Jak rozliczyć podatek z Norwegii?

Na przełomie marca i kwietnia każdego roku norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom rozliczenia roczne na ich profil Altinn. Zadaniem każdego jest sprawdzenie poprawności danych oraz dokonanie odpisów od podatku, jeśli takie są dostępne.

Rozliczymy Cię z podatku w Norwegii

Wypełnimy skattemelding tak, aby ująć wszystkie należne Ci ulgi i odliczenia

Podatki w Norwegii – kiedy i jak się rozliczyć?

Wiosna to czas, w którym norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom ich roczne rozliczenia. Jeśli zaliczasz się do tego grona, to na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia danych zawartych w rozliczeniu oraz dokonania odliczeń od podatku (o ile ci one oczywiście przysługują). Masz na to czas do 30 kwietnia; jeśli rozliczenia w Norwegii są dla ciebie zupełną nowością, warto wcześniej zapoznać się z systemem odprowadzania podatków, dzięki czemu unikniesz błędów i zyskasz pewność, że cały proces przebiegł prawidłowo.

Jakie podatki płaci się w Norwegii?

Rok podatkowy w Norwegii trwa tyle samo co w Polsce – od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Norweskie podatki dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Pośrednie, czyli VAT i podatki akcyzowe, są naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, eksportu lub importu – podobnie jak w Polsce. Z kolei podatki bezpośrednie to te płacone bezpośrednio do urzędu skarbowego; do ich płacenia zobowiązane są zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Podatki bezpośrednie to przede wszystkim podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od spadków i darowizn czy podatek od nieruchomości (jest on nakładany przez niektóre norweskie gminy).

Ile wynoszą podatki w Norwegii?

Najważniejszym pytaniem w odniesieniu do przepisów podatkowych jest oczywiście: ile wynoszą podatki w Norwegii? W wielu krajach, takich jak Norwegia, podatki obliczane są z uwzględnieniem progów podatkowych: po ich przekroczeniu podatnik jest zobowiązany do zapłaty wyższej kwoty podatku. Jeśli chodzi o rok 2020 progi podatkowe w Norwegii wynoszą:

 • do 180 800 NOK
 • I próg: 180 800 NOK +1,9%,
 • II próg: 254 500 NOK + 4,2%,
 • III próg: 639 750 NOK + 13,2%,
 • IV próg: od 999 550 NOK + 16,2%

Jak obliczyć podatek w Norwegii?

Zastanawiasz się, ile wyniesie cię podatek w Norwegii? Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego od zysku firmy w wysokości 22% deklarowanego zysku oraz składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 11,4%. Jeśli natomiast zatrudniasz się w firmie, to pracodawca odprowadza zaliczki od pensji pracownika na poczet podatku dochodowego, na Tobie jednak spoczywa obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym do 30 kwietnia (roku następnego po roku rozliczeniowym). Najprostszym sposobem na wyliczenie, jaki podatek musisz zapłacić, jest skorzystanie z kalkulatorów online. Wystarczy wpisać dochody brutto oraz koszty uzyskania przychodu uzyskane w całym roku podatkowym w odpowiedniej walucie. Możesz także skorzystać z pomocy biura consultingowego dla Polaków pracujących w Norwegii.

Jeżeli podatnik nie ma żadnych odliczeń, a jego dane we wstępnej propozycji urzędu są poprawne, nie musi już nic zrobić. Nieodesłanie rozliczenia oznacza iż podatnik sprawdził  wszystkie dane, oraz że się one zgadzają i nie ma dodatkowych odpisów. Na tej podstawie fiskus w czerwcu prześle ostateczną wersję rozliczenia-skatteoppgjør do podatnika.

Kto musi rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym?

Jeśli chodzi o rozliczenia i podatek, Norwegia nie wymaga składania zeznania podatkowego – w takim wypadku podatnik zostaje rozliczony automatycznie. Jeśli jednak zależy ci na wyższym zwrocie, warto złożyć rozliczenie podatkowe. Jeżeli nie złożysz zeznania, tracisz także możliwość odwoływania się od automatycznego rozliczenia w momencie, gdy nieprawidłowo naliczono podatek,  Norwegia odsetki od kredytu hipotecznego wziętego w Polsce pozwala umieścić w rozliczeniu podatkowym za dany rok, jednak nie dzieje się to automatycznie – to przykład na to, że czasem warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje złożenie zeznania podatkowego. Pamiętaj także, że jeśli chodzi o podatek, Norwegia rozliczenie traktuje bardzo poważnie: jeśli w zeznaniu rozliczonym automatycznie pojawiają się błędy lub niekompletne informacje, urząd skarbowy może nałożyć dodatkowy podatek w wysokości 30% należnego podatku.

