Podatki w Norwegii – kiedy i jak się rozliczyć?
Wiosna to czas, w którym norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom ich roczne rozliczenia. Jeśli zaliczasz się do tego grona, to na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia danych zawartych w rozliczeniu oraz dokonania odliczeń od podatku (o ile ci one oczywiście przysługują). Masz na to czas do 30 kwietnia; jeśli rozliczenia w Norwegii są dla ciebie zupełną nowością, warto wcześniej zapoznać się z systemem odprowadzania podatków, dzięki czemu unikniesz błędów i zyskasz pewność, że cały proces przebiegł prawidłowo.
Jakie podatki płaci się w Norwegii?
Rok podatkowy w Norwegii trwa tyle samo co w Polsce – od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Norweskie podatki dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Pośrednie, czyli VAT i podatki akcyzowe, są naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, eksportu lub importu – podobnie jak w Polsce. Z kolei podatki bezpośrednie to te płacone bezpośrednio do urzędu skarbowego; do ich płacenia zobowiązane są zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Podatki bezpośrednie to przede wszystkim podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od spadków i darowizn czy podatek od nieruchomości (jest on nakładany przez niektóre norweskie gminy).
Ile wynoszą podatki w Norwegii?
Najważniejszym pytaniem w odniesieniu do przepisów podatkowych jest oczywiście: ile wynoszą podatki w Norwegii? W wielu krajach, takich jak Norwegia, podatki obliczane są z uwzględnieniem progów podatkowych: po ich przekroczeniu podatnik jest zobowiązany do zapłaty wyższej kwoty podatku. Jeśli chodzi o rok 2020 progi podatkowe w Norwegii wynoszą:
- do 180 800 NOK
- I próg: 180 800 NOK +1,9%,
- II próg: 254 500 NOK + 4,2%,
- III próg: 639 750 NOK + 13,2%,
- IV próg: od 999 550 NOK + 16,2%
Jak obliczyć podatek w Norwegii?
Zastanawiasz się, ile wyniesie cię podatek w Norwegii? Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego od zysku firmy w wysokości 22% deklarowanego zysku oraz składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 11,4%. Jeśli natomiast zatrudniasz się w firmie, to pracodawca odprowadza zaliczki od pensji pracownika na poczet podatku dochodowego, na Tobie jednak spoczywa obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym do 30 kwietnia (roku następnego po roku rozliczeniowym). Najprostszym sposobem na wyliczenie, jaki podatek musisz zapłacić, jest skorzystanie z kalkulatorów online. Wystarczy wpisać dochody brutto oraz koszty uzyskania przychodu uzyskane w całym roku podatkowym w odpowiedniej walucie. Możesz także skorzystać z pomocy biura consultingowego dla Polaków pracujących w Norwegii.
Jeżeli podatnik nie ma żadnych odliczeń, a jego dane we wstępnej propozycji urzędu są poprawne, nie musi już nic zrobić. Nieodesłanie rozliczenia oznacza iż podatnik sprawdził wszystkie dane, oraz że się one zgadzają i nie ma dodatkowych odpisów. Na tej podstawie fiskus w czerwcu prześle ostateczną wersję rozliczenia-skatteoppgjør do podatnika.
Kto musi rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym?
Jeśli chodzi o rozliczenia i podatek, Norwegia nie wymaga składania zeznania podatkowego – w takim wypadku podatnik zostaje rozliczony automatycznie. Jeśli jednak zależy ci na wyższym zwrocie, warto złożyć rozliczenie podatkowe. Jeżeli nie złożysz zeznania, tracisz także możliwość odwoływania się od automatycznego rozliczenia w momencie, gdy nieprawidłowo naliczono podatek, Norwegia odsetki od kredytu hipotecznego wziętego w Polsce pozwala umieścić w rozliczeniu podatkowym za dany rok, jednak nie dzieje się to automatycznie – to przykład na to, że czasem warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje złożenie zeznania podatkowego. Pamiętaj także, że jeśli chodzi o podatek, Norwegia rozliczenie traktuje bardzo poważnie: jeśli w zeznaniu rozliczonym automatycznie pojawiają się błędy lub niekompletne informacje, urząd skarbowy może nałożyć dodatkowy podatek w wysokości 30% należnego podatku.
Kiedy jest możliwa korekta rozliczenia podatkowego?
Korektę rozliczenia podatkowego możesz złożyć do 5 lat wstecz – np. wówczas, jeśli nie dokonałeś odliczeń od podatku. Z doświadczeń naszego biura wynika, że poprawnie złożone korekty zazwyczaj spotykają się z pozytywną decyzją norweskiego urzędu skarbowego. Pomagamy w ich przygotowaniu.