Zasiłek opiekuńczy w Norwegii – Kontantstøtte

Norwegia może poszczycić się bardzo rozwiniętym programem socjalnym dla nowych rodziców. W kraju funkcjonuje zasiłek rodzinny, becikowe i wiele innych świadczeń. Do podstawowych zasiłków na dzieci należy także kontantstøtte.

Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci dodatkowy zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

Sprawdzimy, czy Ty oraz Twój małżonek spełniacie odpowiednie wymogi. Przygotujemy wniosek o zasiłek opiekuńczy i uzyskamy pieniądze, które należą Ci się z kontantstøtte.

Komu przysługuje w Norwegii kontantstøtte?

Kontantstøtte to specjalny, norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13 do 23 miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej.

Nie wiedziałeś wcześniej o kontantstøtten? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci otrzymać wyrównanie do 3 miesięcy wstecz.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii wypłacany jest w kwocie 7500 NOK miesięcznie na każde dziecko. Jednocześnie, rodzice dziecka w wieku 1-2 lat mogą ubiegać się lub już pobierać inne zasiłki, w tym barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny.

W sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym – przysługują inne warunki zasiłku opiekuńczego. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola w niepełnym wymiarze godzin, kwota zasiłku jest odpowiednio pomniejszana. I tak na przykład rodzicom dziecka, które uczęszcza do przedszkola w wymiarze od 17 do 24 godzin tygodniowo, należy się 40% pełnej kwoty świadczenia, czyli 3000 NOK

Jakie warunki są konieczne do przyznania zasiłku opiekuńczego w Norwegii?

Ile czasu można pobierać zasiłek opiekuńczy w Norwegii? Maksymalnie rok – pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia dziecka. Aby spełnić odpowiednie warunki do pobierania kontantstøtte należy osiągać w Norwegii dochód, który jest objęty składkami na ubezpieczenie. Mogą to być zarówno świadczenia z tytułu pracy, jak i inne, równoważne, w tym zasiłki.

Warunkiem koniecznym do przyznania zasiłku opiekuńczego w Norwegii jest także odprowadzanie trygdeavgift, czyli składek na ubezpieczenie, przynależność do systemu ubezpieczeń w Norwegii (bądź innym kraju EOG) od co najmniej 5 lat. Jeżeli dziecko wychowywane jest przez obojga rodziców – to ten przepis dotyczy ich obojga.

W grudniu 2021 r. w Polsce wprowadzono zasiłek o nazwie kapitał opiekuńczy. Rodzice mający prawo do pobierania świadczenia w Norwegii powinni zapoznac się z nowymi przepisami w Polsce, ponieważ mogą one zmienić ich sytuację.

Dokumenty wymagane do zasiłku opiekuńczego kontantstøtte

  • Akty urodzenia dzieci (zatwierdzone na druku unijnym lub tłumaczone na język angielski lub norweski);
  • Akt małżeństwa aktualny – ważny trzy miesiące (na druku unijnym lub tłumaczony na język angielski lub norweski). O zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się także osoby w wolnych związkach lub samotni rodzice.
  • Kopia umów o pracę oraz decyzji o zasiłki świadczone w zamian pracy.
  • Kopia rozliczeń rocznych (tzw. sammenstilling fra arbeidsgiver)
  • Kopie paszportów członków rodziny, których dotyczy składany wniosek.
  • Pozwolenie na pobyt lub pracę w Norwegii.
  • Zaświadczenie z przedszkola, informujące, że dziecko nie uczęszcza do przedszkola (tłumaczone na język angielski lub norweski).

Odzyskamy dla Ciebie pieniądze z zasiłku opiekuńczego w Norwegii

Nawet do 3 miesięcy zwrotu – tyle możemy odzyskać za zasiłek opiekuńczy, do którego miałeś prawo w Norwegii. Dopełnimy formalności i będziemy służyć wsparciem, przez cały czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.