Skip to main content

Firma w Norwegii

Podjęcie zatrudnienia na własny rachunek wydaje się skokiem na głęboką wodę. Wielu przeraża myśl o tak dużej odpowiedzialności i radzeniu sobie na konkurencyjnym rynku norweskim. ATS Pomoc w Norwegii wspiera początkujących i doświadczonych przedsiębiorców w stawianiu czoła wyzwaniom organizacyjnym i podatkowym. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces uruchomienia firmy, dzięki czemu unikniesz strat czasu i komplikacji w kontaktach z urzędami.

Nasza kompleksowa obsługa firm w krainie fiordów dotyczy zarówno nowych podmiotów, jak i istniejących przedsiębiorstw. Pomagamy w rozwiązaniu problemów prawnych i księgowych, gwarantując pełnozakresowe wsparcie doradcze. Norwegia oferuje ogromne możliwości rozwoju biznesowego, z których zdecydowanie warto korzystać!

Kompleksowa obsługa firm w Norwegii

Prowadzisz firmę w Norwegii? A może chcesz ją założyć? Jeśli tak, przed Tobą szereg zobowiązań prawnych i księgowych, które musisz zrealizować.

Rozliczenia podatkowe w Norwegii

Prowadzisz w Norwegii firmę? Do 31 maja musisz złożyć roczne rozliczenie swojej firmy do norweskich władz podatkowych. Sprawdź jakie jeszcze obowiązki wobec norweskich urzędów musisz wypełnić.

Zakładanie firm w Norwegii

Chciałbyś założyć firmę w Norwegii? Nie wiesz jak to zrobić? A może boisz się formalności związanych z prowadzeniem firmy w Norwegii? Zgłoś się do nas!

Obsługa kontraktów polsko-norweskich/EOR

Wysyłanie pracowników do Norwegii to coraz częstsza praktyka polskich firm. Aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezbędna jest specjalistyczna obsługa kontraktów polsko-norweskich.

Zaświadczenie A1

Oddelegowałeś pracowników do pracy za granicą? Zaświadczenie A1 wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako tzw. instytucję właściwą potwierdza fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa w odniesieniu do Twoich pracowników. Z uwagi na fakt, iż na tle Unii Europejskiej to właśnie polscy przedsiębiorcy delegują najwięcej pracowników, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Polska firma w Norwegii – co powinieneś wiedzieć?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Norwegii następuje w kilku formach prawnych. Jedną z opcji najczęściej wybieranych przez Polaków jest tzw. enkeltpersonforetak – EPF, czyli odpowiednik polskiej JDG. Brak wymogu posiadania kapitału zakładowego sprawia, że EPF okazuje się świetnym wyborem dla osób z doświadczeniem w tzw. wolnych zawodach. Należy jednak pamiętać, że majątek firmowy i prywatny stanowią tutaj jedną całość, a właściciel ponosi pełną odpowiedzialność finansową przed swoimi kontrahentami.

Tuż za enkeltpersonforetak podąża spółka bezkapitałowa. Przybiera ona dwie formy: delt ansvar (DA) o dzielonej odpowiedzialności wspólników i ansvarligselskap (ANS), gdzie wszyscy wspólnicy ponoszą osobistą odpowiedzialność za ewentualne niespłacone długi nabyte przez spółkę. Istnieje jeszcze możliwość prowadzenia spółki kapitałowej (AS), przy czym tutaj zachodzi wymóg wniesienia kapitału zakładowego w minimalnej kwocie 30 000 NOK.

Polska firma w Norwegii może działać w ramach tzw. Norskregistrert utenlandsk foretak, w skrócie NUF. Określenie to oznacza oddział firmy zagranicznej, mającej główną siedzibę w innym państwie. W tym przypadku następuje bezpośrednie przełożenie formy prawnej działalności w państwie macierzystym na rzeczywistość norweską.

Kompleksowa obsługa polskich firm w Norwegii

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Królestwa Norwegii są zobowiązane do odprowadzania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. Próg liniowego podatku określono na 27% przychodu. Do tego należy jeszcze doliczyć obligatoryjne składki na ubezpieczenia społeczne. Sama rejestracja nowego podmiotu gospodarczego w Norwegii również podlega opłatom, a ich wysokość zależy od wybranej formy prawnej. Polscy przedsiębiorcy w Norwegii spotykają się ponadto ze złożonym środowiskiem legislacyjnym w zakresie podatku VAT/MVA.

