BankID to jeden ze sposobów logowania się do usług elektronicznych w Norwegii. Od września większość użytkowników będzie z niego korzystać w inny sposób niż wcześniej.
BankID to bezpieczny, łatwy i przyjazny dla użytkowników sposób potwierdzenia tożsamości w internecie. Z jego pomocą można nie tylko złożyć wniosek w NAV lub Skatteetaten, ale też między innymi podpisać kontrakt, złożyć ofertę na zakup mieszkania albo zawrzeć umowę z bankiem.
We wrześniu przestanie działać BankID på mobil, czyli jeden z najbardziej popularnych sposobów logowania się do usług elektronicznych w Norwegii. Logując się z jego pomocą wpisuje się przy wejściu do serwisu datę urodzenia oraz numer telefonu, a następnie otrzymuje na ekranie informację, która należy potwierdzić kodem.
Więcej o sposobach logowania się do uslug elektronicznych w Norwegii możesz przeczytać w artykule Systemy logowania.
UWAGA! BankID z użyciem generatora kodów (kodebrikke) będzie działać tak samo jak dotychczas. Potwierdza to Hege Steinsland odpowiedzialna za komunikację w BankID.
Kilkuetapowy proces
Aplikacja BankID już działa. Użytkownicy BankID på mobil mogą ją od razu ściągnąć z App Store lub Play Store. Autoryzacja trwa jednak trochę czasu, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Cały proces ma kilka etapów, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Po ściągnięciu i uruchomieniu aplikacji należy załogować się w niej przez BankID, a następnie odczekać godzinę. Potem trzeba wpisać swój numer personalny i zobaczyć, czy nasz bank obsługuje tę aplikację (zdecydowana większość banków w Norwegii to robi).
Potem aplikacja informuje, że ze względów bezpieczeństwa należy dokończyć jej konfigurowanie za jakiś czas. Aby przejść dalej, należy odczekać kolejną godzinę. Na tym etapie trzeba pamiętać, by nie przekroczyć limitu dwóch godzin i dokończyć proces od razu, gdy będzie to możliwe. Eksperci radzą ustawić powiadomienia w telefonie tak, aby sam przypomniał, że należy dokończyć tę czynność.
W ostatnim kroku należy się zalogować przez BankID, by ostatecznie aktywować aplikację. Na ten krok również przeznaczono dwugodzinny limit.
Kontrola tożsamości
Kiedy aplikacja BankID jest już gotowa do użycia, można ją dodatkowo wykorzystać do kontroli tożsamości (ID sjekk). Ta operacja sprawia, że potem w razie potrzeby nie należy osobiście stawiać się w urzędzie czy banku na kontrolę tożsamości. Jeśli chcemy dodać tę funkcję, musimy wedle instrukcji między innymi zeskanować paszport oraz twarz. Nie jest to jednak funkcja konieczna do prawidłowego funkcjonowania aplikacji.
Wszyscy użytkownicy BankID på mobil powinni pobrać i skonfigurować aplikację do września 2022 r.