. do 19. miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej.

Nie wiedziałeś wcześniej o kontantstøtte? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci otrzymać wyrównanie do 3 miesięcy wstecz. Jeśli spełniasz określone warunki, dostaniesz dodatkowe środki finansowe, czyli norweski zasiłek opiekuńczy. Ile wynosi w Norwegii wysokość tego świadczenia? Jak je zdobyć? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii wypłacany jest w kwocie 7 500 NOK miesięcznie na każde dziecko. Jednocześnie rodzice dziecka w wieku 1–2 lat mogą ubiegać się lub już pobierać inne zasiłki, w tym barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny.

W sytuacji gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym, obowiązują inne warunki zasiłku opiekuńczego. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola w niepełnym wymiarze godzin, kwota zasiłku jest odpowiednio pomniejszana. I tak na przykład rodzicom dziecka, które uczęszcza do przedszkola w wymiarze od 17 do 24 godzin tygodniowo, należy się 40% pełnej kwoty świadczenia, czyli 3 000 NOK

Jakie warunki są konieczne do przyznania zasiłku opiekuńczego w Norwegii?

Ile czasu można pobierać zasiłek opiekuńczy w Norwegii? Maksymalnie przez 7 miesięcy – pomiędzy 13. a 19. miesiącem życia dziecka. Aby spełnić odpowiednie warunki do pobierania kontantstøtte, należy osiągać w Norwegii dochód, który jest objęty składkami na ubezpieczenie. Mogą to być zarówno świadczenia z tytułu pracy, jak i inne, równoważne, w tym zasiłki.

Warunkiem koniecznym do przyznania zasiłku opiekuńczego w Norwegii jest także odprowadzanie trygdeavgift, czyli składek na ubezpieczenie, i przynależność do systemu ubezpieczeń w Norwegii (bądź innym kraju EOG) od co najmniej 5 lat. Jeżeli dziecko wychowywane jest przez oboje rodziców – to ten przepis dotyczy ich obojga.

W grudniu 2021 r. w Polsce wprowadzono zasiłek o nazwie rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Rodzice mający prawo do pobierania świadczenia w Norwegii powinni zapoznać się z nowymi przepisami w Polsce, ponieważ mogą one zmienić ich sytuację. Od 1 czerwca 2022 należy Ci się jednocześnie kontantstøtte w Norwegii oraz RKO Polsce (o ile jako rodzic spełniasz warunki do przyznania tych świadczeń.

Dokumenty wymagane do zasiłku opiekuńczego kontantstøtte

  • Akty urodzenia dzieci (zatwierdzone na druku unijnym lub tłumaczone na język angielski lub norweski).
  • Akt małżeństwa aktualny – ważny trzy miesiące (na druku unijnym lub tłumaczony na język angielski lub norweski). O zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się także osoby w wolnych związkach lub samotni rodzice.
  • Kopia umów o pracę oraz decyzji o zasiłki świadczone w zamian pracy.
  • Kopia rozliczeń rocznych (tzw. sammenstilling fra arbeidsgiver).
  • Kopie paszportów członków rodziny, których dotyczy składany wniosek.
  • Pozwolenie na pobyt lub pracę w Norwegii.
  • Zaświadczenie z przedszkola informujące, że dziecko nie uczęszcza do przedszkola (tłumaczone na język angielski lub norweski).

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii – jak złożyć wniosek?

Jeśli spełniasz wszystkie warunki, nie rezygnuj z zasiłku opiekuńczego w Norwegii i złóż wniosek o to świadczenie. Aby to zrobić:

  • wejdź na stronę Urzędu Pracy i Opieki Socjalnej – nav.no;
  • odnajdź zakładkę „Skjema” – znajduje się tam szereg formularzy – w tym również wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego;
  • uzupełnij wniosek i dołącz do niego stosowne załączniki;
  • dostarcz wniosek wraz z kompletem dokumentów do urzędu.

Z naszą pomocą szybko i sprawnie złożysz wniosek o zasiłek opiekuńczy. Norwegia to kraj, w którym to świadczenie jest wysokie – będzie ono wsparciem dla domowego budżetu.

Kiedy otrzymasz kontantstøtte?

