Skip to main content

Internetowi oszuści wykorzystują każdą okazję, by zarobić na niewiedzy i naiwności. Teraz rozsyłają smsowe informacje dotyczące zmian w BankID på mobil.

Jeśli na norweski numer telefonu otrzymają Państwo informacje w języku norweskim o treści „Din BankID er nå sperret” wraz z linkiem do strony internetowej, jest to próba oszustwa. Przesłanego linka nie należy otwierać, bo służy do wyłudzenia informacji mających posłużyć do kradzieży. O tym, że w Norwegii zmienia się sposób korzystania z logowania do publicznych serwisów za pomocą BankID på mobil informowaliśmy już wcześniej w artykule OD WRZEŚNIA BANKID PÅ MOBIL ZASTĄPI APLIKACJA. Zmiana nie wymaga odwiedzin na stronie internetowej, tylko zainstalowania specjalnej aplikacji.

Nie otwieraj linka

Hege Steinsland z BankID potwierdza w norweskich mediach, że smsy z taką informacją są próbą oszustwa. Operator BankID nie wysyła do użytkowników smsów i linków.

– Mogę tylko powtórzyć: Nie otwieraj linka z smsa. Jeśli masz wątpliwości, czy wszystko jest w porządku z twoją metodą logowania, zaloguj się do swojego banku internetowego i sprawdź – radzi.

Już ponad 1,1 użytkowników w Norwegii ściągnęło aplikacje służącą do identyfikacji poprzez BankID. Początkowo z aplikacją były problemy, jednak teraz coraz więcej użytkowników twierdzi, że działa bez zarzutu.

Za niska wykrywalność przestępstw

Eksperci od bezpieczeństwa cybernetycznego nie są zaskoczeni nową próba oszustwa. Podkreślają, że w każdym momencie zmiany systemu oszuści próbują wykorzystać sytuację żerując na niewiedzy. Ich ofiarami padają nie tylko ludzie starsi, dla których nowoczesne technologie są wyzwaniem, ale też obcokrajowcy, którzy nie znają dobrze norweskich procedur bądź słabo posługują się językiem norweskim.

– Oszuści są kreatywni i znajdują wiele sposób, by naciągać ludzi – ostrzega Jorge Jensen z  Forbrukerrådet. – Nie są amatorami, to profesjonaliści. Wielka szkoda, że nie są karani w taki sposób, jak być powinni. Wciąż istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zostaną złapani, co prawdopodobnie stoi u podstaw faktu, że to zjawisko ciągle się powtarza.

Co robić?

Organizacja ID-juristen radzi na swojej stronie internetowej, co zrobić, jeśli kliknęło się w podejrzany link i przekazało swoje wrażliwe dane. Najważniejsze, to jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i poinformować, że istnieje prawdopodobieństwo oszustwa. Należy poprosić bank, aby wstrzymał możliwość przelewania pieniędzy albo nawet zamknął konto. Na stronie banku należy zmienić hasła, zablokować BankID i ewentualnie kartę kredytową. W innym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że oszuści zaciągną pożyczki w Państwa imieniu.

Sprawę można też zgłosić policji, jednak w tym celu trzeba się stawić na komendzie osobiście. Jesli posiada się ubezpieczenie, można sprawdzić, czy obejmuje również kradzież tożsamości elektronicznej. W niektórych wypadkach warto też zablokować możliwości zaciągania kredytów, taką usługę wykonują w Norwegii specjalistyczne firmy.