Skip to main content

Norweski NAV ostrzega przed próbą wyłudzenia danych oraz środków pieniężnych. Mail pochodzący rzekomo z Digipost z zawiadomieniem o postanowieniu w sprawie emerytury może być próbą oszustwa.

W komunikacie prasowym NAV ostrzega przed mailami wysyłanymi rzekomo przez Digipost z informacją o decyzji NAV w sprawie emerytury.

Jak nie paść ofiara oszustów?

– Nie należy klikać w link przysłany w mailu lub sms-ie. Zamiast tego trzeba zalogować się bezpośrednio na stronę NAV i tam sprawdzić, czy urząd przysłał nam jakąś decyzję. Nie należy podawać żadnych danych osobistych do rzekomych wniosków, jeśli nie jest się zalogowanym na stronę NAV.

– W przypadku, gdy już podało się oszustom informacje dotyczące na przykład numeru konta bankowego, karty kredytowej, kodów bezpieczeństwa, paszportu czy prawa jazdy, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i poinformować o zaistniałej sytuacji.

– W przypadku otrzymania podejrzanego sms-a bądź maila z NAV, należy skontaktować się bezpośrednio z urzędem i poinformować o tym.

– Warto sceptycznie podchodzić do każdego sms-a bądź maila. Ostrożności w takim wypadku nigdy nie za wiele, szczególnie, jeśli treść sugeruje, iż powinniśmy otworzyć link bądź załącznik. Za każdym razem warto dokładnie sprawdzić adres nadawcy maila, może on tylko przypominać oryginalny. Warto porównać adres z oryginalnym adresem nadawcy oraz zwrócić szczególną uwagę, czy w treści wiadomości nie ma błędów oraz rzadko używanych w danym języku słów.

Niestety, internetowi oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani. Ich ofiarami padają nie tylko osoby prywatne, ale też duże firmy. W przypadku firm ofiarami ataków są najczęściej osoby zajmujące się sprawami finansowymi. Mogą otrzymać maile w których osoba podająca się za przełożonego prosi o szybkie zrobienie  dużego przelewu. W każdym takim przypadku trzeba skontaktować się bezpośrednio z przełożonym przy użyciu jego oryginalnego numeru telefonu bądź adresu mailowego.