Skip to main content

Kildeskatt – sposób rozliczania podatku dochodowego

Prawo podatkowe w Norwegii bardzo często ulega zmianom. Trudno być z nim na bieżąco, mając na głowie także inne aspekty życia w kraju fiordów. Jedne podatki są zastępowane drugimi, i tak też jest w przypadku kildeskatt (inaczej: PAYE, podatek 25%). To sposób rozliczania podatku dochodowego, który ma za zadanie uprościć tutejszy system podatkowy dla migrantów zarobkowych.

Oszacowanie karty podatkowej

Aby ułatwić naszym klientom podjęcie decyzji, który sposób opodatkowania jest dla nich najkorzystniejszy, nasza firma ATS Anna Stankiewicz wprowadziła nową usługę. Polega ona na oszacowaniu karty podatkowej, czyli sprawdzeniu, czy kildeskatt jest korzystny dla Klienta, czy raczej powinien on pozostać przy rozliczaniu np. w statusie pendler.

Klient decydujący się na tę usługę musi podać wszystkie dane podatkowe za dany rok tj. wysokość dochodu oraz wszystkie planowane odpisy od podatku.

 Kildeskatt – na czym polega?

Kildeskatt (inaczej: PAYE, podatek 25%) to sposób opodatkowania, który wynika z nowego sposobu wyliczania zaliczki na podatek dla pracowników zagranicznych, ale pracujących w Norwegii, czyli rezydentów. Został on wprowadzony od 1 stycznia 2019 r. przez norweski urząd podatkowy – Skatteetaten.

Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

  • Kildeskatt to stałe opodatkowanie zarobków;
  • Dochody są opodatkowane w wysokości 25%;
  • Dochód jest rozliczany miesięcznie – nie ma opcji zwrotu ani niedopłaty podatku.

Ta forma opodatkowania przewidziana jest dla osób przebywających w Norwegii tylko przez krótki okres w danym roku podatkowym, na przykład miesiąc lub dwa.

Kildeskatt – zalety rozwiązania

Zaletą korzystania z kildeskatt jest to, że podatnik nie martwi się o rozliczenia podatkowe. Zgłasza pracodawcy oraz w Norweskim Urzędzie Skarbowym, że chce korzystać z kildeskatt i na tym kończy się jego rola. Od tej pory pracodawca pobiera co miesiąc podatek w wysokości 25%, a po zakończeniu roku podatkowego, podatnik nie ma obowiązku składania żadnego zeznania podatkowego.

Kildeskatt – wady rozliczenia

Doradcy w firmie ATS Anna Stankiewicz przeanalizowali różne warianty rozliczeń, a zwłaszcza porównali stały sposób rozliczania (PAYE) z rozliczeniem w statusie „pendler”.

Wnioski są takie, że oprócz powyżej opisanych zalet nowego rozwiązania, są także pewne jego niekorzystne konsekwencje dla podatników. Mianowicie podatnik wybierający kildeskatt:

  • nie ma prawa do żadnych dodatkowych odliczeń, czyli w przypadku statusu pendler nie ma możliwości odliczenia diet, mieszkania, dojazdów oraz wszelkich innych dodatków do wynagrodzenia itp., a w przypadku osób korzystających z odpisu 10% – nie ma możliwości odpisu 10% wartości dochodów;
  • nie ma możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, która przysługuje KAŻDEMU podatnikowi niekorzystającemu z rozliczenia kildeskatt;
  • zobowiązany jest opodatkować wszystkie dodatki od wynagrodzenia jakie mu przysługują, nawet jeśli wcześniej nie musiał płacić od nich żadnego podatku. Przy wyborze kildeskatt należy wziąć pod uwagę, że te dodatki wchodzą w sumę przychodów całkowitych. Oznacza to, że jeśli pensja z dodatkami przekroczy wartość 642 950 NOK w roku 2023, to nie będzie można skorzystać z kildeskatt;

Konsultanci ATS Pomoc w Norwegii oszacowali, że średnio przy rozliczeniu w statusie pendler lub po uwzględnieniu wszystkich innych odliczeń od podatku, podatnik płaci ok. 15-17% podatku, więc jest to dużo mniej niż przy wybraniu nowego sposobu opodatkowania.

Kiedy kildeskatt może nie opłacać się podatnikowi?

Kildeskatt to rozwiązanie cenione za prostotę i automatyzm. Jednak dla niektórych osób może okazać się ono niekorzystne. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy pozostając przy tradycyjnym sposobie rozliczania, mogli odliczać od podatków szereg przysługujących im ulg, np.:

  • odpisów rodzicielskich – bywa, że dzieci tych osób, które nie mieszkają na stałe w Norwegii, uczęszczają do tamtejszych przedszkoli i żłobków. Tradycyjny sposób rozliczania podatków gwarantuje, że rodzice mogą liczyć na ulgę związaną z ponoszeniem wydatków na opłacenie czesnego w tych placówkach. Ci, którzy zdecydują się na kildeskatt, nie będą mogli liczyć na zwrot podatku z tego tytułu;
  • dotyczących odsetek od kredytów – w Norwegii kredytobiorcy mogą odliczyć od podatku odsetki płacone od kredytu – jednak jeśli przejdą oni na kildeskatt, to stracą taką możliwość.

Kildeskatt może oznaczać straty związane nie tylko z utratą statusu pendler, który umożliwia odliczenie od podatku m.in. kosztów dojazdu do pracy. Podjęcie decyzji o przejściu na taki sposób rozliczania się z urzędem skarbowym może oznaczać znacznie większe straty dla pracowników zagranicznych. Dlatego warto przeanalizować swoją sytuację, a najlepiej skontaktować się z nami – doradzimy Ci optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Kto może skorzystać z kildeskatt?

