Skip to main content

BEZROBOTNY, NA ZWOLNIENIU TYMCZASOWYM?

Zgodnie z norweskim kodeksem pracy nie można zwolnić pracownika, bądź też wysłać na urlop bez poczynienia pewnych kroków. Przede wszystkim na dwa tygodnie przed wysłaniem pracownika na tzw. zwolnienie tymczasowe (permittering), pracodawca ma obowiązek wystosować do niego pismo informujące o zaistniałej sytacji, z podaniem przyczyny redukcji etatu. Nawet jeśli pracodawca w tym czasie nie gwarantuje pracy, to musi za ten okres wypłacić pracownikowi wynagrodzenie. Obowiązkiem pracodawcy jest również wyplata wynagrodzenia za pierwszy tydzień zwolnienia. Po tym tygodniu pierwsze trzy dni nie są opłacane zarówno przez pracodawcę jak i przez NAV, kolejne dni NAV opłaca w wysokości około 62,4% ze średniej zarobków, o ile spełnione są warunki do otrzymania zasiłku. NAV ma także obowiązek przeprowadzenia spotkania informacyjnego, dotyczącego warunków i zasad, jakie należy spełni w trakcie pobierania zasiłku.

Ważne!

Osoba, która staje się bezrobotną w Norwegii, a zarazem nie spełnia lokalnych wymogów, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, może ubiegać się o przeniesienie takich praw – uzyskanych przez nią w innym kraju EOG – do Norwegii. W takim przypadku wymagany jest formularz E-301 wydany w kraju, gdzie osoba ta pracowała przez okres ostatnich 3 lat. Jeśli nabyłeś praw do zasiłku w Norwegii, a planujesz powrót do Polski, to możesz przenieść te prawa do Polski. Warunkiem jest przedstawienie druku E-301 wypełnionego w Norwegii. 

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z niezbędną dokumentacją. Należy również zarejestrować się na stronie NAV jako osoba bezrobotna, poszukująca pracy. Jeśli macie Państwo problemy z wypełnieniem wniosku, bądź rejestracją , zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pomagamy również w załatwianiu dagpenger na okres trzech miesięcy dla osób, które chcą szukać pracy w Polsce!

 

MASZ DZIECI, CHCIAŁBYŚ/CHCIAŁABYŚ ZŁOŻYĆ PRAWIDŁOWO WNIOSEK O ZASIŁEK RODZINNY I OPIEKUŃCZY ORAZ SKRÓCIĆ CZAS OCZEKIWANIA?

Zgłoś się do nas. Pomożemy wypełnić prawidłowo wszystkie wnioski, pomożemy skompletować całą dokumentację. Zajmiemy się wszelkimi formalnościami. Należy jedynie dostarczyć nam odpowiednią dokumentację. Jeśli pracowałeś tu wcześniej , a nie jesteś już w Norwegii i nie ubiegałeś się o zasiłek – możesz starać się o niego z opóźnieniem, my w tym pomożemy!

Pomagamy wypełniać również wnioski o:

  • zasiłek chorobowy
  • rentę/emeryturę
  • zasiłek socjalny/mieszkaniowy
  • zasiłek przejściowy- rehabilitacyjny AAP
  • zasiłek macierzyński/ tacierzyński / ojcowski
  • zasiłek jednorazowy-becikowe
  • i inne

Zajmiemy się również wszelkimi formalnościami związanymi z dostarczeniem dokumentów do właściwych adresatów. Należy jedynie dostarczyć nam odpowiednią dokumentację.

Wszystkie sprawy prowadzimy zawsze do końca a w cenę każdej usługi wliczone jest tłumaczenie pisma zwrotnego z norweskiej instytucji wraz z poradą dotyczącą dalszych działań. Możemy w Twoim imieniu wykonać telefon do instytucji norweskich , jednak musi to zostać poprzedzone wysłaniem podpisanego przez nas pełnomocnictwa do odpowiedniego urzędu. Takie upoważnienie również dla Ciebie napiszemy.

[content_box heading=”KONTAKT” heading_size=”h1″ heading_style=”” button_style=”text” button_size=”small” punchline=””]

    [/content_box]