Formy komunikacji elektronicznej z urzędami

KODY PIN do Min ID są specjalnymi kodami służącymi do logowania się na stronie norweskiego urzędu skarbowego.

Na stronie www.altinn.no , klikamy Logg in i wybieramy rodzaj kodów, jaki chcemy zamówić.  Używamy opcji Bestill PIN- koder i podajemy swój  11-cyfrowy norweski nr personalny. Kody zostały zamówione i powinny dotrzeć w ciągu 3 dni roboczych na adres norweski lub w ciągu 7 dni roboczych na adres polski.

Kody PIN są wysyłane automatycznie i przychodzą na adres zarejestrowany w Norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregister). Należy więc zadbać aby nasz adres w Skatteetaten był zawsze aktualny .

PIERWSZA REJESTRACJA NA STRONIE ALTINN

Przy pierwszym użyciu kodów logujemy się na stronie Altinn, wybieramy rodzaj kodów i wpisujemy: nr personalny, poprawny adres e-mail oraz nr telefonu ( przy podaniu nr polskiego telefonu należy pamiętać o wstawieniu 0048 przed numerem, tworzymy hasło (minimum 7 znaków).  Nr kodu można otrzymywać smsem  na podany przy rejestracji nr telefonu lub klikając opcję   Bruk kode fra pin-kodebrev   – wówczas  system   poprosi o  nr kodu z nadesłanej listy kodów. Przy każdym kolejnym logowaniu system będzie wymagał podania nr personalnego, hasła i nr kodu (sms lub lista).

KORZYŚCI Z POSIADANIA KODÓW PIN

Logując się na  profilu Altinn za pomocą kodów PIN można :

-rozliczyć podatek/złożyć korektę/odwołanie.

-sprawdzić swoje dochody

-złożyć wniosek o kartę podatkową -zarejestrować lekarza

-zrobić przemeldowanie

-prowadzić korespondencję z urzędami

-zarejestrować nowego członka rodziny

-złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności

-zarejestrować firmę

-składać raporty VAT firmy

-rejestrować pracowników

-wysyłać deklaracje firmy

-i wiele innych

Dzięki rozliczeniu podatku drogą elektroniczną możemy liczyć na szybszy zwrot. Rozliczenia papierowe zostają zatwierdzone najwcześniej w sierpniu, podczas gdy większość rozliczeń elektronicznych jest przez urząd skarbowy rozpatrywana i zatwierdzana w czerwcu. Rozliczając się elektronicznie mamy też możliwość złożenia wniosku o przedłużenie terminu składania zeznania podatkowego nawet do końca maja.

Pamiętajmy, że wysyłając dokumenty drogą tradycyjną, ryzykujemy, że mogą one zaginąć w trakcie wysyłki, przez co okres oczekiwania na załatwienie każdej sprawy może się znacząco wydłużyć.

INNE FORMY KOMUNIKACJI Z URZĘDAMI

Aby komunikować się z innymi urzędami (np. NAV) lub bankami, musimy posiadać przy logowaniu wyższy poziom zabezpieczeń. W takiej sytuacji najczęściej zamawia się:  BANKID, BANKKID PÅ MOBIL, BUYPASS ID, SMARTKORT, BUYPASS ID I MOBIL, COMMFIDES.

Te formy logowania pozwalają na komunikowanie się ze wszystkimi urzędami i bankami w Norwegii. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Bowiem używając jednej z tych form wszelkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.

Warto zaopatrzyć się w jedno z powyższych rozwiązań zaraz po rozpoczęciu pracy w Norwegii. W przypadku potrzeby komunikowania się z jakimkolwiek urzędem, niektóre sprawy można załatwić nawet w jeden dzień.

Należy pamiętać, że zamówienie któregokolwiek z rozwiązań trwa od kilku do kilkunastu dni.

W razie potrzeby nasi konsultanci pomogą zająć się zamówieniem dla Państwa kodów lub innych form logowania.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem /am poinformowany /a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest ATS Anna Stankiewicz z siedzibą ul.Wojska Polskiego 122/5.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com