Korzystanie z usług doświadczonego biura konsultingowego ATS Pomoc w Norwegii ma głęboki sens praktyczny. Skup się na podstawowym wymiarze swojego biznesu i buduj silną pozycję na norweskim rynku. Sprawy formalne pozostaw w rękach specjalistów. Przeprowadzimy Cię przez proces rejestracji firmy w Norwegii krok po kroku. Dzięki nam unikniesz kosztownych pomyłek w dokumentacji urzędowej i dokonasz optymalizacji podatkowej. Realizujemy również pełną obsługę kadrowo-płacową zgodnie z wymogami Skatteetaten.

Sprawdź nasze usługi, dzięki którym Twoja własna firma w Norwegii zyskuje solidne fundamenty na rzecz stabilizacji finansowej i rozwoju:

 • prowadzimy kalkulacje wynagrodzeń pracowniczych,
 • zamawiamy karty HMS i renholdskort,
 • wypełniamy wnioski o zatwierdzenie uprawnień zdobytych za granicą,
 • opracowujemy dokumentację na potrzeby uzyskania numerów personalnych i kart podatkowych,
 • odciążamy przedsiębiorcę w kontaktach z urzędami i rozliczeniach z urzędem skarbowym,
 • wykonujemy rozliczenia VAT/MVA w systemie VISMA,
 • przygotowujemy roczne deklaracje podatkowe,
 • realizujemy tłumaczenia ustne i pisemne na potrzeby prawne, podatkowe i negocjacji z kontrahentami,
 • pomagamy w odzyskiwaniu należności,
 • tworzymy kompletne środowisko doradcze we wszelkich sprawach biznesowych.

Dzięki ATS, polska firma w Norwegii może prosperować bez zbędnych zakłóceń. Uwolnij się od żmudnego wertowania legislacji norweskiej. My zrobimy to za Ciebie. Współpraca z ATS daje pewność dotrzymania terminów rozliczeń i poprawnego wypełnienia wymaganej dokumentacji.

Rozliczenia podatkowe w Norwegii

Twoja firma w Norwegii dobrze się rozwija? Pamiętaj o obowiązku złożenia rocznej deklaracji podatkowej do 31 maja. Uzyskaj wsparcie przy zwrotach podatku i optymalizuj koszty firmowe. Biuro ATS koncentruje swoje wysiłki na pomocy przedsiębiorcom w legalnej maksymalizacji kwoty zwrotu podatku dochodowego. Sprawdź, ile możesz uzyskać i ciesz się dodatkowymi funduszami!

Kwiecień to ważny miesiąc dla właścicieli spółek w Norwegii. W tym czasie otrzymują oni wstępne zeznanie podatkowe, które należy zweryfikować pod kątem poprawności obliczeń przychodów i uwzględnionych odpisów w podatku. Wykonanie rocznego rozliczenia firmy stanowi spore wyzwanie w przypadku osób polskiego pochodzenia, które dopiero rozpoczynają swoją biznesową przygodę w obcym kraju. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez wszystkie zawiłości prawne i podatkowe. Zapewnimy poprawne kalkulacje w zakresie MVA za rok ubiegły i przygotujemy raport roczny Renholdsvirksomhet.

Jeśli zależy Ci na rzetelnym i kompleksowym wsparciu podatkowym, ATS Pomoc w Norwegii okazuje się najlepszym partnerem dla polskich przedsiębiorców z własną działalnością na terenie Norwegii. Przedstaw nam swoje problemy, a my dopasujemy do nich właściwe rozwiązanie.

Firma w Norwegii krok po kroku – fachowa pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej

Jeśli planujesz założyć własną firmę w Norwegii, skontaktuj się z pracownikami ATS i pozbądź się obaw. Przestawimy jasny plan działania i dostosujemy go do specyfiki Twojego biznesu. Firma w Norwegii krok po kroku? Z nami to żaden problem! Przekonaj się, jak wiele problemów formalnych da się błyskawicznie rozwiązać dzięki współpracy z ekspertami ds. rynku norweskiego. Nasze usługi realizujemy już od 2006 roku. W tym czasie pomogliśmy wielu podmiotom gospodarczym z Polski. Dołącz do grona zadowolonych klientów i ciesz się nieograniczonymi możliwościami rozwoju.

