Skip to main content
NEWS

Podwójne opodatkowanie – najczęściej zadawane pytania

By 19 lutego 2021No Comments
  1. Co to jest ulga abolicyjna?

Jedna z ulg podatkowych przeznaczona dla podatników, uzyskujących przychody za granicą kraju, w którym mieszkają na stałe.

Przykład: Pan Jan pracował w Norwegii w 2018, a jego rodzina mieszkała w tym czasie na stałe w Polsce. Dzięki uldze abolicyjnej zapłacił podatek z przychodu tylko w Norwegii.

2. Od kiedy obowiązują nowe przepisy dotyczące zniesienia ulgi abolicyjnej?

01 stycznia 2021r. – oznacza to, że zobowiązani będziemy zgłosić przychody za rok 2021 zarówno w Polsce jak i w Norwegii. Nie oznacza to jednak, że dochód zostanie opodatkowany jednocześnie w dwóch krajach.

Wyjątek! Osoby, które przebywają w Polsce na norweskich świadczeniach (renta chorobowa, emerytura) i posiadają również przychód w Polsce, zobowiązani są przedstawić w banku (jeżeli świadczenia wpływają na polskie konto) dokument informujący o ilości pobieranego podatku w Norwegii. Bez tego dokumentu, bank samodzielnie wyliczy kwotę i pobierze zaliczkę na podatek dochodowy.

3. Kogo dotyczy zniesienie ulgi abolicynej?

Polaków pracujących m.in. w Norwegii, którzy posiadają w Polsce centrum interesów życiowych lub pracowników sezonowych przebywających w Polsce więcej niż 183 dni w roku.

Przykład: Pan Jan, który pracuje w Norwegii, a żona wraz z dziećmi przebywa w Polsce, przepracował cały 2021 tylko w Norwegii – w 2022 zobowiązany jest rozliczyć się z podatku w Norwegii (najkorzystniej w statusie pendler). W Polsce składa TYLKO Pit ZG, w którym informuje o przychodach opodatkowanych w innym kraju – nie płaci podatku do Urzędu Skarbowego w Polsce.

Inny przykład: Pan Grzegorz, który przepracował w Polsce styczeń, luty, marzec, a w kwietniu postanowił wyjechać do pracy do Norwegii – w 2022 roku rozliczy przychód w Norwegii, który osiągnie od kwietnia do grudnia, a Urząd Skarbowy w Polsce rozliczy takiego podatnika łącząc te dwa przychody. Wtedy Pan Grzegorz dopłaci różnicę podatku, jeśli taka wystąpi. Należy pamiętać, że podatki w Norwegii mimo wszystko są wyższe niż w Polsce, zatem dopłata podatku w większości przypadków nie wystąpi lub będzie bardzo mała.

4. Jeżeli się rozwiodę lub wymelduje nie będę musiał płacić podatku?

Nie zapłaci podatku ten, kto nie osiągnął dochodu w Polsce w danym roku.

Nie ma znaczenia stan cywilny lub meldunek. Rozwód spowoduje dla większości utratę statusu pendler, bądź współmałżonek utraci prawa do świadczeń w przypadku śmierci podatnika.

Przykład: Pan Jan jest rozwodnikiem, dzieci ma dorosłe, nie ma meldunku w Polsce. W Norwegii następuje przerwa na budowie. Nie ma wypracowanego prawa do permitteringu, więc postanawia przyjechać do Polski. W Polsce kolega proponuje mu jednorazowe zlecenie. Oznacza to, że Pan Jan mimo stanu cywilnego, braku meldunku, zobowiązany jest rozliczyć się w Norwegii oraz w Polsce łącząc te dwa przychody.

5. Jeżeli pieniądze za wynagrodzenia lub świadczenia będą wpływały na inne konta, to uniknę płacenia podatku?

Nie. Każdy podatnik zobowiązany jest zgłosić w Urzędzie Skarbowym informacje jeżeli osiąga przychody w innym kraju. Nawet jeśli wpływają one do zagranicznych banków

6. Który Polak mieszkający w Norwegii nie musi składać PIT-u w 2022?

Ten, który pracuje, mieszka i osiąga dochody tylko w Norwegii. I nie ma centrum interesów życiowych w Polsce.

Przykłady:

  • Pan Jan, który przeprowadził się do Norwegii wraz z rodziną i przyjeżdżają do Polski tylko na wakacje (nawet do swojego własnościowego mieszkania).
  • Rozwodnik mieszkający na stałe w Norwegii, którego dorosłe dzieci mieszkają w Polsce.
  • Rozwodnik mieszkający na stałe w Norwegii, którego niepełnoletnie dzieci mieszkają w Polsce razem z byłą żoną.
  • Kawaler, który do Polski przyjeżdża dwa razy w roku (nie jest rozliczany w statusie 'samotny pendler') do własnego mieszkania.

Wniosek:

Nie trzeba się rozwodzić, zakładać kont poza granicami kraju.

Ten kto musi zapłacić podatek, niech zrobi to w terminie, tak by uniknąć kary nałożonej przez Urząd Skarbowy.

Jeżeli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi – napisz do nas.

Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.