Skip to main content

Potrzebujesz kodów MinID, aby zalogować się na stronę norweskiego urzędu? To proste, skorzystaj z naszego filmiku instruktażowego!

Kody MinID (nazywane też pin kodami) to jeden ze sposobów na uzyskiwanie elektronicznego dostępu do usług świadczonych przez norweskie urzędy. Najczęściej są wykorzystywane do logowania się do swojego profilu założonego na stronie NAV oraz do usług Urzędu Podatkowego czyli Skatteetaten. Przy ich pomocy można otrzymać dostęp np. do swojego elektronicznego rozliczenia podatkowego.

Ta metoda logowania się zapewnia tak zwany trzeci poziom bezpieczeństwa, czyli mniejszy niż na przykład korzystanie z BankID, jednak jest wystarczająca, aby wykonać wiele praktycznych operacji.

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR3tl0cL8bBmjTVCA97YM48ITwtfN-qu_z-EbJSPsrlPJoc7bBhecvKJB0M&v=4X3BkrGyAhU&feature=youtu.be

Aby zamówić kody MinID, należy:

  • wejść na stronę norweskiego urzędu, jaki wymaga elektronicznego logowania się, na przykład Altinn.no;
  • kiedy pojawi się charakterystyczna tabelka dająca kilka możliwości logowania się, wybrać opcję MinID i kliknąć w nią;
  • następnie w dolnej części, pod przyciskami „Avbryt” i „Neste”, pojawi się opcja „Bestill PIN-koder”. Po jej kliknięciu otworzy się osobne okno, gdzie trzeba wpisać swój numer personalny (może to być również numer tymczasowy, czyli D-nummer);
  • nowe kody zostaną wysłane na adres zarejestrowany w Folkeregisteret.

UWAGA! Przesłanie nowych kodów automatycznie unieważni ewentualne dawne kody, zatem nie będzie już można ich używać.