Aby otrzymać kontantstøtte, musisz spełnić opisane wyżej warunki, a także poprawnie wypełnić wniosek i dostarczyć go do NAV wraz z wymaganą dokumentacją. Warto zrobić to od razu po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia, gdyż czas oczekiwania na wypłatę zasiłku opiekuńczego jest dość długi. NAV wypłaca go świadczeniobiorcom w ciągu średnio 12–24 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Nie wpływa to na wysokość świadczenia – urząd wypłaci zasiłek także za miesiące, podczas których oczekiwałeś na rozpatrzenie wniosku.

Kontantstøtte a inne świadczenia

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które ukończyło rok, ale ma mniej niż 2 lata. Oprócz tego świadczenie to jest wypłacane równolegle nie tylko z barnetrygd, ale także z 500+. Jeśli w ramach tego programu rządowego otrzymujesz pieniądze z Polski, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać również z norweskiego zasiłku na dziecko. Warunkiem jest, aby jeden z rodziców osiągnął dochód objęty składkami w Norwegii.

Po zmianie przepisów od 1 czerwca 2022 należy Ci się jednocześnie kontantstøtte w Norwegii oraz RKO Polsce.

Skorzystaj z naszej pomocy i otrzymaj zasiłek opiekuńczy w Norwegii

Liczba dokumentów, które są potrzebne do złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy, wygląda groźnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że dostarczysz do urzędu wszystkie załączniki i nie popełnisz błędu podczas wypełniania formularza, skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy Ci, jakie dokumenty musisz złożyć oraz jak je wypełnić.

Ponadto pamiętaj, że zasiłek otrzymasz tylko wtedy, gdy poprawnie wypełnisz formularz i prawidłowo złożysz wniosek. Dlatego jeśli znasz norweski, ale nie rozumiesz języka urzędowego, skorzystaj z naszej pomocy. Rozwiejemy Twoje wątpliwości oraz pomożemy wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy w Norwegii.

Dlaczego warto złożyć wniosek o kontantstøtte?

Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymywać przez 7 miesięcy. Oznacza to, że łącznie na Twoje konto może trafić aż 52 500 NOK. W przeliczeniu na złotówki jest to kwota 19 300. Takie środki finansowe to solidne wsparcie domowego budżetu – zwłaszcza że koszty utrzymania w Norwegii są wysokie.

Jeśli jedna z dorosłych osób tworzących gospodarstwo domowe nie pracuje i poświęca się opiece nad dzieckiem, zasiłek opiekuńczy może okazać się potrzebnym zastrzykiem gotówki. Dlatego jeśli gubisz się w gąszczu norweskich przepisów lub po prostu nie znasz języka, skorzystaj z naszej pomocy i postaraj się o to świadczenie z nami. Pomożemy Ci:

  • skompletować dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku;
  • upewnić się, że spełniasz warunki uprawniające do otrzymania świadczenia. Dzięki temu unikniesz strat czasu na zebranie wszystkich dokumentów, jeśli okaże się, że w danym momencie nie możesz liczyć na zasiłek opiekuńczy;
  • otrzymać wyrównanie do 3 miesięcy wstecz – jest to kwota ponad 22 000 NOK, dlatego nie rezygnuj z niej, jeśli masz możliwość ją otrzymać;
  • wypełnić wszystkie potrzebne formularze.

Jakie jeszcze zasiłki przysługują w związku z opieką i wychowaniem dzieci?

W Norwegii można otrzymać także zasiłek rodzinny i rozszerzony zasiłek rodzinny (na dzieci w wieku 0–6 lat). Oprócz tego, jeśli Twoi podopieczni chodzą do przedszkola, możesz postarać się o specjalne dofinansowanie, aby opłacić ich pobyt w placówce. Pomagamy w złożeniu wniosków o przyznanie wszystkich tych świadczeń. Dopłata do przedszkola, zasiłek rodzinny, opiekuńczy, macierzyński i tacierzyński mogą stanowić znaczące wsparcie finansowe dla Twojej rodziny!

Odzyskamy dla Ciebie pieniądze z zasiłku opiekuńczego w Norwegii

Nawet do 3 miesięcy zwrotu – tyle możemy odzyskać za zasiłek opiekuńczy, do którego miałeś prawo w Norwegii. Dopełnimy formalności i będziemy służyć wsparciem, przez cały czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.