Skip to main content

Becikowe w Norwegii

Becikowe w Norwegii – Engangsstønad

Urodziłaś dziecko w Norwegii? Możesz ubiegać się o jednorazową zapomogę od państwa w związku z powitaniem na świecie maleństwa. Planujesz adopcję? Skorzystaj z Engangsstønad i ciesz się z dodatkowego wsparcia.

Skorzystaj z pomocy państwa norweskiego – uzyskaj becikowe

Pomożemy Ci we wnioskowaniu o wypłatę becikowego – skontaktuj się z nami, dopełnimy wszelkich formalności po urodzeniu dziecka.

Komu przysługuje becikowe w Norwegii?

Świadczenie przysługuje matkom należącym do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego lub samotnym ojcom będącym w podobnej sytuacji. Zasiłek przysługuje na każde urodzone lub adoptowane dziecko (jedyny wyjątek stanowi adopcja biologicznego dziecka małżonka).

Kiedy należy więc ubiegać się o becikowe w Norwegii? W dwóch sytuacjach:

 • Bezpośrednio po narodzinach maleństwa,
 • Po adopcji dziecka poniżej 15 roku życia.

Becikowe – ile wynosi w Norwegii?

Obecna stawka becikowego (engangsstønad) to 92 648 NOK (stawka obowiązująca od 1 stycznia 2023). O wypłatę becikowego można wnioskować najwcześniej w 22 tygodniu ciąży, a najpóźniej 6 miesięcy po narodzinach dziecka lub bezpośrednio po adopcji. Kwota, którą otrzymuje rodzic w ramach becikowego w Norwegii jest całkowicie wolna od podatku.

Dodatkowy zasiłek za poród w domu

W Norwegii niewiele kobiet decyduje się na poród w domu – ale opcja ta, jest w pełni możliwa do przeprowadzenia. Jeśli kobieta chce rodzić w domu – musi on nastąpić w towarzystwie wykwalifikowanej położnej, specjalizującej się w porodach domowych. W przypadku porodu domowego w Norwegii, oprócz becikowego, matce dziecka przysługuje również dodatkowy zasiłek w kwocie 2920 NOK.

Jakie warunki są konieczne do uzyskania becikowego w Norwegii?

Uzyskaniem becikowego warto zająć się jeszcze przed porodem lub adopcją. Odciążymy przyszłych rodziców, dopełnimu niezbędnych formalności i pomożemy w uzyskaniu engangsstønad. Warto jednak wcześniej się przygotować, by wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać becikowe w Norwegii. Oprócz wspomnianych wcześniej wymogów, przy wnioskowaniu należy złożyć niezbędne dokumenty:

 • Registreringsbevis, czyli rejestrację pobytu w Norwegii lub oppholdstillatelse, czyli pozwolenie na pobyt.
 • Kartę ciąży (bekreftelse på termindato) – dokument lekarski, który potwierdza przebieg ciąży, termin porodu i jest przetłumaczony na język norweski lub angielski.
 • Akt urodzenia lub adopcji dziecka w przypadku, gdy dziecko nie jest urodzone w Norwegii i zarejestrowane w tym kraju.

Jak otrzymać zasiłek na dziecko w Norwegii?

Kobieta, która mieszka w Polsce i jest w ciąży, może także otrzymać norweskie becikowe, jeśli jej partner lub małżonek żyje i pracuje w Norwegii. Aby było to możliwe:

 • ciężarna musi przyjechać do Norwegii;
 • kobieta spodziewająca się dziecka i jej partner muszą przejść procedurę familiegjenforening – łączenia rodzin.

Następnie ciężarna otrzyma swój numer personalny, a jej pobyt zostanie zarejestrowany. Tym samym zaczynie ona przynależeć do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, a po urodzeniu dziecka będzie przysługiwać jej jednorazowa zapomoga z tego tytułu, czyli becikowe.

Kiedy becikowe (engangsstønad) należy się ojcu?

Nie tylko kobiety mogą skorzystać z becikowego w Norwegii. Zasiłek przysługuje również ojcom w poniższych przypadkach:

 • Jeśli ojciec obejmuje pełną opiekę rodzicielską nad dzieckiem z powodu śmierci matki, która wcześniej nie skorzystała z zapomogi;
 • Jeśli matka traci prawa rodzicielskie (z różnych przyczyn) i to ojciec staje jedynym prawnym opiekunem maleństwa (w takich sytuacjach becikowe w Norwegii jest wypłacane nawet w sytuacji, gdy matka wcześniej otrzymała zapomogę);
 • Gdy jako samotny ojciec podejmuje się adopcji dziecka poniżej 15 roku życia;
 • Jeśli w trakcie 53 tygodni od narodzin dziecka zostaje mu przyznana pełna opieka rodzicielska i zostaje on jedynym prawnym opiekunem dziecka.

