Wniosek o norweskie obywatelstwo

Dla wielu emigrantów, norweski paszport jest spełnieniem marzeń. Obywatele norwescy mają wiele przywilejów, z których mogą korzystać nie tylko w tym skandynawskim kraju, ale również zagranicą. Dotychczasowe przepisy norweskie zabraniały posiadania podwójnego obywatelstwa – od 2020 r. uległo to zmianie.

Chcesz ubiegać się o norweskie obywatelstwo i dostać norweski paszport?

Z chęcią pomożemy Ci uzyskać obywatelstwo Norwegii i rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Zmiany w przepisach prawnych dot. norweskiego obywatelstwa

Przyjęcie norweskiego obywatelstwa to procedura czasochłonna i skomplikowana, tym bardziej, że przepisy w tym zakresie często się zmieniają. W styczniu 2018 r. projekt ustawy o dopuszczeniu podwójnego obywatelstwa czekał na wysłuchanie w norweskim parlamencie. Do tej chwili, każdy polski obywatel, który chciał zmienić obywatelstwo na norweskie, musiał zrzec się polskiego paszportu. 

Zmiany w prawie zaczęły obowiązywać od stycznia 2020 r. Polscy obywatele, którzy spełnią wszystkie norweskie wymagania, będą mogli złożyć w UDI, czyli tamtejszym Urzędzie Imigracyjnym wniosek o przyznanie paszportu norweskiego. Cała procedura została nieco uproszczona, ale co najistotniejsze – nie ma już obowiązku zrzekania się polskiego obywatelstwa. 

Kto może starać się o norweskie obywatelstwo?

Jeśli chcesz postarać się o zmianę obywatelstwa na norweskie – możesz skorzystać z tej opcji. Jest ona przeznaczona dla wszystkich osób, które przybyły do Norwegii i zdobyły pozwolenie na pobyt na podstawie podjęcia zatrudnienia. Istnieją jednak dodatkowe wymogi, które należy spełnić. Wymagane jest, aby osoba składająca podanie: 

  • mieszkała w Norwegii przez minimum 7 lat (i to w ciągu ostatnich 10 lat); okres ten jest krótszy w przypadku osób znajdujących się w związku małżeńskim z obywatelem norweskim, z kolei czas ten jest wydłużony  w przypadku osób karanych
  • mieszkała na terenie Norwegii w momencie składania wniosku oraz podczas jego rozpatrywania, jak również planuje na stałe mieszkać w Norwegii w przyszłości;
  • posiada udokumentowaną znajomość języka norweskiego w stopniu komunikatywnym;
  • mogła udokumentować swoją znajomość wiedzy o społeczeństwie norweskim.

Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany obywatelstwa?

Aby posiadać obywatelstwo norweskie, należy wypełnić szereg warunków. Na stronie norweskiego Urzędu Imigracyjnego znaleźć można szereg przykładów, dotyczących tego, w jaki sposób udowodnić swoją znajomość języka lub kraju. Jednak to nie wszystko, co jest potrzebne do zmiany obywatelstwa. 

Jak otrzymać obywatelstwo norweskie? Nie wiesz od czego zacząć? Zgłoś się do nas – pomożemy Ci wypełnić wszystkie stosowne dokumenty, które są potrzebne, by oficjalnie zostać obywatelem Norwegii. 

Ile kosztuje zmiana obywatelstwa w Norwegii?

Zdobycie norweskiego paszportu nie jest tanie i wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Warto więc odpowiednio przygotować się, aby już w pierwszym podejściu prawidłowo wypełnić niezbędne wnioski. Koszt zmiany obywatelstwa jest zależny od wielu czynników. Oprócz stałej opłaty, jaką jest koszt rozpatrzenia podania o norweskie obywatelstwo, należy doliczyć jeszcze cenę egzaminu norskprøve oraz z wiedzy o społeczeństwie. Dodatkowo przyda się również tłumaczenie dokumentów na język norweski.

Chcesz ubiegać się o zmianę obywatelstwa, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?

Skontaktuj się z nami po więcej informacji na temat procedur
i wymogów dot. zmiany obywatelstwa.