Skip to main content

Od czasów pandemii MinID Passport był jedną z metod logowania się do serwisów publicznych w Norwegii, na przykład strony NAV. 7 grudnia zostanie wycofany z użycia, a jego użytkownicy będą musieli wybrać inną metodę logowania.

Jeśli po 7 grudnia podczas próby logowania się do strony NAV zobaczysz taki komunikat: „En feil har oppstått – Vi klarer ikke å sende deg til tjenesten – vennligst avslutt nettleseren og prøv på nytt. Vær obs på at ID-porten ikke kan åpnes som favorittlenke/bokmerke.”, oznacza to, że powinieneś stworzyć nową metodę dostępu do usług elektronicznych w Norwegii. MinID Passport zostaje wycofany z użycia.

Tymczasowo na czas pandemii

MinID Passport był ułatwieniem dla tych osób, które nie posiadają w Norwegii takich metod logowania jak na przykład BankID, ponieważ nie mają stałego numeru personalnego. Został wprowadzony w czasie trwania pandemii COVID-19, kiedy to wielu pracowników zagranicznych miało utrudniony wjazd do Norwegii, a jednocześnie potrzebowało bezpiecznej metody logowania się. System używał dwustopniowej metody zabezpieczenia. Po zakończeniu pandemii wstrzymano możliwość rejestrowania nowych użytkowników. 7 grudnia 2023 r. logowanie się za pomocą paszportu zostanie całkowicie wycofane z użycia.

NAV rekomenduje wszystkim użytkowników swojego serwisu stworzenie sobie innej niż MinID Passport metody logowania. 7 grudnia osoby posiadające MinID Passport zostaną automatycznie zarejestrowani jako użytkownicy elektronicznego MinID. Będą mogli używać tego samego hasła oraz jednorazowego kodu sms.

MinID zapewnia trzystopniowy poziom zabezpieczenia, zatem daje dostęp tylko do niektórych usług w NAV. Z jego pomocą można na przykład: wysyłać karty meldunkowe, przeglądać zakładkę dotyczącą przelewów, mieć dostęp do informacji o rencie i emeryturze. Nie można jednak na przykład prowadzić dialogu ze swoim opiekunem w NAV.

BankID, Buypass czy Commfides?

Aby zapewnić sobie dostęp do wszystkich usług elektronicznych w Norwegii, trzeba zyskać dostęp do metody o czterostopniowym zabezpieczeniu, czyli BankID, Buypass lub Commfides. Buypass i Commfides to metody dostępne również dla osób nieposiadających norweskiego numeru personalnego bądź konta bankowego w Norwegii. Ich założenie wymaga osobistego stawiennictwa się w urzędzie pocztowym w Norwegii w celu wylegitymowania się.