Kildeskatt (inaczej: PAYE, podatek 25%) to rozwiązanie skierowane do pracowników, którzy nie mieszkają na stałe w Norwegii. Ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozliczania podatnika z podatku dochodowego. Skierowane jest do osób, które przyjechały do Norwegii na jakiś czas i muszą rozliczyć się tu z podatku, niemniej ich stałym miejscem zamieszkania jest np. Polska.

Z rozwiązania mogą skorzystać zagraniczni pracownicy, o łącznych dochodach (włącznie z dietami i wypłacanymi dodatkami, nawet tymi nieopodatkowanymi) nie większych niż  642 950 NOK w roku 2023.

Co do zasady, podatnik nie może być rezydentem podatkowym w Norwegii, aby móc skorzystać z tego rozwiązania – jego pobyt w Norwegii nie może przekraczać 183 dni w Norwegii w trakcie roku.

Podatnicy, którzy w trakcie roku podatkowego stają się rezydentami w Norwegii do celów podatkowych, mogą być opodatkowani kildeskatt, ale tylko w tym roku, w którym stali się rezydentami.

Kto jeszcze nie może skorzystać z kildeskatt?

Kildeskatt oznacza dla podatników rozliczany miesięcznie, stały podatek dochodowy. Norwegia to kraj, w którym wielu obywateli chciałoby skorzystać z tego rozwiązania. Jednak jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla cudzoziemców pracujących w kraju fiordów.

Oprócz tego w niektórych przypadkach także pracownicy zagraniczni nie mogą przejść na kildeskatt. Dotyczy to:

  • marynarzy;
  • pracowników szelfu kontynentalnego;
  • osób prowadzących własną działalność gospodarczą;
  • tych, którzy otrzymują opodatkowane świadczenie z Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) – może to być np. zasiłek rodzicielski czy dla bezrobotnych;
  • osób, które uzyskują dochód z tytułu najmu lokalu;
  • tych, którzy są związani umową o pracę z norweskim pracodawcą, jednak wykonują obowiązki zawodowe poza Norwegią.

Chcąc uniknąć problemów w urzędzie skarbowym z rozliczaniem podatków, należy być biegłym w przepisach i trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o wprowadzane w nich zmiany. Rodzaje odliczeń, korekty zeznań, a także zmiana sposobu opodatkowania to sprawy, które nie mają tajemnic przed naszymi specjalistami – dlatego skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Czy kildeskatt jest obowiązkowe?

Kildeskatt nie jest obligatoryjny, tzn. podatnik może, ale nie musi wybierać tego sposobu rozliczania. Warto wiedzieć, że jeśli jednak zdecyduje się wybrać kildeskatt jako sposób rozliczania, np. w styczniu, to w trakcie roku może zmienić go na inny sposób rozliczania, zgłaszając zmianę w norweskim Urzędzie Skarbowym oraz do pracodawcy. Jednak w tym przypadku nie będzie mógł ponownie, w trakcie roku podatkowego, wrócić do kildeskatt.

Ponadto, jeśli podatnik wybierze kildeskatt, a będzie przebywał w Norwegii dłużej niż 183 dni, bądź przekroczy kwotę dochodu stanowiącą 642 950 NOK, norweski urząd skarbowy zmieni rozliczenie na zwykłe.

Każdy podatnik może zrezygnować z kildeskatt i rozliczyć się w normalnym trybie. Zwykle bardziej opłaca się rezygnacja z kildeskatt, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zapraszamy do naszych biur, wykonujemy kalkulacje i robimy symulację opłacalności.

Myślisz o przejściu na kildeskatt? Zgłoś się do nas, a sprawdzimy, czy to opcja dla Ciebie!

Dla wielu osób, które przyjeżdżają do kraju fiordów, kildeskatt wydaje się kuszącym rozwiązaniem. Jest to prosty, automatyczny system, który pozwala uniknąć formalności związanych z corocznym rozliczaniem się z urzędem skarbowym. Mimo tego nawet jeśli przyjeżdżasz do Norwegii, aby pracować nad krótkim projektem, skontaktuj się z nami!

  • Przeanalizujemy, czy w Twojej sytuacji kildeskatt jest na pewno najlepszym rozwiązaniem

Podpowiemy Ci, ile stracisz, a ile zyskasz, decydując się na ten sposób rozliczania podatków. Zgłoś się do nas, opowiedz nam o swojej sytuacji, a być może okaże się, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę w Norwegii, pomożemy Ci też w załatwieniu karty podatkowej.

  • Sprawdzimy, czy możesz skorzystać z kildeskatt

Nawet jeśli przebywasz i pracujesz w Norwegii krócej niż 183 dni w ciągu roku, być może nie będziesz mógł skorzystać z kildeskatt. Ocenimy, czy wykonywany przez Ciebie zawód i uzyskiwany przez Ciebie dochód nie są przeszkodami w przejściu na ten sposób opodatkowania.

Kildeskatt to uproszczony sposób naliczania podatków od dochodów, dlatego wiele osób szybko decyduje się na korzystanie z tego rozwiązania. Jednak, jeśli coroczne składanie zeznania czy odliczanie ulg wydają Ci się zbyt skomplikowane, możesz skontaktować się z nami. Pomożemy w sytuacji, gdy załatwianie spraw urzędowych utrudnia Ci słaba znajomość języka, a zależy Ci na tym, aby prawidłowo, szybko i bez problemów rozliczać się z urzędem skarbowym!

Potrzebujesz więcej informacji na temat Kildeskatt?

Zapraszamy do naszych biur w Polsce i Norwegii, w celu uzyskania więcej informacji na ten temat. Jeśli nie możesz nas odwiedzić – zadzwoń!

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com