Kiedy jest możliwa korekta rozliczenia podatkowego?

Korektę rozliczenia podatkowego możesz złożyć do 5 lat wstecz – np. wówczas, jeśli nie dokonałeś odliczeń od podatku. Z doświadczeń naszego biura wynika, że poprawnie złożone korekty zazwyczaj spotykają się z pozytywną decyzją norweskiego urzędu skarbowego. Pomagamy w ich przygotowaniu.

Z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać?

Podatnicy rozliczający się w Norwegii mogą skorzystać z wielu korzyści, do których zaliczają się przede wszystkim:

 • status pendler – czyli ulga przysługująca zagranicznym pracownikom podróżującym pomiędzy swoim krajem i Norwegią,
 • odliczenie za odsetki kredytu hipotecznego zarówno w Polsce, jak i w Norwegii,
 • odpis rodzicielski, obejmuje koszty przedszkola, opiekunki, świetlicy oraz zajęć ddoatkowych dla dzieci ,  poniesione zarówno w Polsce, jak i w Norwegii,
 • odpis z tytułu środków zgromadzonych na BSU,
 • odpis za bramki i promy,
 • odpis za dojazdy do pracy w Norwegii,
 • odpis za związki zawodowe,
 • odpis za składki na dodatkowy filar, potrącane z pensji.

Warto również wiedzieć, że w Norwegii obowiązuje kwota wolna od podatku (minsterfradrag), uzależniona od przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym (maksymalnie 43% kwoty brutto) oraz 4 progi podatkowe.

Ile wynosi podatek dochodowy w Norwegii? System podatkowy w Norwegii opiera się na skali proporcjonalnej – osoby zarabiające więcej zobowiązane są do płacenia wyższych podatków. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „podatek Norwegia ile procent”, możesz poznać dokładne progi i stawki podatkowe; w roku 2020 I próg podatkowy wynosił 180 800 NOK.

Odliczenia i ulgi nie mają wpływu na ustalenie wysokości kwoty wolnej i progów podatkowych.  

Kiedy wypłacają podatek – Norwegia ma odrębne terminy.

Od zeszłego roku nastąpiło przyspieszenie terminu startu rozliczeń podatkowych. Norweski urząd skarbowy zaczął rozsyłanie wstępnego rozliczenia podatkowego już w marcu. Kiedy wypłacają podatek? Norwegia podchodzi do tego bardzo skrupulatnie: jeśli posiadasz dostęp do elektronicznego systemu Altinn, lub inną z form logowania,  zwrot możesz uzyskać nawet w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia rozliczenia.

Podwójny podatek – Norwegia i Polska

Jeszcze do niedawna ulga abolicyjna pozwalała na uniknięcie podwójnego opodatkowania; zagraniczni podatnicy zobowiązani byli do płacenia podatków w tym kraju, w którym pieniądze zostały zarobione. Od stycznia 2021 roku pracownicy zarabiający w Norwegii zapłacą jednak podwójny podatek. Norwegia znajduje się bowiem na liście krajów, z których dochody należy rozliczyć na nowych zasadach. W praktyce wygląda to następująco: w przypadku dochodu za 2021 rok zwolnionego z podatku w Norwegii, w Polsce konieczne będzie zapłacenie podatku, gdy kwota przekroczy kwotę wolną od podatku (czyli 8000 zł). Wynosi on 17% dla kwoty do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty – 32%. Jeśli podatek zapłacony za granicą będzie niższy, konieczne jest zapłacenie różnicy.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach? Skorzystaj z usług profesjonalistów!

Norweski system podatkowy jest dosyć zawiły – szczególnie osoby, które dopiero od niedawna pracują za granicą mogą mieć problem z rozliczeniem i skorzystaniem z wszystkich dostępnych ulg i odliczeń. Jeśli nie chcesz martwić się zachowaniem terminów i wypełnianiem dokumentów, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Firma zajmująca się zeznaniami podatkowymi określi, jakie ulgi przysługują ci w danym roku oraz pomoże w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Nie musisz także przejmować się tłumaczeniem dokumentacji z języka polskiego na norweski. Postaw na doświadczoną firmę zajmującą się prawem podatkowym w Norwegii, by zaoszczędzić czas i nerwy związane z corocznym obowiązkiem.

Złożymy poprawną deklarację skattemelding, uwzględniając wszystkie należne Ci zniżki

Uzyskaj pełen zwrot podatku, jaki Ci przysługuje!

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com