KODY PIN do Min ID są specjalnymi kodami służącymi do logowania się na stronie norweskiego urzędu skarbowego.

Na stronie www.altinn.no , klikamy Logg in i wybieramy rodzaj kodów, jaki chcemy zamówić.  Używamy opcji Bestill PIN- koder i podajemy swój  11-cyfrowy norweski nr personalny. Kody zostały zamówione i powinny dotrzeć w ciągu 3 dni roboczych na adres norweski lub w ciągu 7 dni roboczych na adres polski.

Kody PIN są wysyłane automatycznie i przychodzą na adres zarejestrowany w Norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregister). Należy więc zadbać aby nasz adres w Skatteetaten był zawsze aktualny .

PIERWSZA REJESTRACJA NA STRONIE ALTINN

Przy pierwszym użyciu kodów logujemy się na stronie Altinn, wybieramy rodzaj kodów i wpisujemy: nr personalny, poprawny adres e-mail oraz nr telefonu ( przy podaniu nr polskiego telefonu należy pamiętać o wstawieniu 0048 przed numerem, tworzymy hasło (minimum 7 znaków).  Nr kodu można otrzymywać smsem  na podany przy rejestracji nr telefonu lub klikając opcję   Bruk kode fra pin-kodebrev   – wówczas  system   poprosi o  nr kodu z nadesłanej listy kodów. Przy każdym kolejnym logowaniu system będzie wymagał podania nr personalnego, hasła i nr kodu (sms lub lista).

KORZYŚCI Z POSIADANIA KODÓW PIN

Logując się na  profilu Altinn za pomocą kodów PIN można :

-rozliczyć podatek/złożyć korektę/odwołanie.

-sprawdzić swoje dochody

-złożyć wniosek o kartę podatkową -zarejestrować lekarza

-zrobić przemeldowanie

-prowadzić korespondencję z urzędami

-zarejestrować nowego członka rodziny

-złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności

-zarejestrować firmę

-składać raporty VAT firmy

-rejestrować pracowników

-wysyłać deklaracje firmy

-i wiele innych

Dzięki rozliczeniu podatku drogą elektroniczną możemy liczyć na szybszy zwrot. Rozliczenia papierowe zostają zatwierdzone najwcześniej w sierpniu, podczas gdy większość rozliczeń elektronicznych jest przez urząd skarbowy rozpatrywana i zatwierdzana w czerwcu. Rozliczając się elektronicznie mamy też możliwość złożenia wniosku o przedłużenie terminu składania zeznania podatkowego nawet do końca maja.

Pamiętajmy, że wysyłając dokumenty drogą tradycyjną, ryzykujemy, że mogą one zaginąć w trakcie wysyłki, przez co okres oczekiwania na załatwienie każdej sprawy może się znacząco wydłużyć.

INNE FORMY KOMUNIKACJI Z URZĘDAMI

Aby komunikować się z innymi urzędami (np. NAV) lub bankami, musimy posiadać przy logowaniu wyższy poziom zabezpieczeń. W takiej sytuacji najczęściej zamawia się:  BANKID, BANKKID PÅ MOBIL, BUYPASS ID, SMARTKORT, BUYPASS ID I MOBIL, COMMFIDES.

Te formy logowania pozwalają na komunikowanie się ze wszystkimi urzędami i bankami w Norwegii. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Bowiem używając jednej z tych form wszelkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.

Warto zaopatrzyć się w jedno z powyższych rozwiązań zaraz po rozpoczęciu pracy w Norwegii. W przypadku potrzeby komunikowania się z jakimkolwiek urzędem, niektóre sprawy można załatwić nawet w jeden dzień.

Należy pamiętać, że zamówienie któregokolwiek z rozwiązań trwa od kilku do kilkunastu dni.

W razie potrzeby nasi konsultanci pomogą zająć się zamówieniem dla Państwa kodów lub innych form logowania.