Skip to main content

Ostrzegamy przed kolejną próbą oszustwa. Tym razem to maile sugerujące podjęcie działania w sprawie zwrotu podatku.

Nasi klienci alarmują o mailach będących próbą wyłudzenia. Na pierwszy rzut oka wiadomość wygląda na wysłaną z Norweskiego Urzędu Skarbowego Skatteetaten. W rzeczywistości jednak są wysyłane z adresu mailowego nie mającego nic wspólnego z norweską skarbówką. W mailu zatytułowanym „Oppdateringer Vedrørende Din Skattesituasjon” (pisownia oryginalna) znajduje się fałszywa informacja sugerująca, że chodzi o zwrot podatku – skatterefusjon. Podany jest tam kod transakcji oraz tymczasowy kod dostępu.

Adresata maila prosi się o kliknięcie w link, który teoretycznie ma go zalogować na jego koncie. Na dole maila podany jest prawdziwy numer telefonu do urzędu.

Uczulamy, by nie klikać w podany link. Przesłana informacja nie pochodzi z norweskiego urzędu skarbowego i jest próbą wyłudzenia pieniędzy.

Norweski urząd skarbowy nie przesyła podatnikom tego rodzaju maili. Urzędowa komunikacja odbywa się za pośrednictwem elektronicznej skrzynki Digipost. Wiadomości z urzędów można też znaleźć logując się na ich stronach internetowych bądź na Altinn.

Przypominamy, że w grudniu Skatteetaten będzie wysyłało podatnikom informacje o przyznaniu nowej karty podatkowej. Nie jest to jednak ten okres roku, w którym należy spodziewać się informacji o zwrocie podatku. Radzimy za każdym razem sprawdzać dokładnie adres, z którego otrzymaliście Państwo maila i w razie najmniejszych wątpliwości nie wchodzić w przesłane linki, a zamiast tego zalogować się do swojego profilu na oficjalnej stronie urzędu.