Skip to main content

Jak uzyskać obywatelstwo norweskie i norweski paszport?

Dla wielu emigrantów norweski paszport jest spełnieniem marzeń. Obywatele norwescy mają wiele przywilejów, z których mogą korzystać nie tylko w tym skandynawskim kraju, ale również zagranicą. Od 2020 r. lokalne przepisy dopuszczają posiadanie podwójnego obywatelstwa.

Chcesz ubiegać się o norweskie obywatelstwo i dostać norweski paszport?

Z chęcią pomożemy Ci uzyskać obywatelstwo Norwegii i rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Zmiany w przepisach prawnych dotyczących norweskiego obywatelstwa

Przyjęcie norweskiego obywatelstwa to procedura czasochłonna i skomplikowana, tym bardziej, że przepisy w tym zakresie często się zmieniały. Wcześniej osoby chcące posiadać norweski paszport musiały zrzec się polskiego obywatelstwa. W styczniu 2018 r. projekt ustawy o dopuszczeniu podwójnego obywatelstwa czekał na wysłuchanie w norweskim parlamencie. Do tej chwili, każdy polski obywatel, który chciał zmienić obywatelstwo na norweskie, musiał zrzec się polskiego paszportu. 

Zmiany w prawie zaczęły obowiązywać od stycznia 2020 r. Polscy obywatele, którzy spełniąją wszystkie norweskie wymagania, mogą złożyć w UDI, czyli Urzędzie Imigracyjnym, wniosek o przyznanie paszportu norweskiego. Cała procedura została nieco uproszczona, a co najistotniejsze – nie ma już obowiązku zrzekania się polskiego obywatelstwa. 

Kto może starać się o norweskie obywatelstwo?

Generalnie uzyskanie norweskiego obywatelstwa jest możliwe dla wszystkich osób, które przybyły do Norwegii i zdobyły pozwolenie na pobyt na podstawie podjęcia zatrudnienia, ale nie tylko. Obywatelstwo można też z czasem uzyskać wchodząc w związek z obywatelelm norweskim. Szczegółowe warunki różnią się w zależności od wieku aplikanta, jego stażu w tym kraju, stanu cywilnego oraz roku przybycia. 

Istnieją dodatkowe wymogi, które należy spełnić. Wymagane jest, aby osoba składająca podanie: 

  • mieszkała w Norwegii przez minimum 8 lat (i to w ciągu ostatnich 11 lat); okres ten jest krótszy w przypadku osób znajdujących się w związku małżeńskim z obywatelem norweskim, z kolei czas ten jest wydłużony  w przypadku osób karanych
  • mieszkała na terenie Norwegii w momencie składania wniosku oraz podczas jego rozpatrywania, jak również planuje na stałe mieszkać w Norwegii w przyszłości;
  • posiada udokumentowaną znajomość języka norweskiego w stopniu komunikatywnym;
  • mogła udokumentować swoją znajomość wiedzy o społeczeństwie norweskim.

Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany obywatelstwa?

Aby posiadać obywatelstwo norweskie, należy wypełnić szereg warunków. Na stronie norweskiego Urzędu Imigracyjnego znaleźć można przykłady, dotyczące tego, w jaki sposób udowodnić swoją znajomość języka lub kraju. Jednak to nie wszystko, co jest potrzebne do zmiany obywatelstwa. 

Jak otrzymać obywatelstwo norweskie? Nie wiesz od czego zacząć? Zgłoś się do nas – pomożemy Ci wypełnić wszystkie stosowne dokumenty, które są potrzebne, by oficjalnie zostać obywatelem Norwegii. 

Jak uzyskać norweskie obywatelstwo?

Jednymi z wymogów, które musisz spełnić, aby starać się o obywatelstwo kraju fiordów, jest znajomość języka oraz zdanie egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. To, że dana osoba mówi płynnie po norwesku, można udokumentować na kilka sposobów. Natomiast wiedza o społeczeństwie jest weryfikowana podczas jednego z egzaminów państwowych – samfunnskapsprøven lub statsborgerprøven.

Obywatelstwo norweskie a znajomość języka

To, czy dana osoba dostanie obywatelstwo norweskie, zależy między innymi od stopnia znajomości języka. W październiku 2022 norweski parlement zdecydował o podniesieniu wymogów językowych. Obecnie, aby ubiegać się o obywatelstwo należy zdać egzamin ustny z języka norweskiego na poziomie co najmniej B1 (wymóg dla osób w wieku od 18 do 67 lat). Dla nielicznych grup zachowano wyjątek znajomości języka na poziomie A2.

