Nostryfikacja wykształcenia wyższego w Norwegii – co to takiego?
Nostryfikacja to uznanie ważności tytułów zawodowych oraz świadectw i stopni naukowych, uzyskanych w innych krajach. Państwowy Organ ds. Jakości Wykształcenia w Norwegii (NOKUT, od niedawna HK-dir) może uznać wyższe wykształcenie z zagranicy w stopniu ogólnym (dotyczącym poziomu i zakresu kształcenia), a następnie nostryfikować, czyli przeliczyć punkty i ewentualnie uznać wykształcenie za odpowiadające norweskim stopniom, takim jak absolwent szkoły wyższej, licencjat, magister lub doktor.
Procedura, w ramach której przeprowadzana jest nostryfikacja dyplomu w Norwegii, polega na dokładnym sprawdzeniu programu nauczania, poziomu nauczania oraz dyplomu. W rzadkich przypadkach może wymagać uzupełnienia brakujących elementów wiedzy lub odbycia praktyk.
Uznanie lub autoryzacja wykształcenia w Norwegii a zawody regulowane – co warto o nich wiedzieć?
W niektórych zawodach regulowanych, takich jak na przykład medycyna, architektura czy inżynieria, wymagane jest uzyskanie kwalifikacji specjalistycznych. Samo uznanie polskiego dyplomu w Norwegii przez NOKUT może nie wystarczyć.
Konieczne będzie wtedy złożenie aplikacji w celu uzyskania licencji do wykonywania zawodu, a także rejestracja w odpowiednim ministerstwie lub innej instytucji, dedykowanej danej profesji. Dla przykładu – autoryzacja dyplomu pielęgniarki w Norwegii to zadanie, które jest realizowane przez Ministerstwo Zdrowia w tym kraju. Opisywana procedura dotyczy czasami również zawodów, które nie wymagają wyższego wykształcenia, ale wiążą się z konkretną wiedzą i umiejętnościami – np. elektryka czy nauczyciela.
Czy warto starać się o uznanie polskiego dyplomu w Norwegii w zawodach nieregulowanych?
Warto wspomnieć, że w Skandynawii istnieje także wiele zawodów nieregulowanych. W takim przypadku uznanie wykształcenia w Norwegii nie jest konieczne, by móc podjąć pracę. Trzeba jednak zauważyć, że pracodawcy coraz częściej i tak wymagają od kandydata na dane stanowisko dokumentów, potwierdzających umiejętności. Z dyplomem czy świadectwem jest po prostu łatwiej.
Jako zwody nieregulowane, w których nie jest konieczne potwierdzenie wykształcenia w NOKUT, Norwegia uznaje m.in.:
- malowanie wnętrz,
- ogrodnictwo,
- hydraulictwo,
- mechanikę samochodową,
- translację,
- ciesielstwo,
- budownictwo,
- kosmetologię,
- fryzjerstwo,
- stolarstwo,
- tapicerstwo,
- masarstwo,
- pracę w szeroko pojętej gastronomii i hotelarstwie.
W wymienionych profesjach nie jest wymagane udowodnienie posiadanych kwalifikacji przy pomocy odpowiednich dokumentów, ale – tak jak wspominaliśmy – nie oznacza to, że pracodawca nie poprosi o świadectwo kwalifikacji zawodowych lub dyplom ukończenia studiów. Co więcej, w niektórych branżach może być konieczne przedstawienie dokumentu, potwierdzającego znajomość języka norweskiego bądź przynajmniej angielskiego.
Dlaczego warto starać się o uznanie polskiego wykształcenia w Norwegii?
Posiadanie potwierdzenia zawodowych kwalifikacji czy dyplomu studiów wyższych, równorzędnego z tym, który można uzyskać na norweskiej uczelni, to nie tylko możliwość łatwiejszego znalezienia pracy i większe szanse na rozmowach kwalifikacyjnych. Takie rozwiązanie ma również kilka innych korzyści.
1. Nowe perspektywy zawodowe
Nostryfikacja dyplomu w Norwegii to szansa dla osób, które w tym kraju szukają pracy w instytucjach państwowych oraz największych, prestiżowych firmach. Takie organizacje stawiają zazwyczaj na specjalistów z najwyższej półki, wymagając potwierdzenia kwalifikacji zarówno w stopniu praktycznym, jak i formalnym.
2. Wyższe zarobki
Często, poprzez uznanie wykształcenia, można liczyć w Norwegii na wyższą stawkę godzinową. Łatwiej również rozmawia się z pracodawcą o podwyżce, zyskując argument w postaci odpowiedni kwalifikacji zawodowych czy specjalistycznej wiedzy.
3. Kontynuowanie nauki
W wielu przypadkach od osób, które chcą rozpocząć studia podyplomowe w Norwegii, wymaga się uznania dyplomu z wcześniejszych etapów edukacji przez NOKUT. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, gdy w planach jest studiowanie innego kierunku – dzięki nostryfikacji od razu zalicza się kilka przedmiotów z polskiej uczelni. Czasami można spotkać się również z kursami lub egzaminami, których ukończenie wymaga udokumentowania posiadanego wykształcenia.