Skip to main content

Norweski NAV rozesłał do osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych informacje o naruszeniu prywatności.

NAV przyznaje się do błędu. Od lutego 2019 urząd zamieszczał na portalu arbeidsplassen.no CV osób zarejestrowanych w swoim systemie jako poszukujących pracy. Teraz okazuje się, że naraziło to bezrobotnych na naruszenie prywatności. Problem dotyczy w sumie 400 000 osób. Co to w praktyce oznacza?

Kto widział twoje dane?

W wyniku działania NAV potencjalni pracodawcy rejestrujący się do portalu za pomocą Altinn, mieli dostęp do danych zamieszczonych w aplikacjach o pracę. Mogli zobaczyć między innymi: imię i nazwisko, numer telefonu, datę urodzenia, adres mailowy, wykształcenie i przebieg kariery, czyli wszystko to, o czym zwykle pisze się w CV.

NAV nie wie dokładnie, którzy pracodawcy i czy na pewno przejrzeli akurat twoje dane. Dysponuje tylko danymi statystycznymi, z jakich wynika, że każdego miesiąca na portal logowało się około 1000 firm poszukujących pracowników. Najchętniej arbeidsplassen.no odwiedzali przedstawiciele agencji pracy oraz branży budowlano-konstrukcyjnej. Mieli możliwość wyszukiwania kandydatów pod względem kompetencji, a nie konkretnego imienia i nazwiska.

Osoby nie posiadające działalności gospodarczej nie miały dostępu do portalu.

Co z tego wynika?

NAV obawia się, iż dane dostępne na portalu mogą zostać wykorzystane do celów innych niż rekrutacyjne, w tym do reklamowania usług czy sprzedaży internetowej. Istnieje też możliwość, że ktoś zarejestrowany jako pracodawca dowiedział się dzięki temu, iż poszukujesz pracy (a jest to informacja, jakiej być może nie chcesz każdemu ujawniać). Na portalu był też widoczny kod, dzięki któremu można było zidentyfikować twoje obywatelstwo.

Urząd ostrzega, że powinieneś teraz zwracać baczną uwagę na ewentualne maile, listy czy telefony, jakie mogą być wynikiem nieuprawnionego pozyskaniem twoich danych osobowych. Upewniaj się, czy dana wiadomość na pewno nadeszła od adresata, za którego ten ktoś się podaje. Zakładaj, że może pochodzić od oszusta. Jeśli masz wątpliwości, czy otrzymany mail lub sms na pewno nadszedł z na przykład  agencji pracy bądź banku, skontaktuj się z tym podmiotem za pomocą innego kanału komunikacji, na przykład telefonicznie.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Nasze biuro wykonuje tłumaczenia z języka norweskiego, zna rutynowe sposoby postępowania miejscowych urzędów i posiada wiedzę o metodach wykorzystywanych przez oszustów w celu wyłudzania danych. W przypadku, gdy  podejrzewasz, że ktoś wykorzystuje twoje dane osobowe w sposób mogący narazić cię na szkodę, skontaktuj się z nami, pomożemy wyjaśnić sytuację.

NAV naprawił już swoją pomyłkę i przeprasza wszystkich, których problem dotyczył. CV zarejestrowanych bezrobotnych nie są już dostępne na portalu arbeidsplassen.no. Teraz pracodawcy muszą nawiązać dialog z NAV aby otrzymać aplikacje osób będących w bazie danych urzędu.