Dla osób, które pragną od podstaw uruchomić nową firmę, Norwegia opracowała tzw. Enhetsregisteret, czyli rejestr podmiotów prawnych. Przejście procedur rejestracyjnych jest możliwe w całości w formule online po zalogowaniu w systemie Altinn. Skutkiem poprawnej rejestracji staje się otrzymanie 9-cyfrowego numeru firmowego. Obowiązkiem dla każdego świeżo upieczonego przedsiębiorcy w Norwegii pozostaje selekcja odpowiedniego rejestru – właściwego dla sektora i specyfiki realizowanych czynności biznesowych. Wszelkie transakcje finansowe w firmie przechodzą przez bedriftskonto, czyli indywidualne konto przedsiębiorcy w banku norweskim. Jego założenie będzie możliwe po uzyskaniu numeru firmowego.

Na tym niestety nie kończą się wszystkie obowiązki. Jeśli Twoja firma w Norwegii zatrudnia przynajmniej jednego pracownika, podlegasz obowiązkowi rejestracji w Aa-registeret dla pracodawców norweskich. Niektórzy przedsiębiorcy muszą dorzucić do powyższych wymogów rejestrację w Foretaksregisteret i Merverdiavgiftsregisteret.

Ta pierwsza nazwa dotyczy rejestru handlowego – obligatoryjnej bazy dla wszystkich firm jednoosobowych i spółek AS z branży handlu detalicznego, które zatrudniają co najmniej 5 pracowników. Merverdiavgiftsregisteret jest natomiast rejestrem VAT i przyjmuje kryterium dochodowe. Wpis do Merverdiavgiftsregisteret staje się wymogiem prawnym dla wszystkich podmiotów, które przekroczyły próg obrotowy 50 000 NOK w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

W czym ATS może Ci pomóc? Asystujemy w procesie zakładania polskich firm w Norwegii. Krok po kroku poprowadzimy Cię przez zawiłości legislacyjne. Wykonamy dla Ciebie następujące czynności:

 • przygotujemy kompleksową dokumentację,
 • udzielimy wsparcia merytorycznego w zakresu przepisów prawnych i podatkowych,
 • zajmiemy się określeniem ram księgowych,
 • wystawimy faktury i przypomnimy o terminach rozliczeń,
 • uporządkujemy dokumentację pracowniczą,
 • opracujemy strategię marketingową,
 • pomożemy zbudować sieć kontaktów biznesowych w Norwegii,
 • będziemy reprezentować Twoją firmę w negocjacjach i kontaktach z kontrahentami.

Własna firma w Norwegii

się oddelegować pracowników do swoich oddziałów w granicach Królestwa Norwegii. Ta praktyka niesie szereg korzyści na obu stron stosunku pracy. Wiążą się z nią jednak określone wymogi formalne. ATS Pomoc w Norwegii gwarantuje poprawne zgłoszenie każdego kontraktu do norweskiego urzędu skarbowego. Obsługa kontraktów polsko-norweskich odciąża kierownictwo firmy od żmudnych i czasochłonnych procedur księgowych i prawnych.

Przeprowadzimy dla Ciebie optymalizację kosztów zatrudnienia i zorganizujemy system dokumentacji kontraktowej i pracowniczej. Dopełnimy wszelkich formalności urzędowych, dzięki czemu krok po kroku przebrniesz przez złożone etapy rejestracji swoich pracowników oddelegowanych do pracy w Norwegii. Całą otoczkę formalną pozostaw w gestii ekspertów i ciesz się bezpieczną i zgodną z prawem działalnością.

Firma Norwegia a zaświadczenie A1

Delegowanie pracowników do Norwegii jeszcze nie oznacza, że będą oni zmuszeni podporządkować się lokalnemu ustawodawstwu. W celu stworzenia dla nich formalnej enklawy i zatrzymania ich przy polskim ZUS należy postarać się tzw. zaświadczenie A1. Dokument ten potwierdza fakt podlegania osoby zatrudnionej pod system ubezpieczeniowy państwa macierzystego. Wydawaniem A1 zajmuje się zarówno polski ZUS, jak i norweski NAV na podstawie oficjalnego wniosku złożonego przez przedsiębiorcę.

Możesz znacznie przyspieszyć całą procedurę i uniknąć błędów. Skontaktuj się z ekspertami ATS Pomoc w Norwegii i otrzymaj skuteczne wsparcie w zakresie zaświadczenia A1, zasiłków, rent i ustalania rezydentury podatkowej. Jesteśmy centrum doradczym dla właścicieli polskich firm w Norwegii. Bądź zawsze na bieżąco i poczuj się bezpiecznie w środowisku legislacyjnym obcego państwa.

REFERENCJE OD NASZYCH KLIENTÓW