Skip to main content

Pracownicy zagraniczni, którzy chcą stworzyć możliwość logowania się do publicznych norweskich serwisów internetowych z użyciem paszportu, mogą mieć problemy z rejestracją.

Żeby zalogować się elektronicznie do norweskich serwisów publicznych (na przykład pełnego serwisu NAV lub Urzędu Skarbowego), potrzebne są bezpieczne metody logowania, takie jak na przykład Bank Id, BuyPass lub MinId. Dla pracowników zagranicznych z D-nummerem bywało to w przeszłości problematyczne. W 2020 roku wprowadzono nową metodę logowania przy użyciu paszportu. Przy pomocy aplikacji można było zeskanowac swój paszport i zarejestrować się jako użytkownik MinID w Norwegii.

Teraz strona internetowa MinID opublikowała informację, z której wynika, że z powodu zmiany przepisów związanych z regulacjami podczas pandemii koronawirusa, ta metoda rejestrowania nowych użytkowników została tymczasowo wycofana z użycia. Serwis przewiduje, że rejestrowanie stanie się na nowo dostępne dopiero w połowie października. Dotychczasowi użytkownicy nie powinni mieć w tym okresie problemów z logowaniem się.