Zasiłek na dziecko w Norwegii a poród w Polsce

Może się zdarzyć, że mieszkając w Norwegii, urodzisz dziecko w Polsce – np. odwiedzając rodzinę. W takiej sytuacji nie spełniasz jednego z podstawowych wymogów dotyczących otrzymania becikowego – przysługuje ono tylko w przypadku porodu w norweskim szpitalu. Mimo tego możesz liczyć na zasiłek na dziecko w Norwegii, jeżeli masz członkostwo w systemie ubezpieczeń społecznych folketrygden.

Zasiłek na dziecko w Norwegii – becikowe i nie tylko

Jeśli ze względu na zbyt krótki okres zatrudnienia lub zbyt niskie dochody nie możesz ubiegać się o zasiłek rodzicielski (macierzyński lub tacierzyński), otrzymasz becikowe – wystarczy, że należysz do norweskiego systemu ubezpieczeń. Jednak ta jednorazowa zapomoga wypłacana po urodzeniu dziecka nie jest jedynym świadczeniem, które Ci przysługuje.

W Norwegii na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, przysługuje zasiłek rodzinnybarnetrygd. Jego wysokość w 2022 roku to 1676 NOK – stawka ta dotyczy podopiecznego, który ma nie więcej niż 6 lat. Wniosek o świadczenie rodzinne możesz złożyć, logując się na stronie NAV. Okres oczekiwania na jego rozpatrzenie to nawet 24 miesiące. Natomiast na dzieci między 1. a 2. rokiem życia przysługuje Ci kontantstøtte – zasiłek opiekuńczy.

Jak możemy Ci pomóc otrzymać zasiłek na dziecko w Norwegii?

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale też spore wydatki. Dlatego, aby pomóc rodzicom w tym czasie, przyznawane są zasiłki z Urzędu Pracy i Pomocy Socjalnej.

Jeśli nie jesteś obywatelem Norwegii, nie masz dobrze opanowanego języka norweskiego i nie wiesz, jakie świadczenia Ci przysługują, skontaktuj się z nami, a szybko otrzymasz pomoc. Co możemy dla Ciebie zrobić?

 • pomożemy Ci w przygotowaniu dokumentacji

Na pewno masz część dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o becikowe. Może jednak okazać się, że niektóre z nich są sporządzone w języku polskim. Abyś mógł je dostarczyć do NAV, muszą zostać one przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język norweski lub angielski. To zadanie możesz powierzyć nam! Współpracujemy z doświadczonymi tłumaczami, którzy w możliwie najkrótszym czasie przetłumaczą dokumentację niezbędną do otrzymania zasiłku.

 • przeanalizujemy Twoją sytuację

Ocenimy, czy przysługuje Ci jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Przeanalizujemy też, czy na pewno nie możesz otrzymywać zasiłku rodzicielskiego, który byłby dla Ciebie opcją znacznie korzystniejszą finansowo.

 • możesz na nas liczyć także wtedy, kiedy już będziesz składać wniosek o becikowe

Jeżeli nie znasz dobrze norweskiego, może okazać się, że będziesz mieć problem z wypełnieniem formularza czy załatwianiem innych dokumentów potrzebnych do becikowego. Będziemy Cię wspierać także na tym etapie ubiegania się o zapomogę.

Dlaczego warto zaufać naszemu doświadczeniu?

Aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, wniosek o to świadczenie musi być wypełniony prawidłowo. Oprócz tego nie możesz zapomnieć o dołączeniu żadnego z wymaganych dokumentów. Jeśli formalności nie zostaną starannie dopełnione, wypłata zasiłku może odwlec się w czasie. Jeżeli pozwolisz nam sobie pomóc, zadbamy, aby tak się nie stało.

Skontaktuj się z nami niezależnie od tego, czy chcesz ubiegać się becikowe, zasiłek ciążowy, czy kontantstøtte. Pomożemy Ci także, jeśli nie wiesz, jakie inne norweskie świadczenia Ci przysługują. Zaufaj wiedzy i doświadczeniu naszych zaangażowanych specjalistów – otrzymasz od nas wsparcie i kompleksową pomoc!

Przygotujemy dla Ciebie podanie o jednorazową zapomogę – becikowe w Norwegii

Pomożemy Ci ustalić, jaka opcja państwowej zapomogi jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Skontaktuj się z nami – służymy wsparciem przez cały okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
[email protected]
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
[email protected]
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
[email protected]