Skip to main content

Karta podatkowa w Norwegii

Karta podatkowa to podstawowy dokument, który norweski pracodawca musi uzyskać z urzędu skarbowego, aby prawidłowo odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy swojego pracownika.

Podania i odwołania

Nie z każdą decyzją NAV lub Skatteetaten musimy się zgodzić. Są sytuacje, w których wymagane jest indywidualne podejście – wtedy to my wkraczamy z pomocą. W Norwegii każdy ma prawo do odwołania się od decyzji NAV, jednak nie zawsze wiemy, jak to zrobić.

Odzyskanie należności

Nieuczciwy pracodawca, kontrahent? Nie otrzymałeś pensji, feriepenger albo zapłaty za wykonane uslugi? Nie martw się, powierz swoje sprawy w nasze ręce a my już wszystkim się zajmiemy. W przypadku ściągania należności od dłużników nie warto czekać zbyt długo. sprwa może ulec przedawnieniu, lepiej zadziałać szybko i profesjonalnie.

Zaświadczenie A1

Z biegiem czasu coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na delegowanie pracowników do pracy za granicą. Zaświadczenie A1 wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako tzw. instytucję właściwą potwierdza fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa w odniesieniu do pracowników. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że dani pracownicy delegowani pozostają ubezpieczeni w polskim ZUS.

Zmiana obywatelstwa

Dla wielu emigrantów, norweski paszport jest spełnieniem marzeń. Obywatele norwescy mają wiele przywilejów, z których mogą korzystać nie tylko w tym skandynawskim kraju, ale również zagranicą. Dotychczasowe przepisy norweskie zabraniały posiadania podwójnego obywatelstwa – od 2020 r. uległo to zmianie.

Uznanie kształcenia i kwalifikacji zawodowych

Norwegia jest krajem otwartym, w którym na wiele sposobów można uzyskać uznanie wykształcenia. Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych w Norwegii jest bardzo korzystne, ponieważ pomaga w osiągnięciu lepszej pozycji zawodowej i tym samym bardziej atrakcyjnej płacy. Potwierdzać można nie tylko dyplomy uczelni wyższych, ale też wykształcenie zawodowe i techniczne, czyli np. dyplomy techników oraz szkół zawodowych..

Uznanie wykształcenia wyższego z zagranicy

Wykształcenie wyższe w Norwegii jest ważne – pomoże Ci uzyskać atrakcyjną pracę i lepsze wynagrodzenie. Masz już dyplom z polskiej uczelni wyższej? Zobacz, jak uzyskać jego uznanie w Norwegii.

Prowadzenie spraw polsko-norweskich z polskimi i norweskimi urzędami

Przepisy norweskie i przepisy polskie w wielu punktach nie są ze sobą tożsame, a w niektórych sferach wymiana informacji między urzędami nie odbywa się tak płynnie, jak powinna. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nasza firma od kilkunastu lat prężnie działa w Polsce oraz w Norwegii, jesteśmy na bieżąco z przepisami . Nas nic nie zaskoczy.

Usługi niestandardowe

Wiele ze spraw, jakie prowadzimy dla naszych klientów, wykracza poza ramy tego, co zapisaliśmy w standardowym cenniku usług. Obok rutynowych spraw podejmujemy się również tych nietypowych, które wymagają kreatywności lub przeprowadzenia analizy norweskiego rynku. Świadczymy pomoc w Norwegii tam, gdzie jest potrzebna.

Tłumaczenia dokumentów

W Norwegii, podobnie jak w innych krajach większość spraw urzędowych wymaga złożenia dokumentów w języku norweskim lub angielskim. Wykonujemy tłumaczenia zarówno przysięgłe jak i zwykłe. Nasi konsultanci posługują się biegle językiem norweskim , angielskim, szwedzkim, duńskim oraz oczywiście polskim.

Formy komunikacji elektronicznej z urzędami

Do systemu internetowego NAV, podobnie jak do wielu innych urzędów i serwisów w Norwegii, w tym Altinn, Skatteetaten, Lånekassen, Mineresepter, Samordnetopptak, Legemiddelverketitp. można się logować na kilka sposobów. Sprawdź, jakie są możliwosci.

Prawo do urlopu w Norwegii

Wszyscy pracownicy, którzy rozpoczęli pracę przed 30 października danego roku, mają prawo do 25 dni urlopu w roku urlopowym (odpowiadającym rokowi kalendarzowemu), bez względu na to, czy mają prawo do świadczenia urlopowego, czy też nie. Jeśli nie masz pewności, ile urlopu Ci się należy, sprawdź.

Feriepenger – świadczenia urlopowe w Norwegii

Na świadczenie urlopowe (feriepenger) zapracowuje się w roku poprzedzającym rok wypłaty świadczenia (rok urlopowy). Wynosi ono 10,2% wynagrodzenia brutto wypracowanego w ciągu poprzedniego roku i wypłacane jest zazwyczaj w czerwcu roku urlopowego.

Analiza zadłużenia

Początkiem końca dla firmy jest zwykle wejście w spiralę długów. Z tego powodu wprowadzony w odpowiednim momencie audyt zadłużeń jest szczególnie istotny. Pomaga zyskać świeże, racjonalne spojrzenie na kondycję finansową firmy i zbadać możliwości wyjścia z sytuacji. Eksperci finansowi z wieloletnim doświadczeniem na norweskim rynku doradzają, jak ewentualnie zredukować lub zracjonalizować zadłużenie.