Skip to main content

Zmienia się jeden z najpopularniejszych sposobów logowania elektronicznego w Norwegii. W przyszłym roku nie będzie już można korzystać z PIN-kodów MinID, zastąpi je aplikacja.

MinID to dwuskładnikowa metoda logowania, czyli taka, która wymaga dwóch elementów do potwierdzenia tożsamości. Jednym z nich jest samodzielnie ustalone hasło, zaś drugim kod otrzymany w postaci SMS bądź odczytany z przesłanego wcześniej listu z PIN-kodami. Niestety, w myśl nowych przepisów, nie jest to metoda wystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom elektronicznym. W związku z tym jest krok po kroku wycofywana z użycia. Użytkownicy, którzy wcześniej korzystali z PIN-kodów, muszą teraz stosować kody jednorazowe wysyłane smsowo bądź aplikację MinID.

Nie przegap tej zmiany!

PIN-kody z przesyłanego wcześniej listu były wcześniej popularne wśród wielu Polaków na przykład podczas logowania się do Altinn. Z ich pomocą można było między innymi złożyć zeznanie podatkowe bądź sprawdzić kartę podatkową. W przyszłym roku nie będzie to już możliwe, do logowania się poprzez MinID najlepsza będzie aplikacja pobierana na telefon.

3 października tego roku zaprzestano wysyłania listów z kodami MinID. Nowi użytkownicy otrzymują teraz list aktywacyjny i nie mają już możliwości zamawiania nowych kodów MinID.

Osoby, które zamówiły PIN-kody przed 3 października, mogą użyć ich do rejestracji użytkownika w danym miesiącu. Tylko do 1 stycznia 2023 r. można używać kodów z listów do logowania się.

Rejestracja nowego użytkownika w aplikacji MinID

Żeby zamówić konieczny do uruchomienia aplikacji list aktywacyjny, należy przygotować norweski numer personalny bądź D-nummer, numer telefonu i adres email. List aktywacyjny zamawia się elektronicznie. Zostaje on wysłany na adres, który został wcześniej zarejestrowany w Folkeregisteret.

Zwykle list przychodzi do użytkownika z czasie krótszym niż 10 dni. W liście użytkownik znajduje piętnastocyfrowy kod aktywacyjny oraz kod QR do zeskanowania. Można je stosować zamiennie do rejestracji.

Następnie należy pobrać na telefon aplikację MinID. Żeby zarejestrować nowego użytkownika, trzeba otworzyć aplikację w i kliknąć opcję ROZPOCZNIJ czyli KOM I GANG. Potem należy wpisać numer personalny i zeskanować kod QR. Po stworzeniu osobistego hasła (co najmniej 8 znaków, musi zawierać cyfry oprócz liter), należy wpisać swój numer telefonu oraz aktualny adres mailowy.

Po utworzeniu profilu, następnym razem można już logować się internetowo do wybranych serwisów za pośrednictwem aplikacji MinID w telefonie.

Użytkownika można też aktywować za pośrednictwem strony internetowej MinID. W takim wypadku wpisuje się najpierw przesłany kod aktywacyjny podany w otrzymanym liście, a następnie numer personalny i kolejne dane.

Im szybciej, tym lepiej

Namawiamy, aby zapoznać się z nową metodą logowania przez MinID jak najszybciej. Będzie to ważne w kolejnych miesiącach, kiedy na konta użytkowników elektronicznych Altinn zaczną przychodzić nowe karty podatkowe, a następnie wstępne rozliczenia podatkowe. Tego rodzaju spraw formalnych nie należy zostawiać na ostatnią chwilę.