Zasiłek rehabilitacyjny (AAP)
Zasiłek przejściowy (AAP) to świadczenie, które chory pobiera po okresie zasiłku chorobowego, o ile jego stan zdrowia nie pozwala jeszcze na powrót do pracy.
Strona Główna » ZASIŁEK REHABILITACYJNY (AAP)
Zasiłek przejściowy (AAP) to świadczenie, które chory pobiera po okresie zasiłku chorobowego, o ile jego stan zdrowia nie pozwala jeszcze na powrót do pracy.
Wspólnie przejdziemy przez wszystkie formalności, byś mógł korzystać ze wsparcia finansowego podczas leczenia
Spis treści
Istnieją dwa wyjątki od ogólnej zasady pięcioletniego członkostwa. Mają one zastosowanie gdy byłeś objęty ubezpieczeniem społecznym przez co najmniej 1 rok przed złożeniem wniosku o AAP:
Wyjątek 1: należy być członkiem ubezpieczenia społecznego w momencie obniżenia zdolności do pracy oraz po ukończeniu 16 roku życia być dłużej, niż nie być członkiem systemu ubezpieczeń
Wyjątek 2: po ukończeniu 16 roku życia, należy mieć łącznie mniej niż 5 lat, gdy nie było się w systemie ubezpieczeń społecznych.
Można otrzymać 66% swojego dochodu do 6G (aktualną kwotę G możesz sprawdzić TUTAJ). AAP ustala się na podstawie dochodu w roku poprzedzającym, gdy zdolność do pracy zmniejszyła się o co najmniej 50%. W przypadku większości osób jest to dochód uzyskany w ostatnim roku kalendarzowym przed zarejestrowaniem choroby.
W przypadku posiadania dzieci w wieku poniżej 18 lat, dodatkowo naliczany jest zasiłek na dziecko w wysokości 35 NOK, 5 dni w tygodniu. Dotyczy to zarówno własnych dzieci, jak i dzieci adoptowanych.
Po wykorzystanym zasiłku chorobowym (52 tygodnie) należy wypełnić wniosek oraz dostarczyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Nie otrzymuje się zasiłku rehabilitacyjnego automatycznie. Należy również uzupełnić CV na stronie NAV.
Okres przetwarzania wniosku międzynarodowego wynosi obecnie 32 tygodnie. Liczy się go od momentu uzyskania całej niezbędnej dokumentacji.
Co do zasady, można pobierać AAP do 3 lat. Długość otrzymywania AAP zależy od tego, jak długo należy przejść leczenie, zanim będzie można wrócić do pracy. Okres pobierania AAP będzie zatem różny w zależności od osoby.
Należy pomagać w opracowaniu konkretnego planu działań dotyczącego powrotu do pracy. Uczestniczyć w uzgodnionych spotkaniach/videorozmowach z NAV oraz dostarczać niezbędnych informacji i dokumentów.
Gdy zasiłek został przyznany, należy co 14 dni składać kartę meldunkową. Karta raportu służy do zgłaszania sposobu wykonywania czynności związanych z pracą lub innych uzgodnionych czynności. Opłaty wyliczane są na podstawie tego, co jest w karcie meldunkowej. Jeśli to nie zostanie wykonane, to nie otrzymamy zapłaty AAP.
Pieniądze zostają wypłacane w ciągu 2-3 dni roboczych od złożenia karty meldunkowej.
Od tego zasiłku nie przysługuje wynagrodzenie urlopowe.
Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci uzyskać przysługujące z zasiłku pieniądze!
Od 18 lat jesteśmy z Państwem, pomagamy, wspieramy załatwiamy w Państwa imieniu wszelkie formalności w Norwegii. Mogą Państwo na nas polegać w każdej sytuacji, służymy pomocą we wszystkich kwestiach, nawet takich nietypowych.
ATS ANNA STANKIEWICZ
Wojska Polskiego 122/5
73-110 Stargard
IBAN: NO03 1813.7138847
SWIFT: SHEDNO22