Potwierdzeniem znajomości języka norweskiego, które kwalifikuje do otrzymania obywatelstwa, jest również zdobycie co najmniej 30 punktów ECTS z zajęć z języka norweskiego na poziomie uniwersyteckim. Ostatnią możliwością jest zaliczenie minimum 300 godzin kursu języka norweskiego lub lapońskiego.

Jak uzyskać norweskie obywatelstwo i zdać egzamin z wiedzy o społeczeństwie?

Ten egzamin państwowy jest płatny – w zależności od gminy kosztuje między 300 a 2200 NOK. Aby się do niego przygotować, można uczestniczyć w specjalnym kursie. Warto wybrać taki, który jest prowadzony w języku norweskim, co ułatwi zdanie egzaminu.

Podczas takiego egzaminu weryfikowana jest między innymi wiedza na temat historii, kultury i prawa obowiązującego w Norwegii. Sprawdza się także to, czy egzaminowany zna aktualny system polityczny. O tym, jakie jeszcze zagadnienia należy opanować, można dowiedzieć się z tej strony .

Ile kosztuje zmiana obywatelstwa w Norwegii?

Zdobycie norweskiego paszportu nie jest tanie i wymaga uiszczenia stosownej opłaty (w roku 2023 cena wniosku dla osoby dorosłej to 6500 NOK). Warto więc odpowiednio przygotować się, aby już w pierwszym podejściu prawidłowo wypełnić niezbędne wnioski. Koszt zmiany obywatelstwa jest zależny od wielu czynników. Oprócz stałej opłaty, jaką jest koszt rozpatrzenia podania o norweskie obywatelstwo, należy doliczyć jeszcze cenę egzaminu norskprøve oraz z wiedzy o społeczeństwie. Dodatkowo przyda się również tłumaczenie dokumentów na język norweski.

Zasady ubiegania się o norweskie obywatelstwo – procedura krok po kroku

Załatwienie formalności dotyczących uzyskania statusu obywatela Norwegii nie jest łatwe. Nawet po zebraniu dokumentacji oraz zdaniu egzaminów językowych i z wiedzy o społeczeństwie, wnioskodawców czeka jeszcze długa procedura.

Zasady ubiegania się o norweskie obywatelstwo są sztywne i rygorystycznie przestrzegane. Dokumentacja musi być kompletna i poprawnie sporządzona. Aby dopełnić formalności, należy:

  • wejść na stronę UDIudi.no – Urzędu do spraw cudzoziemców

Należy tam zaznaczyć, kto ubiega się o obywatelstwo. Kliknięcie odpowiedniego pola powoduje, że pojawia się spis zasad obowiązujących podczas składania wniosku. Następnie trzeba wybrać zakładkę „How to apply” i wydrukować niezbędne dokumenty.

  • założyć konto na UDI

Jest to konieczne, aby wysłać dokumentację i złożyć wniosek drogą elektroniczną. Ponadto należy uiścić opłatę urzędową. W ostatnim kroku trzeba wybrać termin wizyty na komisariacie.

  • zgłosić się na komisariat

Należy tam przyjść z kompletem wymaganych, poprawnie wypełnionych dokumentów.

Procedura otrzymania norweskiego obywatelstwa jest dość zawiła, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że zbierzesz i poprawnie uzupełnisz dokumenty, oraz uiścisz stosowne opłaty, zgłoś się do nas – pomożemy Ci załatwić wszelkie formalności!

Obywatelstwo norweskie w 2023 r. – zalety

Obecnie otrzymując norweski paszport, nie musisz zrzekać się obywatelstwa polskiego. Jednak jeśli mieszkasz na stałe w Norwegii, to warto stać się jej obywatelem również z tego względu, że:

  • zyskujesz szereg praw zastrzeżonych tylko dla Norwegów – np. będziesz mógł głosować w wyborach parlamentarnych,
  • będziesz mógł liczyć na pomoc konsulatów norweskich działających za granicą,
  • będziesz mógł podjąć pracę w wojsku, sądownictwie czy na policji.

Dlatego jeśli spełniasz opisane wyżej warunki, nie zwlekaj – zgłoś się do nas, pozwól nam pomóc sobie w załatwieniu formalności i stań się obywatelem Norwegii!

Chcesz ubiegać się o zmianę obywatelstwa, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?

Skontaktuj się z nami po więcej informacji na temat procedur
i wymogów dot. zmiany obywatelstwa.